sekarotuiset

rotukoirat.
16954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mitenkäs ne sekarotuiset voi pelastaa rotukoirat?

Äänestä
  • siittoisuuden takia.

    Äänestä

  • suku kirjoitti:

    siittoisuuden takia.

    rotukoirat kun eihän niitä hyväksytä sukusiittoisten upeiden rotukoirien sukuun.

    Äänestä

  • voi pelastaa kirjoitti:

    rotukoirat kun eihän niitä hyväksytä sukusiittoisten upeiden rotukoirien sukuun.

    tätä mieltä oli kuitenkin professori Marjatta Snellman voimala ohjelmassa tänään.

    Äänestä

  • suku kirjoitti:

    siittoisuuden takia.

    löydy ulkomailta. Sitä vartenhan tuonti koirien määrät on viime vuosina lisääntyneet ja nyt tarkoitan rotukoiria en niitä kalakoiria mistä ohjelmassa puhuttiin.

    Äänestä

  • se pelastus kirjoitti:

    löydy ulkomailta. Sitä vartenhan tuonti koirien määrät on viime vuosina lisääntyneet ja nyt tarkoitan rotukoiria en niitä kalakoiria mistä ohjelmassa puhuttiin.

    Jos jonkin sortin koira"ihmisiä"!!!

    En pysty käsittämään teitä jotka ylistätte suunnilleen siihen tyyliin rotukoiria että sekarotuinen ei olisi edes koira!!!

    Itselläni on rotukoira ja sekarotuinen MOLEMMAT ON RAKKAITA!!
    MOLEMMAT OVAT MINULLE YHTÄ ARVOKKAITA!!

    Koska minä olen ihminen joka RAKASTAA koiria(ja kaikkia eläimiä)
    EN MERKKIÄ TAI ROTUA!!

    Väkisin tulee mieleeni että te sellaiset kirjoittajat jotka väheksytte sekarotuisia koiria,
    Olette jotain turhia pintaliitäjiä..merkkien perässä juoksijoita jotka eivät todellisuudessa edes pidä eläimistä vaan teillä on näitä rotukoiria sen takia että naapurit ja tuttavat näkisivät teidän elintasonne.

    Enkä tarkoita tätä viestiä esim juuri sinulle vaan ihan yleisesti näille koira palstoille jossa sorretaan sekarotuisia.

    Itselleni ei tulisi mieleenkään arvostella ja vähätellä eläimiä olivat he sitten mitä rotua tahaansa.

    Äänestä

tietoa, kopioitu voimala-ohjelman sivulta:
Professori Marjatta Snellman on taistellut avoimesti koirien liiallisen rotujalostamisen takia. Hän olisi valmis kieltämään esimerkiksi sharpein ja englanninbulddogin kokonaan.
Uusinta ke 13.2. klo 13.05

Äänestä
  • uusintavinkistä. :) Ehti jo harmittaa etten olen huomannut tuota ohjelmaa. Pitää muistaa ajastaa huomiseksi. Kiinnostavaa asiaa minusta.

    Äänestä

  • old_profile_16101 kirjoitti:

    uusintavinkistä. :) Ehti jo harmittaa etten olen huomannut tuota ohjelmaa. Pitää muistaa ajastaa huomiseksi. Kiinnostavaa asiaa minusta.

    myös netisssä:
    http://areena.yle.fi/toista?id=1080160

    Äänestä


  • Täällä kirjoitti:

    nyt sitä että englanninbulldoggi kärsii koko ajan hengitys vaikeuksista??

    Itselläni on kyseinen rotu ja en ole huomannut että se jotenkin kärsisi...mutta tarkoittiko se lääkäri että tämän rodun joka yksilö kärsii hengitystie vaivoista??

    Mulle tuli tosi paha olo kun aloin ajattelemaan että koirani kärsii enkä edes ole huomannut sitä...

    Vai mahtoiko tarkoittaa sitä että kyseisen rodun edustajista monet kärsii?
    Meillä ei ainakaan ole mitään oireita siitä että olisi esim,jotenkin vaikea hengittää..hän elää ihan tavallista koiran elämää..en nää mitään poikkeavaa hänessä...

    Ainut on että nukkuessaan kuorsaa kovasti..

    Äänestä

Provo

Äänestä
  • Kyllähän siinä voimala-ohjelmassa sanottiin juuri niin.

    Äänestä

  • puhutaan, niin kukaanhan ei voi tietää kuinka sisäsiittoisia sekarotuiset on kun suvusta ei kovinkaan usein tiedetä mitään..

    Äänestä

  • sukusiitoksesta kirjoitti:

    puhutaan, niin kukaanhan ei voi tietää kuinka sisäsiittoisia sekarotuiset on kun suvusta ei kovinkaan usein tiedetä mitään..

    Kuka tietää kuinka paljon hiljaisia tietäjiä on pelonvallassa, rotukoiratoiminnassa mukana.
    Eivät uskalla puhua, vaikka haluaisivat.
    Nyt olisi aika avata sanainen arkku rohkeasti ja päivän valoon asiat jotka erottavat oikeat koirankasvattajat vääristä, kuin myös arvo sekarotuisuudelle.
    Olisiko halukkaita kertojia, jos nimi pysyisi salassa, eikä paljastumisen vaaraa olisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelastavat kirjoitti:

rotukoirat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu