Aviomieheni kuoli 15v sitten, meillä 2 lasta, kuolinpesää ei vielä jaettu, ei ole tehty osistustakaan (meillä ei ollut avioehtoa). Koko viiden avioliitto vuotemme aikana ja mieheni kuolinhetkellä minulla ei ollut varallisuutta, enkä käynyt työssä vaan hoidin kotiäitinä lapsiamme. Kuolinpesässä rahaa n. 10 000 euroa, pääasiassa miehen saamaa perintöä omilta vanhemmiltaan.
Miehen kuoleman jälkeen menin töihin ja myöhemmin uusiin naimisiin, olen saanut hankittua omaisuutta n. 20 000 euron edestä.
Nyt haluan jakaa kuolinpesän, lapset ovat jo täysi-ikäisiä. Mitä siis saan osituksessa tai perinnössä? Mieheni kuollessahan olin varaton, eli sen ajan varallisuuden mukaan saisin osituksessa esim. puolet kuolinpesän varoista. Mutta vaikuttaako sen jälkeen hankkimani omaisuus jollain tavalla, katsotaanko minut nyt "varakkaaksi"? Vai saanko mitään, kun miesvainaan omaisuus on perintöä hänen vanhemmiltaan? Perintöön ei sisältynyt mitään kirjausta sen suhteen, että perintö ei voisi miehen kuollessa siirtyä myös puolisolle.
Ja: Ei kai osa nykyisestä omaisuudestani voi millään tavalla siirtyä osituksessa kuolinpesän nimiin??
Kuolinpesä, ositus
Tollo kysyy
1
491
Vastaukset
- muallikko
Miehesi kuolinhetken mukaisesta pesän yhteisestä nettovarallisuudesta (raha ja muu) saat osituksessa puolet tasinkona, mutta et peri.
Mikäli osittamattomat pesän rahat ovat kasvaneet korkoa, niin saat puolet tuotosta.
Se voi olla sekavampi soppa, että miten pesälle kuuluvat laskut on hoidettu ja miten ne huomioidaan. Nykyisellä omalla varallisuudellasi ei ole merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan493202Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282919- 1212336
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281442- 111346
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802