Haluaisin vain kuulla muilta koiranomistajilta, että miten usein ulkoilutatte koiraanne,mihin aikoihin jne. :)? Itselläni on pientä rotua oleva koira,8kk, ja 3-4 tunnin välein käyn ulkona kotona ollessani,koska ei ole vieläkään täysin sisäsiisti.
Miten usein ulkoilutat?
Rapsi
191763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
on puolivuotias jenkki pentu, joka on kyllä jo sisäsiisti, mutta silti käydään noin. 2 tunnin välein lenkillä.
Aamulenkki 1/2-1tunti siinä 09.00 aikaan, päivälenkki 1/2-1tunti noin 15.00
iltalenkki 1/2-1tunti noin 22.00. Näin viikonloppuisin. Viikolla lenkkejä neljä päivässä, kun voivat jäädä hieman lyhyemmiksi. Noin 09.00, 14.00. 18.30 ja 22.00. Koira on 3 vuotias, sisäsiisti tietty.
3-4 kertaa pv. Pari pidempää ja yksi,tai kaksi lyhyempää lenkkiä.
Viikonloppuina koirat 3 kpl.saavat olla vapaana ulkona niin paljon kuin haluavat.
Nuo vietämme maaseudulla, piha ja puutarha-alueet aidattu.
Haluaa heti sisälle,kun menen minäkin.
ettei koirasi käy ulkona, kuin yhden kerran päivän aikaan?
Tekeekö se tarpeensa muulloin sisälle, ymmärsinkö nyt jotain väärin?
Eihän tuo voi totta, vai voiko?
Niin, no, ehkäpä se onkin päivän ulkona.
illalla ruuan jälkeen se lenkki:=)
jotain tällaista tuli mieleeni.
Koira varmasti nauttii siellä olosta todella.
Hyvää kevättä teille molemmille sinne metsähommiin.
2 koiraa (11kk ja aikuinen). Molemmat sisäsiistejä.
3-4 lenkkiä. Yksi pitkä 1-2h ja kaksi tai kolme lyhyempää lenkkiä. Pitkällä lenkillä saavat juosta ja leikkiä irti.
Ei tarkkoja kelloaikoja. Eka ulkoilu, kunhan heräämme ja syödään aamupala ja viimeinen juuri ennen nukkumaan menoa.
5v. ja 8v. koirat ja käymme lenkeillä päivässä 4 kertaa tai useammin. Yksi lenkki kestää tunnista kahteen tuntiin.
sinä siis lenkkeilet koiriesi kanssa 4-8 tuntia päivässä. Kyllähän tuo työttömältä onnistuu, mutta kokeileppas samaa kun käyt töissä.
Itse lenkitän koiriani 3 kertaa. Aamulla tehdään pissalenkki iltapäivällä ja illalla liikutaan sitten enemmän, koirat aina irti lenkeillä. Lisäksi tarpeen vaatiessa käydään metsän reunassa pissillä useammankin kerran jos pyytävät.
Sehän on kiva jos sinulla on mahdollisuus käydä noin usein koiriesi kanssa ulkona....
Meillä ainakin ollaan tavallisia töissä käyviä ihmisiä ja työpäivän pituus on se 8 h, niin siinäpä ei pahemmin päivällä koiraa lenkitetä (mikä on todella harmi!).
4 ulkoilukertaa tulee kyllä meillekin, mutta aamu-ulkoilu on suhteellisen nopea, samoin heti töiden jälkeen kun koirulilla (11 kk) on jo kauhea pissahätä ja pakko päästä pikapissalle. Sitten n. viiden pintaan lähdetään pitkälle lenkille (1,5-2 h) mahd. koirapuistoon ja illalla ennen nukkumaanmenoa vielä pissalle.
Viikonloppuisin ulkoiluja on useammin, tai vaihtoehtoisesti pidempikestoisia. Mökillä ollessamme koira on käytännössä lähes koko päivän ulkona - on niiiiin kivaa meuhkata vapaana ja käydä välillä järvessä. Kyllä sitten illalla uni maittaakin! :)
Ihannehan olisi se, että pääsisi myös päivällä ulkoilemaan koiran kanssa, mutta se ei vain suurimmalle osalle koiran omistajista ole mahdollista. Eläkepäiviä odotellessa....
kun ollaan töissä ja on muitakin velvollisuuksia tällä hetkellä
aamulla ja päivällä pikaisesti sen aikaa kuin siihen menee illalla ja viikonloppuisin pidempiä aikoja. kesällä sitten ollaan paljon enemmän varsinkin loma aikoina
No, hyvä jos jollakin on aikaa käydä 4x 1-2h lenkillä. Hmm... jos kävisin 4x 2h lenkillä, se tekisi 8h (aika paljon).
