Meijän terveystiedon opettaja sanoi, että normaalipaino lasketaan niin, että pituudesta vähennetään 100. Eli olen itse 172cm pitkä ja sen mukaan ihannepainoni olisi 72 kg.
Eikö se olekin liian paljon? Painan oikeasti 58kg, enkä todellakaan ole liian laiha.
Mitä ootte mieltä?
Eikö se olekin liian paljon? Painan oikeasti 58kg, enkä todellakaan ole liian laiha.
Mitä ootte mieltä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Humpuukia! Mä olen 156cm pitkä, ja painan 45kg. Terkka sanoo että painan ihan ok:n verran, joten tuskin toi on totta.
Itte oon 150/44 ja se alkaa olla mulle jo maksimi. Ei toi voi olla totta.
toi on kyl paskaa.. jos nuorena haluu oikeesti tietää oikeen ihannepainon ni kattoo peilistä, ei kannata luottaa mihinkää laskuihi nuorena koska ihmiset kehittyy kaikki eri lailla ja painoindeksit ja muut on korkeintaan suuntaa antavia...
Terkkarit yleensä liiottelee normaalipainoa, että nuoret välttyis syömishäiriöiltä. Oon suunnilleen samoissa mitoissa kun sä, ja ihan normaalikokoinen. Pyöreämpi kuin useimmat kaverit, jos painaisin 73 kg näyttäisin ylipainoiselta.
Keski-iän ohittaneelle toi olisi sitten ihan hyvä paino.
Ei noi painoindeksit ym. koskaan pidä paikkaansa. Nuorilla jos on laiha on melkein poikkeuksetta "alipainoinen" sitten jos taas omistaa runsaasti lihaksia on "ylipainoinen". Peili kertoo kaikista parhaiten on läski vai ei.
Itse olen aina ajatellut että tuo pituus (cm) - 100 olis sellanen maksimipaino. Tosin kannattaa enemmänkin miettiä onko se läskiä vai lihasta, kuin että minkä verran painossa on liikaa.
Jossain oli myös tällanen oma pituun (cm) - 110, mikä mielestäni kuulosti realistisemmalta ihannepainoksi.
toi pituus - 110 on se oikee.. oon kuullu sen terkkarilta. pituus- 100 on jo ylipainoo..
painoindeksi= massa(kg): pituus^2(m)
– 18,4 Normaalia alhaisempi paino
18,5 – 24,9 Normaali paino
25 – 29,9 Lievä lihavuus
30 – 34,9 Merkittävä lihavuus
35 – 39,9 Vaikea lihavuus
40 – Sairaalloinen lihavuus
Tämä yleisesti sopusuhtaisuuden mittaamisessa käytetty kaava antaa ainakin vähän suuntaa sopivalle painolle.
siitä pitää vähentää 110, se on ihannepaino :)
Nojaa minusta tuo 110 on ainakin tytöille jo liian laiha, toki riippuu iästä ja ruumiinrakenteesta. Tosin esim. 170cm pitkä ja 70kg painava alkaisi olemaan siinä maksimissa. tuosta välistä voisi olla se sopivin paino elikkäs 105. Tosin tuollaiset asiat eivät ota huomioon lihaksia, niitäkin voi löytyä joiltakin paljon.
Hmm itse poikana olen 180cm pitkä ja painan ~ 74kg, indexin mukaan olisi aikalailla ihannepaino, tosin pidän kyllä itseäni läskinä.
Pituutta 170cm ja painoa 80kg. Eikä läskiä... takana vain vuosien voimaharjoittelu. Ikää 19v.