Kastellin ulkoseinät surkeimmasta päästä läpöarvoissa.U-arvo 0,23
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/seurantakohteet/Kastelli_Koskenkorva/leikkaukset.htm
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/seurantakohteet/Kastelli_Koskenkorva/leikkaukset.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tyypillinen talo, D-F luokka, johon menee U-arvoltaan 0,20-0,25 väliset ulkoseinät..
olemaa samaa luokkaa kuin hirsitaloissa. Ei mene kohta enää eu-normien läpi
taas tiedä mitä puhuvat. pelkästään seinän u-arvoilla ei energialuokkia määritellä. vaikutus aika pieni kokonaisuuteen. samoilla villamäärillä toiset valmistajt ilmoittavat u-arvoksi 0,19 ja toiset jotakin muuta. käyttäkää myös maalaisjärkeä,eikä vaan tilastoja. hirsiseinän u-arvoista ei kannata puhua tässä yhteydessä lainkaan, sehän ei itsessään täytä nykyisiäkään vaatimuksia, kuten ei siporexikään.
tämä talotehtaiden ilmoituskäytäntö ulkoseinien U-arvoista. Toisella valmistajalla täsmälleen sama seinä on 0.25 ja toisella saattaa olla jopa 0.2. Arvo riippuu ihan laskentatavasta. Esim. uudet eurokoodit antavat samalle seinälle 10-15 % paremman arvon kuin suomalaiset ohjeet. Toiset valmistajat huomioivat seinässä olevat kylmäsillat eli runkotolpat. Toiset "unohtavat" ne laskelmissaan kokonaan.
Sinänsä ulkoseinän teoreettisella 20% erolla ei ole suurta merkitystä talon kokonaisenergian kulutuksessa. Saattaa vaikuttaa muutaman prosentin sähkölaskussa. Huolellisella eristeiden asennuksella ja liitosten tiiveydellä on enempi merkitystä.
älyllä varustettu insinööri!Seinän U arvot taloissa täyttä hämäystä, kauppiaiden kikkailua.Vaikka ne v..un seinän lämmönläpäisyt olis nolla, saumat ja nurkat vuotaa aina.Eikä se haittaaa ketään.Ikkunat ja ovet siirtää lämmöt pihalle varmasti. Turha seinään sotkea ku 175 mm max villaa ,enempi on rahan tuhlausta .Nyrkki sääntö energian säästöön :yhdellä kossupullon hinnalla nostaa sisälämpöa 3 astetta kuukaudeksi tai tohottaa kaikkia kodin valoja yötäpäivää kaksi kuukautta.Turhaa tämän kummempaa säästövinkkiä etsiä MiksiPirkasta.
Ensin niin perusteellisesti säästetään energiaa seinän eristyksellä, sitten arkkitehti piirtää seinän täyteen ikkunaa kuten Oulun asuntomessuilla. Kun jätettäisiin ne ylimääräiset ikkunat laittamatta ( ikkunoissa on lähes koko vuoden pidettävä verhoja, koska naapuri on 8 m päässä) niin säästettäisiin energiaa paljon enempi kuin sillä että seinään laitoihin (ikkunan ympärille 0.5 m kaistoille) yritetään laittaa 30 cm villaa. Pitäisi näissä asioissa käyttää järkeä eikä järjettömiä määräyksiä.
En ymmärrä sitä määräystä, että huone ei ole huone, ellei ole vähintään 10 % lattian pinta-alasta valoaukkoa seinässä. Huoneen valoisuuteen on paljon enempi merkitystä pintojen vaaleudella kuin ikkunapinta-alalla. Minusta sen pitäisi riittää, että huoneessa on ikkuna. Varsinkin ullakkohuoneissa tästä määräyksestä kiinnipitäminen tuottaa todellisia ongelmia.
Varsinkin 1-kerroksisessa seinän pa on pieni kun otetaan vielä akkunat pois.
500mm puhallusvillaa yläpohjaan ja tuplastyroxit lattiaan niin siinä on ekotaloa kerrakseen.