Mitkäs firmat tarjoaa sähkösoppareita Imatra/Rlahti alueelle? Siis muut kuin ISS.
Sähköä, sähköä!
Keppula
141042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei ole väliä mistä päin Suomea ostat. Kaikki myyvät.
Olen itse pyytänyt tarjouksia useilta sähkönmyyjiltä, mutta aina ilmoittavat ,että nykyinen, eli ISS on edullisin. Lopetin kyselyn turhana.
www.sahkonhinta.fi
Kyllä tuon mukaan ainakin kannattaisi kilpailuttaa. Tampereen sähköpulju itselle edullisin noilla hinnoilla.
ISS:llä on Suomen korkeimmat perusmaksut ja siksi se voi pitää energian myyntihinnan matalalla ja estää kilpailun.
Katsohan laskustasi: Esimerkki
Energia 20 %
Sähkönsiirto 20 %
Verot 20 %
Perusmaksut 40 %
En hokaa, miten muka estää kilpailun?
Eikö kannattaisi vaihtaa sellaiseen, millä perusmaksu halvempi ja mahd myös siirto- ja kulutuskin ~samaa luokkaa?
maksetaan missä on vain prosentteja. Meillä maksetaan euroilla.
Siirtomaksun maksat aina seudunsähkölle, koska se omistaa Imatran alueen verkon. Tuotteen voit ostaa mistä vaan, mutta lähes jokatapauksessa paikallinen on halvempi.
Siis tuo meinaa sitä, että ostat sähköä vaikka Espoon sähköltä, mutta sen lisäksi postiluukustasi kolahtaa lasku seudunsähköltä siirrosta.
Huomasitko sen minkä halusin sanoa?
ISS:llä saattavat olla perusmaksut sähkölaskun suurin erä.
Siis jos osaat säästää sähköä tai omistat kesämökin, jolloin sähkönkulutuksesi on pieni, saattaa kilowattitunnin hinta olla kaksinkertainen siihen verraten minkä ISS väittää olevan. Energian hintaan verrattuna jopa nelinkertainen.
Juuri perusmaksujen avulla ISS voi pitää energian hinnan alhaalla. Samaan tähtää myös korkea sähkönsiistomaksu.
Jos tutustut kirjanpitoon niin huomaat, että melkein kaikkia kuluja voi siirtää sähkönsiirtokuluiksi ja harhauttaa viranomaisia jotka valvovat siirtohinnoittelua, muka.
Tällä tavalla estetään sähkönsäästö. Pienkuluttajat pannaan maksumiehiksi.
Sain eilen laskun, jossa korotukset edelliseen verrattuna ovat:
Yösähkö 3,60 korotus 15,5% uusi hinta 4,16
Energia 5,00 korotus 11,2% uusi hinta 5,56
Seuraavien, sähkönsiirron nimikkeellä olevien erien osuus kokonaissummasta on 38% (Sähkön osuus 62%)
Kuluttajamaksu,Perusmaksu,Yöenergiamaksu ja Energiamaksu, pysyneet ennallaan. Eli ei korotusta. Näiden osuus laskun loppusummasta on 23%
Sähkövero on noussut noin 19%
Korotus kokonaisuudessaan on edelliseen laskuun verrattuna, keskimäärin 15,5%. Sähkön osuus korotuksesta on keskimäärin 13,75%
En ryhdy analysoimaan noita lukuja. Niistä voi vetää jokainen omat johtopäätöksensä.
ps: On hyvä että joku edes osaa prosenttilaskut ja kirjanpidon hyvin. Itselläni jäivät opiskelut laskentatoimessa kauppaopistoon ja talouhallinnossa alempaan korkeakoulututkintoon. Sähkölaskun tulkinta ja ymmärtäminen vaatisi vähintään tohtorintutkinnon.
Ehkä voisit laskea mitä nuo laskusi erät olisivat jos kulutuksesim olisi 1000 kWh/vuosi, kuten kesämökkiläisellä.
Laskepa mitä ne olisivat jos kulutuksesi olisi säästeliäällä kerrostaloasukkaalla 2000 kWh/vuosi tai tuhlarilla 4000 kWh/vuosi.
Sitten voisit laskea mitä sähkölämmittäjä 20 000 kWh/vuosi.
Tarihveista saat myös selville mitä maksaa pienteollisuus joka kuluttaa 200 000 kWh/vuosi.
Mielenkiintoisia laskelmia.
