Kuvanlaatu edelleen laskusuunnassa

Digipokkareille on käymässä kuin stereoille aikoinaan: hinnat laskevat ja luvut kasvavat. Samalla äänenlaatu kuolee pois Megabassojen yms. hömpän tieltä.

Ainakin 2008 vuoden Canon PowerShot häviää 2005 vuoden PowerShotille kuvanlaadussa. Uskomatonta, mutta totta!!! Nopeutta ja ominaisuuksia on kyllä tullut lisää, mutta mihin niitä tarvitsee, kun kameralla ei saa hyviä kuvia?
4597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Liikaa pixeleitä liian pieneen kennoon. 12 megapixeliä kynnen kokoisen kennon käsiteltäväksi on haaste. Pixelin koko jää liian pieneksi, jotta kennolle tulevasta informaatiosta saisi riittävän hyvää kuvaa. Mutta tämähän ei haittaa, koska kuluttajat tuijottavat pokkareissa vain kahta asiaa: pixelimäärää ja "zoomikerrointa". Tottahan mainosmiehet tätä hyödyntävät. Ja kuluttajalla ei ole harmainta hajua, mitä moiset ominaisuudet edes tarkoittavat.

Äänestä

Ihmettelin vuosi sitten Lumixin 5 megapikselisen ja Canonin 3,2 Mpixin ensimmäisen sukupolven S1 Powershotin kuvanlaatujen eroa, kun Lumixixxa on sentään "oikein leican lasi". Lumixin kuva kohisi aina vaan, vaikka melkein miten olisi säätänyt kameraa.... kennossahan tuo syy on.

Nyt pelittää kuva, kun hankin järkkärin.

Äänestä

Omistan vuoden 2005 Powershotin ja vuoden 2008 Powershotin, 3,2 vs 8 megapikseliä, uudemmassa isompi kuvakennokin. Kuvia kärsii suurentaa paljon enemmän ennen kuin muuttuvat epätarkoiksi. Jos kuvakenno olisi samaa kokoa niin vanhempi voisi kohista vähemmän. Tuo vanhempi kohisee enemmän hämäräkuvauksessa. Ei tämä uusikaan ole kameroista paras, mutta hintansa arvoinen. Halvimmista Powershiteistä en sitten tiedä..

Äänestä

400- , 500- , 600- vai 700 sarjalaisesta ?

Noistahan 600-sarjalainen on se jämerin ja laadukkain sarjamalli , sen varmaan tiesit , vai tiesitkö?

400-sarjalainen on se lapsen eka sarja

500-sarja taas on tää marketti-sarja koko perheelle

ja 700-sarja on tää uusin joka sijoittuu tohon 500- ja 600-sarjan väliin

600-sarjalainen on raskaansarjan kompakti kaikilla käsisäädöillä , laadukkailla objektiiveilla ja kennoilla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valitettavasti kirjoitti:

Digipokkareille on käymässä kuin stereoille aikoinaan: hinnat laskevat ja luvut kasvavat. Samalla äänenlaatu kuolee pois Megabassojen yms. hömpän tieltä.

Ainakin 2008 vuoden Canon PowerShot häviää 2005 vuoden PowerShotille kuvanlaadussa. Uskomatonta, mutta totta!!! Nopeutta ja ominaisuuksia on kyllä tullut lisää, mutta mihin niitä tarvitsee, kun kameralla ei saa hyviä kuvia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu