Olen ajatellut hankkia koiran. Asun maalla puutalossa ja olen työtön. Haluaisin metsästyskoiran, ihailen metsästäjiä. Aina kun luulen löytäneeni sopivan koiran, puhe kääntyy tähän työttömyyteen. Kasvattajat tuntuvat ajattelevan, että siellä on takana alkoholismia ja terveys ongelmia ja kukaan ei halua sitten myydä koiraa minulle. Meilläpäin on kovasti työttömyyttä ja monilla siihen tulee mukaan se toivottomus ja alkoholismi mutta minä tahtoisin vain hyvälounteisen terveen koiran. Miten suhtaudutte, rahaa ei ole paljon mutta olisi ainakin terveyttä ja aikaa harrastaa koiran kanssa.
Miten suhtaudutte työttömyyteen?
Koiranostaja.
18766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
kasvattajana pennun ostajan työttömyys. Toki katson ainakin sen verran että tulevalla omistajalla on myös varaa hoitaa koira parhaalla mahdollisella tavalla.
On myös pienituloisia eläkeläisiä ja heitäkään en ylenkatso.
Alkoholistille tai alkoholin väärinkäyttäjälle en koskaan pentua anna.
Työttömiä on Suomessa valitettavan paljon ja se ei ole mikään syy tuomita siihen että työttömälle ei pentua myisi.
Vieläkö tuollainen myytti on hengissä; jos olet työtön on sinussa jotakin vikaa.
ihmisen olevan alkoholin väärinkäyttäjä???
Alkoholistin nyt saattaa tuntea jo päältäpäin; hyvin harvoin tosin siitäkään.
ostajan luottotiedot?
siis kysymyksen laittaa.
Ikävä, että palsta on nykyään tämmöinen. Työttömyys on kipeä aihe mutta sitä katkeruutta ei kannata purkaa ihmisiin, jotka voisivat olla vaikka ystäviä. Minä en niin kaipaa maallista hyvää, autoa, venettä tai huvituksia. Muutama ystävä riittää ja itsensä sivistäminen. Ja koirakaveri olisi mukava.
Anteeks jos kysymys oli härkkimistä, uma kirjoitti että: Toki katson ainakin sen verran että tulevalla omistajalla on myös varaa hoitaa koira parhaalla mahdollisella tavalla.
Niin ihan ystävyydellä tarkoitin tuon kysymyksen että tarkistetaanko pennun ostajalta luottotiedot. Pyydän anteeksi aloittajalta ja umalehtiseltä jos oli sopimaton kysymys. En tiedä tämmöisistä asioista, en ole ostanut rotukoiraa.
pennunostajien kanssa antaa pitkälle vinkkiä siitä mitä tuleman pitää. Rehellisen ihmisen kyllä löytää. Vaisto se on mikä eteenpäin vie.
Jos ostaa osamaksulla ja jos joskus ei yksinkertaisesti rahat riitä, puhumalla asiat selkiytyvät. Hyvän ihmisen, joka pitää koirasta hyvän huolen, vaikka ei paljoa rahaa olisikaan, voittaa loppumetreillä monta kertaa enemmän kuin rinnan mitalla rikkaamman kopean ihmisen, jolle se minä itse on elämän tarkoitus.
Kasvattaja oppii kyllä löytämään jyvät akanoista.
Yleensä kyllä nykyään pennut ostetaan käteisellä. Moni ottaa pankista lainaa pystyäkseen maksamaan pennun hinnan kasvattajalle.
Ja eikös silloin ne luottotiedotkin ole kunnossa;))
mutta jos olisi niin en ajattelisi syytä niinkään että miksi olet työtön.
ajattelisin enemmänkin sitä että mites kun saat tai joudut ottamaan työpaikan vastaan jos löytyy taikka sinun on se otettava vastaan ettet menetä korvauksia? työmatkat saattavat olla pitkiä jne.
onko sinulla sellaiset ratkaisut jo selvillä?
mitenkä se metsästäjien ihailu liittyy koiran-hankintaan? oletko siis ajatellut alkaa metsästämään? siihenkin tarvitaan paljon tietoa ja taitoja, metsästyslupia jne.
Miksi AINA pitää :
mutta mitens tämä, entäs tämä, mitä jos tämä????
varmaan kysyjä on miettinyt itsekin asioita ja punninnut. Aina tälläistä "tyrmäystä"!
