Esimerkkejä kaivattaisiin ja hintoja.
Kaukolämpöön liittyminen?
16
1898
Vastaukset
- kesällä -06.
6500 euroa, siittä sai hakea sitten kotitalous vähennystä verotuksessa.
- tuosta
summasta oli laitteiden sekä työn osuus ja paljonko tyhjästä maksettua liittymismaksua. Öljyyn verrattuna kaukolämpö toki on edullista mutta miksi silloinkin maksaa tyhjästä eli perusmaksuja ? niitähän kuulemma korotetaankin sitten äännöllisin väliajoin ja maksettavaa on koska olet siihen liittynyt.
- jabajee
liittymä maksaa n.2000€ laitteisto ja asennus
- epätietoinen kyseli
Kokkolan kaupungin kysymystorilla kaukolämmön hinnoittelusta. Vastausta laitoksen johto pohtii kuumeisesti vieläkin, koska ei vastausta ole palstalle tullut. Aika salaperäistä hommaa, vai onko liian paljoin muuttuvia tekijöitä.
- kauko07
Liittyminen loppuvuodesta 07 oli 1285,2 e. Saattaa varmaan vaihdella alueittain? Päälle tietysti vaihdin asennuksineen.
- dafaefaw
Ainakin jos uuden talon rakentaa ja liittää sen kaukolämpöön (joka on pakkoa) niin se maksaa 6000 euroa.
- Hintatieto
dafaefaw kirjoitti:
Ainakin jos uuden talon rakentaa ja liittää sen kaukolämpöön (joka on pakkoa) niin se maksaa 6000 euroa.
Liittymishinta seuraavanlaiselle talolle: Asuinneliöt 172 m2, lattiapinta-ala 201,5. Vesikiertoinen lattialämmitys, vesivirta 0,20 m3/h, teho 11,6 kW. Liittyminen 2570 e ja perusmaksu 252 e/v
- lisäksi
Hintatieto kirjoitti:
Liittymishinta seuraavanlaiselle talolle: Asuinneliöt 172 m2, lattiapinta-ala 201,5. Vesikiertoinen lattialämmitys, vesivirta 0,20 m3/h, teho 11,6 kW. Liittyminen 2570 e ja perusmaksu 252 e/v
niin on vertailu lämmitysmuodoista mahdollista. Todellista tietoa kaipaava jolla ei ole nykyisen talon sijainnin vuoksi mahdollisuus liittyä kaukolämpöön, mutta jos olis faktaa todellisista kustannuksista voisi harkita rakentamista alueelle johon saisi kaukolämmön.
- sittenkin
lisäksi kirjoitti:
niin on vertailu lämmitysmuodoista mahdollista. Todellista tietoa kaipaava jolla ei ole nykyisen talon sijainnin vuoksi mahdollisuus liittyä kaukolämpöön, mutta jos olis faktaa todellisista kustannuksista voisi harkita rakentamista alueelle johon saisi kaukolämmön.
selvittäisit kalliolämmön mahdollisuutta ennenkuin tonttia vaihdat. Kieltämättä on kalliimpi rakennusvaiheessa mutta hintaa tasoittaa jo se ettei tämän päivän hintatason mukaisesti tarvitse maksaa liki 3000 € liittymismaksua eikä lähes 300 €/v perusmaksua. Meillä lämmitettävää tilaa on n. 170 m2 ja kustannukset talon lämmityksestä sekä lämpimän käyttöveden tuottaminen on kalliolämmöllä n 550 €/v, jo pelkästään tyhjästä maksettavasta kaukolämmön perusmaksuilla tästä katetaan puolet. Harkitse siis !
- maalämpöä
Itse en sitoisi itseäni kaukolämpöön ja sen jäykkään hinnoittelumalliin. Maalämmöllä lämmitelty jo 6 vuotta ja itsensä on laite maksellut jo. Meillä on sellainen Lämpöässän maalämpöpumppu ja on kyllä ollut hintansa väärti tähän asti ainakin.
- TosirealistiKokkolan
Hah, minä liitin taloni itse Kaukolämpöverkkoon. Hitsasin rakkaan vaimoni kanssa yön pimeinä tunteina T-haaran kaupungin verkkoon, ja sain näin ilmaisen liittymän. Hitsatessa käytin apuna ruokasoodaa, jota rakasvaimoni valmistaa itse valmiista ruokasoodasta. Hah haaa..
- Rehellisestikkin
Menisit naimisiin laskuttajan kanssa ! Funtsi hieman menetät itsenäisyytesi ja siirryt pakkosyöttöön . Toinen loistava mopoli on vesilaitokset jossa lasku velvoittaa olipa se vaikka Carunan laatima .
- TosirealistiKokkolan
Hah, meillä Vesilaitos laskuttaa, vaikka Kokkolan Kaupungin Vesilaitoksen linja ei edes vedä. Se on kerran kuussa tukossa, ja se pitää itse avata, tai soittaa puulausauto paikalle. Silti lasku on 90€ vuodessa. Ha haa...rikkinäisestä Kaupungin viemäristä on kiva maksaa...Ha haa.. Paikalla kävi myös Vesilaitoksen, Vesilaitosmestari, entinen kaivinkonefirmanmestari, joka on mestareittenmestari. Hän lähti viimekesänä selvittämään KokkolanKaupungin omistaman maan omistajaa...Hah haa.ei ole sen jälkeen näkynyt..Hah haa...
- Kyrsii
Kokkolan Energian hinnat nousi Kälviällä 9% kerralla, miettisin vakavasti maalämpöä, jos on mahdollista toteuttaa. Aikaisemmin se oli edullinen, mutta ei ole enää.
- Faktatpuhuvat
Energiateollisuus ry:n uusin vertailu kaukolämmön hinnoista kertoo että Kokkolan Energian on edelleen maan halvimpia kaukolämmön toimittajiin kaikissa vertailuryhmissä. Eli ei nyt oikein ole uskottavaa tuo kitinä kaukolämmön kalleudesta Kokkolassa!
- TosirealistiKokkolan
Hah, kymmeniä vuosia sitten jo kirjoitin puulämmityksestä. Poltan varaavassa, itse muuraamassani takassa pari pesällistä aamuisin ja tällä energialla lähes kolmesataa neliöinen talomme lämpiää kesät talvet. Lisäksi käyttövesi lämpenee myös takan tuottamasta energiasta. Puut lämmitykseen hankin Minimanista ja Kodin Terrasta kätevissä pahvilaatikoissa. Näin olemme säästäneet vaimoni kanssa jo satoja tuhansia euroja ja koska emme kumpikaan tupakoi on todellinen säästö jo lähes miljoona, hah hah haaa!!!...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696