häistä hautajaisiin

kahjo--

Helsingin Lauttasaaressa vietettiin viime lauantaina niin voimallisia polttareita, että sulhanen kuoli sukelluksen seurauksena.
Siinä peruuntuivat eräät häät ja tilalle tulevat hautajaiset.
Mitäs ajattelette

6

2350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnettomuus

      Todella traagista. Miksi miehet keksii tällaista extreme-ohjelmaa, sukellus hyytävänkylmään, sameaan veteen helmikuussa.

      Ei voi kuin kuvitella morsiamen ja läheisten tunnelmia. Aivan kauheaa.

      • dena ..

        Tämä on ollut kauhea kokemus morsiamelle ja molempien omaisille.

        Se on sitä myös niille, jotka järjestivät tilaisuuden ja joiden olisi pitänyt tietää tapahtumaan liittyvät vaaratekijät. Viittaa vain siihen, että kyseessä on ollut laiminlyönti, innostuksen vallassa on jotakin jäänyt huomioimatta.

        Ikävää on nyt, että järjestäjät joutuvat oikeuden eteen, mahdollisesti syytettyinä kuolemantuottamuksesta.


      • werty
        dena .. kirjoitti:

        Tämä on ollut kauhea kokemus morsiamelle ja molempien omaisille.

        Se on sitä myös niille, jotka järjestivät tilaisuuden ja joiden olisi pitänyt tietää tapahtumaan liittyvät vaaratekijät. Viittaa vain siihen, että kyseessä on ollut laiminlyönti, innostuksen vallassa on jotakin jäänyt huomioimatta.

        Ikävää on nyt, että järjestäjät joutuvat oikeuden eteen, mahdollisesti syytettyinä kuolemantuottamuksesta.

        Ainoot tietoni asiasta on lehdistä, niiden perusteella tuossa on porukalta arvostelukyky
        kadonnut. Merivesi on kylmää (n. 4C), vaikkei jäätä oliskaan, näkyvyys on varmasti veden alla ollu käytännössä nolla, hyvä jos on omaa kättään pystyny näkee. Kylmä vesi vaikuttaa joskus yllättävällä tavalla, vaikka vain kasvot olis suorassa kosketuksessa. Sukelluslaitteiden tietyt osat saattavat jäätyä myös yli nolla-asteen lämpötilassa (johtuu paineilman purkautumisesta).

        Noissa olosuhteissa ei ole järkevää lähteä kokeilemaan sukellusta, vaikka oltais kuinka rannan lähellä ja matalassa. Olosuhteet olis kokeneellekin harrastajalle varmaan haastavat. Tuossa on varmaa ollu epäonnen kasaumaa mukana, mutta mukana olleet eivtä kuitenkaan voi pelkästään siihen vedota ja väistää vastuutaan. Karmea tapaus ja osanotto kaikille osapuolille.

        Erilaisia "polttariylläreitä" oon kuullu viriteltävän työ ja aiemmin opiskelupaikalla ja onneks en oo kuulunu porukoihin. Mikä siinä on että pitää väkisin keksiä jotain rankkaa. Sitten kun ollaan joukolla liikkeellä on ryhmäpaine melkoinen ja juhlakalu saadaan kyllä tekeen mitä vaan. Noiden juhlijoiden jutut on kuitenkin jälkeenpäin kuunneltuna aina kovin väkinäistä pakkonauramista, oikeesi ei oo tainnu olla hauskaa kellää. Eli hyvät ihmiset, käyttäkää järkeänne juhlinnassa!


    • te myös

      vähän ajatella? Lehdistön mässäily ja ihmisten jälkiviisastelu ei ole helpottanut läheisten oloa. Kärsimme, antakaa siihen rauha.

      • niiiiiin

        Minä en ole nähnyt tapauksesta kuin pari ihan asiallista uutista. Ei niistä nyt voi kukaan loukkaantua, mitä traagisempi tapaus, sitä varmemmin se on lehdessä.

        Ja ehkä tästäkin tapauksesta jotkut oppivat jotakin, ihan kaikkea ei kannata kokeilla.


      • Sulho 27w
        niiiiiin kirjoitti:

        Minä en ole nähnyt tapauksesta kuin pari ihan asiallista uutista. Ei niistä nyt voi kukaan loukkaantua, mitä traagisempi tapaus, sitä varmemmin se on lehdessä.

        Ja ehkä tästäkin tapauksesta jotkut oppivat jotakin, ihan kaikkea ei kannata kokeilla.

        Kaikkeen ei pitäisi sulhonkaan suostua, ja toivottavasti KAIKKI Suomen sulhasten kaverit ymmärtää sen nyt.
        Mut vietiin suorittamaan Tandemhyppy. Vesiselvänä. Puolipakolla. Olen suht' hyvässä fyysisessä kunnossa mutta laskeutumisen jälkeen sain rytmihäiriöitä, ihan vaan koska pelkäsin hyppyä enemmän kuin itse kuolemaa.
        Kaikkeen ei saisi pakottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe