Marseille

M&M

Kertoisko joku marsellesissa käynyt että millainen kaupunki on?
Kiitos etukäteen.

3

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tv-sarjaa

      Mistraalin tuulet iltaisin en nyt muista klo aikaa,mutta se on kuvattu Marseillessa. Hienolta kaupungilta se kieltämättä näyttää.

    • l'OM

      Voin sanoa, että ehdottomasti on vierailun arvoinen paikka! Tekemistä riittää vaikka millä mitalla onhan se Ranskan toiseksi suurin kaupunki!

      Ilmapiiri on erittäin kansainvälinen ja katukuvassa näkyy paljon afrikkalaisia. Ilmasto on aivan ihana ja sijainti huippu: välimeren rannalla, upeita uimarantoja koko rantaviiva täynnä. Retkiä voi tehdä ympäristössä monenlaiseen kohteeseen, mm. Frioul -saarille ja If:n linnaan pääsee ottamalla veneen Vieux Port -satamasta. Les Calanques on myös näkemisen arvoinen paikka = upeita rantakallioita, joita voi ihailla kävelemällä tai sitten vedestä käsin veneretkellä.

      Viereisiä pienempiä, mutta ehdottomasti vierailun arvoisia paikkoja ovat mm. Cassis, Saint Cyr sur Mer, Castellet, Aix-en-Provence jne.. Kaikki alle tunnin automatkan päässä Marseillesta.

      • hop

        Olen ihan samaa mieltä! Vierailin kaupungissa viime vuonna ja tykkäsin kovasti. Toivotaan, että ovat saaneet jo keskustan kunnostustyöt valmiiksi, vuosi sitten keskusta oli yksi suuri rakennustyömaa.

        Mistraalin tuulista sen verran, että sehän on kuviteltu kaupunginosa. Ja varmaan kuvattu studiossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3730
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2722
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2280
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1241
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe