Eilen tein raskaustestin, kun nuo menkat ei oo alkaneet ja kierto jo näin pitkällä ja negaa näytti. kuinka kauan voi kestää, että mahdollinen näkyy? on kyllä ollut stressiä että josko se on vaikuttanut kiertoon.:( ei kai tässä nyt syytä lääkäriin oo vielä mennä?
kuukautisia ei kuulu
voih
8743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
niin ja nyt siis kp 41/33
Mulla sama juttu. Kirjoiton tohon alempaan juttuun siitä, että kuukautisia ei kuulu. En osaa sanoa normaalia kiertoni pituutta, koska olen juuri pari kuukautta sitten lopettanut minipilleireiden syömisen. Nyt on kuitenkin kulunut jo 41 päivää viime kuukautisista. Pelottaa kovasti. Mullakin raskaustesti näytti negaa. Pitää kai tehdä kohta toinen. Tein sen, kun oli 37 päivää kulunut edellisistä.
Ja taas sama aihe. Vasta eilen viimeksi pimahti, kun samaa asiaa kysellään jokaisessa viestissä erikseen.
KYLLÄ, stressi voi vaikuttaa.
Raskaushormonin erittyminen siinä määrin, että testi sen havaitsee kestää keskimäärin reilun 2 viikkoa. Jos hedelmöityksestä on kulunut sen verran, sen pitäisi näkyä testissä. Jos ei näy, mene lääkäriin veritestiin.
Siis miulla oli samanlainen tilanne n. kuukausi sitten, kiertopäiviä 58 ennenkuin menkat alkoivat. Kerkisin jo tikkuilemaan raskaustestien kanssa ja viemään virtsanäytettä laboratorioon, mutta turhaan... Siis pienokainen saisi tulla ja sitä ahkerasti olemme yrittäneetkin, mutta kaikesta huolimatta JÄLLEEN vuotaa kuukautisveri. :( Mut oottele tosiaan ihan rauhassa, mie soitin asiasta gynelle ja hän puheli, että jos on 3kk myöhässä, niin sit on vasta aihetta kysellä lääkäriltä neuvoja. Ja stressi tosiaan vaikuttaa kiertoon, elikkäs älä sie stressaa, niin menkat alkaa varmemmin.
Mukavaa kevään odotusta!!
taitanee olla aika yleinen ongelma tämä kuukautisten heittelyt.mulla oli viimeiset menksut tammikuun alussa ja kuikuilen täällä nyt että millois taas alkaa.pari kertaa kävin raskaustestissämutta ei ole sen perusteella raskautta.lääkäri tutki paikat ja otti papankin samalla reisulla ja polyypin joka oli ollut ikänsä siellä aina nuoruudesta saakka.näillä ei ole mitään tekemistä kuukautiskierron häiriön kanssa.otatin kilpirauhastestit verikokeissa koska sukurasitteena tämäkin tauti,varmuuden vuoksi ja odotan tuloksia.kyllä se säikäyttää naisia jos ennen säännölliset kierrot puuttuvat ja loppuvat ykskaks,joten siitä saa kirjoittaa ja kysellä.ne jotka hermostuvat aiheesta kirjoituksesta niin eivät ole ongelman kanssa lie vielä olleet tekemisissä ja naisena varmaan joskus joutuvat kysymään asioita jossain elämänsä vaiheessa,terveisin stressinainen
mulla on nyt ens viikolle kuitenkin lääkäriaika varattuna, niin ei tarvi pelätä pahinta kun saa tiedon missä mättää. kaikille ihanaa kevättä ja en muuten olis ikinä uskonut näkeväni sellaista päivää että odottamalla odotan menkkojen alkamista!:P
nyt ne menkat sit alko, just kun varasin lääkäriajan.:) no, pitää soittaa huomenna ja perua tai sit mennä vaan tarkistuttaan kun oli kuitenkin toista viikkoa menkat myöhässä. kyllä on silti huojentunut olo.:)
mulla oli henkisten ja fyysisten sressitekijöiden takia tammikuun alusta saakka menkat tähän päivään asti kateissa.tänään alkoi kun pelko raskaudesta ja vakavasta sairaudesta helpotti lääkärireissun ja testien jälkeen.herkillä ihmisillä kone voi mennä tilttiin,ja kun lakkasin ahisamasta asioilla mieltäni,keho tuntui paremmalta,menkat alkoi.olin kai jonkin sortin hormoonisekoiotuksen kohteena kun elämänrytmini oli aika sekavaa joulukuua ajan.säännöllinen elämä ja henkiset painolastit tekevät ihmeitä kropalle ja mielelle.