Mulla se tietäisi sitä, että olisin 8h töissä ja 8 h lenkillä... aikaa nukkumiseen, työmatkoihin, kotitöihin yms jäisi 8h. Mulla ei vuorokausi riittäisi =)
Työttömältä tai perheettömältä tuollainen varmaan onnistuu ja hyvä niin, saa koirat liikuntaa.
Minä yritän määrän korvata laadulla. Eli päivisin juoksevat reilun yleensä reilun tunnin lenkin irti. Juoksevat keskenään, revittelevät ja välillä leikkivät siinä juoksemisen ohella. Juoksu maastossa/lumessa ja painiminen koirakaverin kanssa on tehokasta lihaksistolle.
Vapaapäivinä käydään sellainen parin tunnin lenkki, jolloin koirat ovat osan matkasta irti. Uskon, että tuo metsässä juokseminen on tehokkaampaa koirilleni, kuin hihnassa kävely.
Veto valjaat ja vetovyökin on hommattu ja pian suuntaamme hiihtoladuille. Kesäisin lisäksi pyöräilään mm. 10km lenkkiä.
olen opiskelija ja omistan 2 aikuista isoa koiraa... viimevuonna päivittäiseksi lenkkeilymääräksi tuli 6tuntia.. heräsin aamulla kuudelta heti koirat ulos ja 8 takas että kerkii puolyheksää kouluu sama sitte päivällä 2h ja illalla koirapuistossa 2h tai metässä tai pellolla miksei ois mahollista? 8tuntia päivässä mä opiskelin... tällä hetkellä liikuntamäärä on vaan 3-4h päivässä... yleensä vapaana juoksua pellolla... sitte siihen lisäks satunnaiset kaverikoirien tapaamiset ja viikonloppusin sitte enemmän liikutaan että nousee se vieläkin usein sinne kuuteentuntiin päivässä... on ystäviä ja oma koti on mies mutta kaikki tämä hoituu aika on mulle vain järjestelykysymys koirat on otettu ne menee etusijalle
Meillä ulkoillaan noin 4 kertaa päivässä.
- Aamulla (n. klo 9.00) noin vartin pissatus
- Iltapäivällä (n. klo 14-16) noin 1,5 - 2 h lenkki, yleensä saa osan ajasta olla vapaana
- Illalla (n. klo 20) yleensä treeni, eli tottista ja sen jälkeen leikkiä ja kirmailua vapaana pellolla, noin 1,5 h kaiken kaikkiaan
- Yöpissa (n. klo 23) ennen nukkumaan menoa noin vartin pissalenkki
Viikonloppuisin jäljellä tai haussa menee useita tunteja tai lompsitaan vaan mettässä kun se on niin hauskaa.
Rotuna rottweiler, pian 2 vee. (Ja vastuu jakautuu minulle ja miehelleni, eli kumpikin hoitaa ulkoiluja ja treenejä).
Aamulla käytän kerran ennen töihin lähtöä...muuten en siis ollenkaan....
Koira käy itse vessassa paskalla ..sillä on laatikko siellä....
Ne lenkit mitä säännällisesti pysyn tekemään on 15-30min aamulla ja myöhään 1-2h illalla.
Muut huolehtii lopusta, eli vaimo saattaa hakea postia, tai käydä omalla kävelylenkillä koiran kanssa.
Käytännössä tulee lisäksi muutamia lyhyitä tarpomislenkkejä heti työpäiväni jälkeen läheiseen metsään. Sekalaisesti tulee valjailla vetoa. Viikonloppuna tai vapaapäivänä saattaa tulla pitempi 15km kävely tai 25km pyörälenkki.
Koira saa olla yleensä vapaana pihalla ja pääsee aina halutessaan ihmisten seuraan. Rotu on berni.
Ulkoilutan pari kertaa päivässä. Ei ole säännöllistä aikaa mutta nyt tällä hetkellä rytmi suunnilleen tämä: päivän eka ulkoilutus n. kl 15-16 ja sitten illalla yleensä n.kl 21-02
aamulla ennen töihin lähtöä 10min lenkillä, sitten töistä tultua heti, jolloin vähän pidempi lenkki ja viimeiset lenkit 18-22 välillä, joista vähintään toinen on pidempi, n. tunnin lenkki, johon voi kuulua esim. koirapuistossa juoksentelu jne. Päivässä siis 3-4 lenkkiä.