Ehkä kysyjä tykkää metsästää, ja siksi haluaa metsästyskoiran.
Kyllä työtö voi huolehtia koiranperustarpeista jos rahaa käyttää oikein. Itse olen opiskelia (en siis töissä), ja pärjään koiran kanssa hyvin. :)
No mutta sitähän se keskustelupalstalla on, että jos kysyy ihmisten mielipidettä johonkin, niin saattaa saada kysymyksiä, että mitä jos, ja entä jos. Eikä pelkkää päännyökyttelyä ja hyväksyntää että joo joo. :) Mitäs rakentavaa sellainen "keskustelu" olisi.
Ihan samaa mieltä olen siitä että työtön voi varmasti huolehtia koirasta vähintään yhtä hyvin kuin työssäkäyväkin - "vähintään" siksi että työttömällähän on enemmän aikaa... Eiköhän se koira ole monelle työttömälle ja muullekin kotonaolijalle elämän suurin valopilkku, ja paras masennuksen (ja sitä seuraavien ikävyyksien) ehkäisijä.
mutta, kun minulla on huithapeli sisko, minua 7 vuotta vanhempi ja hänellä on kaksi kissaa ja 13 vuotias koira. Nyt hän ilmoittaa, että kun tästä koirasta aika jättää, niin hän ottaa heti uuden koiran. Ihminen on työttömyysputkessa, kasvattanut yksinään kolme lasta ja pitänyt aina koiraa, niin ei muka tule toimeen ilman sitä.
Onhan se alussa vaikeaa olla ilman, mutta siihen tottuu ja pitäisihän se ihmisen jossain elämän vaiheessa saada vapauttakin.
Hyvä ettei mennyt napit vastakkain, kun jyrkästi olin erimieltä.
Anteeksi jo heti alkuun kysymykseni, mutta minkähänlainen sisaresi mahtaa ollakaan, kun sinäkin olet mikä olet???
Mutta asiaan; minulla on ollut koiria lapsesta asti ja lähes jokaisen kuoleman korjatessa olen vannonut, etten ikinä enää ota toista.
Nyt on menossa jo ties monesko koira ja vuosissa mitattuna 50v.
Voin siis kuvitella siskosi tunteen.
nimenomaan että miten suhtautuisitte työttömään koiranostajaan ja minä kirjoitin mielipiteeni.
siitä kait oli kysymys?
jotka ovat joutuneet luopumaan koirasta kun
pakosta joutuvat vaihtamaan työpaikkaa.
myös opiskelijoita löytyy jotka työpaikan saatuaan eivät voi enää koiraa pitää. päivät
pisenee ja työmatkat joskus. tiedän yhdenkin tapauksen joka ei työpaikan läheltä saanutkaan asuntoa missä koiraa olisi saanut pitää niin hän joutui siitä luopumaan.
ei ole väärin muistuttaa näistä asioista.
estäisi koiran pitoa?
Kyllä sitä työtön mielestäni voi metsästää yhtälailla, kuin työssä olevakin.
Sinulla myös on aikaa siihen, samoin kun koiran kanssa touhuamiseen muutenkin.
Jos kerran elämäntilanne sallii,,ja olet koiraihminen,,ota ihmeessä koira.
Ymmärrän toisaalta tuon epäluulonkin, koska tänäpäivänä on niin paljon koiria huonoissa oloissa. Usein tähän liittyy alkoholi.
Kuitenkaan ei kaikkia ihmisiä pidä lokeroida samaan kaappiin.
Toivotan onnea koiran hankinnassa.
Myisin pennun mielellään!, kun ainakin olisi alkuun aikaa olla pennun kanssa(varmaankin myöhemmin työllistyi, tuskin kukaan on ikuisesti työtön). Rotuni vaan ei ehkä ole oikea(kettuterriereitä).
varsinkaan henkilölle joka ihailee metsästäjiä.
suomessa nykyään D-luokan kansalaiseksi. Itse en koiria myy, mutta olen kuullut joiltakin ihmisiltä, että heille ei myydä, mikä sinänsä on aivan väärin.
Mutta sama vääryyshän tapahtuu asunnon saannissa, luotoissa jne.
Eläkeläiset ovat kuulemma C-luokkaa, eikä heillekään myydä yleensä kuin niitä kääpiöitä.