Sitten lisää laskutehtäviä:
Ota esiin ISS:n vuosikertomus ja laske kuinka paljon ISS saa perusmaksuja vuodessa.
Arvaan että se on sama summa kuin yhtiön voitto.
Kesämökkikuluttaja on maksanut noin 2500 euroa liittymismaksua ja maksaa sähkönsiirrosta kuten muutkin. Sen pitäisi kustantaa verkon ylläpitokulut. Mistä syystä hän maksaa samaa perusmaksua kuin isommat kuluttajat?
Oikein isojen kuluttakien sähkönhintaa ei teille kerrota.
Siis: Perusmaksu on perusteeton maksu. Sen ainoa tarkoitus on estää asiakkaiden siirtyminen kilpailijoille. Se firma jonka siirtoperusmaksut ovat korkeimmat on helpoin johtaa. Johtajalta ei vaadita edes prosenttilaskutaitoa.
Vain laskunlähettämistaitoa.
Kuukausikulutus vaihtelee 2000-3500 välillä, riippuen ulkoilman lämpötilasta ja lämpimän veden käytöstä. Kokonaiskulutus on ehkä
Minulla on vanha (50 vuotta) omakotitalo. Pa 150 m2. Sen kulutus on 700 ltr öljyä ja noin 7 m3 roskapuuta. Arvioisin että noin 12 000 kWh/vuosi.
Siihen pitää päästä vähällä järjen käytöllä.
Sinä säästät järkeä. Neuvon säästämään energiaa ja tutkipas talosi jos se on 500 m2 pienempi.
Luovu sähkölämmityksestä. Se on rikos ilmakehää kohtaan ja ilmakehä kostaa.
Tällä hetkellä Suomen atomivoimalat käyvät vain sähkölämmityksen vuoksi. Samoin hiilivoimalat.
Riittävät niukinnaukin.
Minulla on kolme kiinteistöä.
Omakotitalo, kerrostalo 4h k sekä kesämökki.
Niiden sähkönkulutus on 5000 kWh/a. Perusmaksut 350 euroa/a. Siirtomaksut 250 euroa/a.
Energia maksut 220 Euroa/a.
Verot 200 beuroa/a.
Ei tuota 220 euroa kannata kilpailuttaa.
Sähkön kilpaituttaminen on hölynpölyä energiansäästäjälle.
Perusmaksut mahdollistavat tuhlarin ja sähkölämmittäjän törsäilyn.
Samoin ei teollisuuden tarvitse käyttää järkeä energian säästämiseen, vielä.
Järki on uusiutuva luonnonvara järkeville.
Sähkölämmittäjillä se ei uusiudu.
Ja Fortun saa rahnaa ja Lilius optioita.
Myös muut Fortumin mukaruotsinkieliset johtajatkin saavat optioita.
Termodynamiikka on yksinkerytaista. Jos suntosi kulutus on enemmän kuin 100 kWh/vuosi/m2, olet typerys. Jos se on 60 kWh/vuosi/m2, saat elää edelleen. Jos sitä pienempi olet kunnon mies tai nainen.
Jos kulutuksesi on liian suuri niin etsi joku tietäväinen. Pienellä vaivalla ja kustannuksella saat kulutuksesi putoamaan. Kuoletusaika on yleensä alle yksi vuosi,
Minä olen tehnyt sen noin sadassa tapauksessa. Palkaksi olen saanut joskus kiitoksia, joskus kusta.
kymmenen vuotta sitten ostin tämän tönön. Öljyä meni edellisillä asukkailla 2500 litraa vuodessa ja jonkunverran sähköä.
Seuraavana keväänä muurasin kunnon takan, nyt menee öljyä 200-400 litraa vuodessa , riippuen talvesta. Kahteen ongelmahuoneeseen on suorasähkö ettei kylmene silloin kun öljypoltin on sammuksissa. Poltin on päällä enintään 3kuukautta vuodesta. sähkölasku alle 40 euroo/KK.
Mihin taloon vaan saa kunnon takan ja sitten vaan puusouviin opettelemaan.
Takka maksoi itsensä takaisin ensimmäisenä talvena säästyneenä öljylaskuna. Yksi takka ei pysty nielemään neljää kuutiota enempää talvessa, öljyä säästyy 2000 litraa vuodessa, sillä saa kyllä puut ja jää vielä säästöäkin.
Kun kattila lopulta sammahtaa viimoisen kerran voi siihen paukuttaa maalämpö/tai prikettikattilan.
vanhaa mainoslausetta mukaillen: takkalämpö ei ole minkään langan perässä.