Näitä koirapalstoja kun seuraa, niin ihmettelen miten kaikki älykkäät ihmiset jaksavat aina vain riidellä ja mesoa? Aina me koiraihmiset sanotaan, että tullaan niin toimeen kaikkien kanssa. Pötypuhetta. Eihän näillä palstoilla ole muuta kuin kinaa ja panettelua milloin mistäkin.
Olisi mukavaa vaihtaa kuulumisia ja kokemuksia ihan näin ihminen ihmiselle, mutta suoraan sanoen en enää jaksa yrittää etsiä 'asiaa' näiden typeryyksien keskeltä. Me tavikset emme ehkä halua koiriamme jalostukseen juuri tästä syystä: Joutuisimme tekemisiin näiden turhan tärkeiden ihmisten keskelle, joille ei mikään ole hyvin. Ja kun kaikkia ei vaan millään voi miellyttää edes se jalostustoimikunta!
Asioista voi toki keskustella, mutta tätä samaa asiaa on nyt joka ikinen rodun nimeä kantava foorumi tupaten täynnä, menee maku todellakin koko touhusta. Eikö se riitä, että siitä tämä sama taistelu käydään yhdellä foorumilla? Nämä suureen ääneen huutelijat, jotka väkisin asiaansa ajavat kaikilla näillä palstoilla, voisivat harkita vaikka oman yhdistyksen perustamista. Saisi sitten omalle sivustolleen perustella asiansa ja tavoitteensa ilman muiden vastarintaa.
On toki hienoa, että rodusta välitetään ja sitä koitetaan parantaa mutta RAJANSA KAIKELLA!
Ihmettelen
7
1093
Vastaukset
- ihmettele vaan...
Miten niin jalostustoimikuntaa nyt arvostelevien pitäisi perustaa oma yhdistys?
Yhdistyksen sääntöjen toisessa pykälässä sanotaan, että yhdistyksen tarkoituksena on edistää puhdasrotuisten ja terveiden bernhardinkoirien jalostusta jne. Siis ymmärsitkö kaikki sanat?
Tarkoitus,edistää,puhdasrotuinen,terve,bernhardinkoira.
Siis, eiköhän niiden, jotka eivät halua ajaa noita asioita ja noudattaa yhdessä laadittuja sääntöjä, olisi parempi perustaa oma yhdistys. - vaan nämä
kaikkitietävät ja toisia selkään puukottavat oman yhdistyksen ja tappelisivat siellä keskenään
- olisi parempi
että ne, jotka eivät yhteisiä sääntöjä ja ohjeita pysty noudattamaan, perustaisivat ihan ikioman yhdistyksensä. Semmoisen säännöttömän. Tosin yhdistysrekisteriin eikä kennelliittoonkaan sellaisia yhdistyksiä ei hyväksytä.
- taitaa olla
olisi parempi kirjoitti:
että ne, jotka eivät yhteisiä sääntöjä ja ohjeita pysty noudattamaan, perustaisivat ihan ikioman yhdistyksensä. Semmoisen säännöttömän. Tosin yhdistysrekisteriin eikä kennelliittoonkaan sellaisia yhdistyksiä ei hyväksytä.
jo olemassa .. sitä kutsutaan sekarotuisten kasvattamiseksi - ei tuo jtk:n poikkeuslupa paljoa siitä poikkea
- tuo "selkään puukottaj...
olisi parempi kirjoitti:
että ne, jotka eivät yhteisiä sääntöjä ja ohjeita pysty noudattamaan, perustaisivat ihan ikioman yhdistyksensä. Semmoisen säännöttömän. Tosin yhdistysrekisteriin eikä kennelliittoonkaan sellaisia yhdistyksiä ei hyväksytä.
Mikä hiton vinkuna tällä ^^ on selkään puukottamisesta? Olet nyt tuota samaa toitottanut joka toisessa viestissä ja joka ketjussa. Kuka ja miten ja ketä on "puukotettu" ja miksi muka? Perustele äläkä vingu jatkuvasti! Yksi porukka on hommansa hoitanut siten kuin on, nyt toinen porukka hoitaa hommaansa miten taitaa. Jos mokia kommentoidaan, niin mitä h***n puukon heiluttelua se on? Typerää ja lapsellista kitinää vai oletko itse jtk:laisia joka et kestä päivänvaloa! Mene pimeeseen häpeemään sitte!
- aloittaja
Uskomatonta. Eli ne kaikki oikeasti älykkäät ja kehityskelpoiset sekä sosiaalisesti käypät ihmisyksilöt ovat todellakin nämä palstat jättäneet.
Koittakaas ihan vaan extreme-lajina tulla joskus toimeenkin...
Kiitos, mulle riitti (nämä riidat).
Pilaatte rodun maineen.- >--**--<
Kukapa näitä palstoja enään lueskeleekaan.
Provo kirjoituksia tehdään nettiin ja nyt myös lehtiin ,ja sen jälkeen oikein "uhitellaan" heh heh...Kohta on säpinää sentäs. Kun on lusikalla annettu,ei suinkaan kauhalla voida ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220