http://www.oikeuttaelaimille.net/galleria/Koirat/mutilatedbeagle_318
En ole eläessäni nähnyt noin raakoja kuvia ja saatikaan vielä eläimistä!
Nuo kuvathan on ihan sairaita, miten ne ihmiset voi tehdä tätä eläimille! O_o
Jos pääsisin jotenkin tuonne, päästäisin jokaisen eläimen tuolta pois! En kestä edes katsella noita kuvia missä koirat ovat häkeissä,telotettuina,laihoina, yn.. SAIRASTA!
Toivottavasti hamstereille ne eivät tee tuollaista
En ole eläessäni nähnyt noin raakoja kuvia ja saatikaan vielä eläimistä!
Nuo kuvathan on ihan sairaita, miten ne ihmiset voi tehdä tätä eläimille! O_o
Jos pääsisin jotenkin tuonne, päästäisin jokaisen eläimen tuolta pois! En kestä edes katsella noita kuvia missä koirat ovat häkeissä,telotettuina,laihoina, yn.. SAIRASTA!
Toivottavasti hamstereille ne eivät tee tuollaista
Vastaukset 11
Vanhimmat
näitähän nyt on netti täynnä näitä vastaavia kuvia myös hamstereista!! en nyt viitsi tänne linkittää, kun täällä käy muitakin lapsia kuin sinä.
Eläinrääkkäysongelma on ollut aina ja valitettavasti tulee aina olemaan
Totta, maailma on liian usein paha paikka eläimille ja ihmisillekin. Voi kuinka paljon helpompaa olisi sulkea silmät kaikilta pahuuksilta, joita ympärillä tapahtuu...
Onneksi omilla valinnoilla voi vaikuttaa paljon, vaikka eihän yksi ihminen voi koko maailmaa pelastaa. Itse olen liittynyt Animaliaan pari vuotta sitten - ehkä minun rahoillani saadaan edes muutama eläin pelastettua. Samoin päätin jo noin 15 vuotta sitten lopettaa "kavereiden" syömisen kun näin pari karseaa dokumenttia teurastettavien eläinten oloista.
En moralisoi enkä tuomitse ketään eli olen hyvinkin maltillinen näissä asioissa. Jokainen tietää kuitenkin itse parhaiten, miten elämänsä elää.
olin jäsen monta vuotta, 15 vuotta sitten kunnes paljastui vaikka mitä juttuja yrityksen toiminnasta ja erosin, rahat menivät aivan hukkaan tuossa jäsenyydessä, enemmän voi vaikuttaa tekemällä henkilökohtaisesti lahjoitukset suoraan määrätyille tahoille näkee varmasti, että menee sinne minne kuuluu
Itsekin aijon taas uudelleen hankkia hamsun ja kunnon häkin ja tarvikkeet! Onko sieltä teidän mistä ootte jotain hamstereita ostanet niin ollu aika huonoa hoitoa? Kun ei sitä tiedä aika kuinka vanha tuo hamsteri on tai kun pitää sitä hyvässä hoidossa mutta kumminkin sille pian alkaa tulemaan ihme paiseita esim.. O_o :/
voisitko suomentaa viestisi niin että ymmärtää mitä tarkoitat, minä ostan kaikki hamsterini aina kasvattajalta, joten eivät tosiaan ole olleet huonolla hoidolla, kasvatan myös itse hamstereita.
Hyi helvetti oikeesti voi jumpe kaikki elöimet kärsii pikku raukat ne jokka tekee niitä vitun eläinkoekeita ja teurastaa eläimiä tai teettää eläimille turhia poikasia tai räkkää muulla tavoin miettikää!!! Ja ne jokka tekee eläin kokeita miettikää vähä jos teidät laitettais kituu ja tehtäis eläinkokeita niin että sisäelimet näkyis!!! Se ois niille niin oikein jokka niin tekee!!!!!!!! Ne sais kitua!!!! niin ku eläimet joita rääkätään!!!!!
Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Kaikki ketkä sitä tekevät saisi kitua itsekkin!!
hysterisointi ja vouhkaaminen ei auta asiaa yhtään, ennemminkin kannattaa miettiä miten voi itse vaikutta asioihin, siis asiallisella tasolla, keinoja on monia, joilla ainakin suomessa voi vaikuttaa.
eläimiä voi auttaa adoptoimalla niitä ja antamalla rakkautta ja suojaa
ja yks juttu viä jos niinku eläimiä teurastetaa nii ois hyvempi ettei ne kärsi ja jos niillä pikku raukoilla tehdään jtn vitun eläin kokeita mikä on todella kamalaa ja grrr >:( nii sitte tekis ainaki nii ettei ne pikkuset kärsi ja tää maapallolla on jo muutenkin tarpeeks kodittomia pikku eläimiä ja niitä viä teetetää lisää ite vien kanin (poikakanin) joka sai tyttökanin kaveriksi niin leikattavaksi ettei tulisi pentuja en halua että meillä on koko navetta täynnä pikku raukkoja jolle ei ole löytynyt koteja :,( ja jos aiotte teettää hyvät ihmiset niitä poikasia niin jättäkää ne ammattilaisten käsiin! Eläimet Kärsii hyvät ihmiset!!!!!!! Ja sellaiset ihmiset jotka eivät syö lihaa mutta heillä on nahkakengät jalassa!! Sitä mä en ymmärrä!!!!!!!
mä ainakin rakastan eläimii et en vois ees tappaa kanaa autiolla saarella ja jonkun muun olis tehtävä se. ittelläni on 2 maakilpparii ja talvikko ja ne on mulle tosi tärkeit