Ihan tämmönen kysymys vaan että jos haluaa saada osinkoja osakkeista, niin pitääkö osaketta olla omistanut tietyn ajan vai saanko osingot vaikka ostaisin osinkoa maksavan yhtiön osakkeita päivää ennen osingonmaksupäivää?
Vastaukset 3
- saat
osinkoja vaan firmasta jonka oot itse perustanu!!!!
Ja vasta kun tilikausi on ohi voit nostaa osinkoja. Ei kannata alkaa yrittäjäks. Yks Pekka kertoi että verottaja laittaa kaikkii hullui veroja joita pitää maksaa viel monta vuotta yrittämisen lopettamisen jälkeenkin.
!!!1
Kommentteja pliis jos oon väärässä!- yhtiökokouspäivänä
Viestiketjun aloittaja tarkoitti ilmeisesti pörssiosakkeita. Jos ostaa osakkeet viimeistään yhtiökokouspäivänä, saa osingot.
- Silloin
yhtiökokouspäivänä kirjoitti:
Viestiketjun aloittaja tarkoitti ilmeisesti pörssiosakkeita. Jos ostaa osakkeet viimeistään yhtiökokouspäivänä, saa osingot.
Kannattaa ostaa 2 vko ennen, silloin kurssi ei ihan huipussaan, ja muista, että kokouksen jälkeen kurssi putoaa seuraavana päivänä lähes osingon verran, koska "ahneet" rahastaa ja myy pois pikapika! Eli mieti miten se tuotto syntyy? Pitkäaikainen pitäminen vaan kannattaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39675
- 95667
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32599Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38547Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63516- 34515
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 63491
- 68479