jäykkäkouristus..

elikkä olin tuossa koirani kanssa koirapuistossa ja tämä rupes siellä rähisemään yhden terrierin kanssa. Menin siinä sitten erottamaan niitä toisistaan ja tämä terrieri puraisi minua käteen, tuli haava ja verta. Olen joskus yläasteella kait saanu viimeksi jäykkäkouristus rokotteen, kauankohan tuo mahtaa olla voimassa? pitäiskö käydä terveyskeskuksessa vai olla ihan huoleti?
51830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jäykkäkouristusrokoite on voimassa 10 vuotta. Jos rokoitteestasi on kauemmin, se pitää EHDOTTOMASTI uusia (etenkin kun sinua on purtu). Jäykkäkouristusrokoitteen on syytä olla aina voimassa, sillä tauti ei ole Suomestakaan kadonnut kokonaan pois. Varaa aika terveysasemalle terveydenhoitajalle tai sairaanhoitajalle, saat rokoitteen, jos siitä on kulunut yli 10 vuotta.

Äänestä
  • 10 vuotta on suoja pienemmissä haavatapauksissa. Mutta jos puremat tai muut varsinkin maan(mullan) kosketushaavat(ruhjeet) suurialaisia on rokotus uusittava tapahtuman yhteydessä 5 vuoden välein.

    Äänestä

jäykkäkouristusbakteeri viihdy koiran suussa ja suositeltiin, ettei esim. lasta, jota koira on purrut, vietäisi turhaan vielä piikillekin, lisää traumoja saamaan. Älä ota tätä ihan faktana, vaan tosiaan jostakin muistan lukeneeni.

Äänestä
  • meillä puri tyttöä 2v, koira päähän. Soitin tietenkin heti tervariin ja sieltä käskivät heti hakemaan jäykkäkouristusrokotteen, vaikka se lapsella olikin voimassa. Sanoivat, että koiran puremissa katsovat sen välttämättömäksi.

    Äänestä

Jos koira puree, on välittömästi tarkistettava jäykkäkouristuksen voimassaolo eli yli 5 vuotta vanha on tällöin uusittava välittömästi!
Tosin jos et vielä ole saanut mitään kouristuksia niin eipä taida tullakaan mutta se on aina hengenvaarallinen tila. Kyllä kannattaa aina kysyä heti terv.keskuksesta, eikä täältä keskustelupalstoilta jos oma terveys on yhtään tärkeä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mievaan.. kirjoitti:

elikkä olin tuossa koirani kanssa koirapuistossa ja tämä rupes siellä rähisemään yhden terrierin kanssa. Menin siinä sitten erottamaan niitä toisistaan ja tämä terrieri puraisi minua käteen, tuli haava ja verta. Olen joskus yläasteella kait saanu viimeksi jäykkäkouristus rokotteen, kauankohan tuo mahtaa olla voimassa? pitäiskö käydä terveyskeskuksessa vai olla ihan huoleti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu