Kevytsoraharkko ylivoimainen?

aprikoiva rakentaja

Mulle on kerrottu, että kevytsoraharkko on sokkeliin ihan ylivoimainen, kun se ei johda vettä kapillaarisesti. Että nykyään ei sokkelia kannata mistään muusta tehdä. Että betoni nostaa vettä, kun kevysoraharkon kanssa voisi vaikka jättää sokkelikaistat pois harkon ja puun välistä. Että anturan voi tehdä betonista että on tukeva suora alusta muuraukselle, mutta siitä eteenpäin ei muuta kuin kevytsoraharkkoa sokkeliin, koska se nyt vaan on ihan ylivoimainen ominaisuuksiltaan *ja* hinnaltaan?

Onko totta?

10

13288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääosin

      tuonne päinkin ---

    • mutta muuraus kyllä....

      Olen tossa työmatkalla katsellut ja naureskellut yhtä papuharkko sokkelia, joka nostaa muurauksen osalta vettää vallan penteleesti(näkyy selkeänä kosteutena muurauksessa--ei itse harkossa) Perustusta on korjattu ainakin kerran, mutta ei auta märkä mikä märkä. On tainnut bitumikaistaleet unohtua anturan ja muurauksen välistä.

    • luja betoni?

      Mitenkäs jos valitsee sokkeliin vähän kovempaa betonilaatua? Jonkin betonioppaan mukaan n. K35 alkaen betonin kapillaariverkon pitäisi mennä tukkoon.

      • betonin

        lujuudella ei ole siihen mitään vaikutusta.


      • Höpöhöpö??
        betonin kirjoitti:

        lujuudella ei ole siihen mitään vaikutusta.

        Vastauksesi oli täysin turha. Tästä ei saa pätkääkään selvää, onko tämä sinun mielipiteesi vai mikä. Kysyjä oli asiallinen, hänellä oli tällaista tietoa annettu. Jos tämä tieto on täysin väärä, kerro nyt hyvä mies, miksi.


    • Rauno Kangas

      ...valloittaisi markkinat helposti, mutta taitaa olla niin (mutu-tuntuma), että tällä hetkellä yleisin harkko menettää vähän kerrassaan markkinoita muille tuotteille.

      Harkon vahvuutena on perusedullisuus ja helppo tehtävyys, mutta kalliin työn oloissa erilaiset betonisysteemit kyllä näyttäisi olevan nousussa.

      Kerran laskin esim. sokkeliseppien tekemää perustustarjousta ja totesin harkkomuurarin kuolevan nälkään, jos joutuis samalla hintaa myymään. Kyseisen perustusjärjestelmän haittana on vain se, että soveltuu hyvin vain tasamaa-taloihin.

      • okkrah

        en laittaisi uudestaan harkkoja


    • Jos yhtään lasken oikein

      Sain tarjouksen ParmaParellilta: valmisbetonisokkeli 80-100 euroa/jm. Todellakin kustannustehokkain, kun työn osuus jää 10% muurauksen työstä. Paitsi, jos muuraat itse, etkä laske työlle ja ajalle hintaa. Sain soklexiltakin tarjouksen, joka oli noin 1000 euroa ennemmän kuin parman tarjous ja Soklexin kanssa tulee edelleen enemmän töitä. Hmm.

    • pintaan

      muista, että harkko imee vettä kuin sieni. Sen vuoksi harkko tulee aina pinnoittaa mieluummin molemmilta puolin esim. serpo 137 niin ei lähde kosteus imeen eikä nouseen.

      • neuvoja rakentajalle

        No taitaa olla taas myyjä tehtävänsä tehnyt ja myynyt tuplamäärän serpoa.. Ei noita serpoja molemminpuolin sokkelia mielestäni tarvitse laittaa, kevytsoraharkko on kapilaarinen kaksintö ja betonin luujuudella ei varsinaisesti ole merkitystä sen kapilaari ominaisuuksiin, vaan sen ympäristöluokalla K35-2(huom jälkimmäinen numero on se ympäritö luokitus).

        Perustelut: Anturan pääle ja sokkelin juureen asennetaan bitumihuopa polttamalla, noin 500mm sokkelista ylöspäin ja siitä eteenpäin voidaan käyttää serpoa. Jokatapauksessa näiden päälle tulee vielä patomuurilevy ja yleensä vielä noin 50mm ESP- routa eritettä. Jotta saataisiin kuriin sateiden tuomat hule vedet ja keväällä sulamis vedet, sokkelin ulkopuoleinen täyttö (20 cm) tehdään routimattomalla ja kapilaarittomalla murskeella noin 15-32 mm raekoolla. Vaakasuunnassa 20 cm paksun murske/sora kerroksen jälkeen asennetaan suodatin kangas, jotta estetään hienorakeisten ainesten sekoittumisen edellämainitsemaani kerrokseen. Kyseinen murske kerros uloittuu myös anturan alapuolella, jossa sijaistee salaojaputkisto. (Huom alapuolella vertikaalisti ei anturan alla). Lisäksi rakennuksen sokkelin sisäpuoliset täytöt tehdään myös jo edellä mainitsemallani soralla vähintään 20 cm paksuudelta(pystysuunnassa), tätä kerrosta kursutaan kapilaari kerrokseksi, joka estää mahdollisen kosteuden nousun yläpuolella oleviin rakenteisiin, esim maanvaraiseen laattaan.

        (Huom Täyttöjä tehtäessä ne ovat tiivistettävä noin 30 cm paksuisissa kerroksissa. Itse tiivistäminen tapahtuu esim. 400 kg:n mekaanisella täryllä, kolmekertaa/täryytettävä alue/kerros. Neljäskerta jo löyhdyttää tiivistettyä kerrosta.)

        Lisäksi anturan ja sokkelin väliin asennetaan huopakaistale, joka estää kapilaarisen kosteuden nousun anturasta sokkeliin.

        Totean. Sisäpuolisen murseke täytön, anturan ja sokkelin välisen huovan sekä toimivan salaojituksen ansiosta kosteutta ei pitäisi päästä sokkelin sisäpinnalle.

        Tästä syystä en myös serpoa sinne olisi hukkaan laittamassa. Lisäksi kevytsora harkko imee kosteutta ja siinä kosteus nousee kapilaarisesti. Eihän sitä huopaa sinne anturan ja sokkelin väliin muuten tarvisisi laittaa.

        Ja vielä siitä betonista sen verran, että on olemassa betoni tyyppejä jotka teoriassa eivät laske juurikaan kosteutta läpi. Näitä käytetään mm. padossa. Mutta se on sitten toinen lukunsa. maallikolle ovat varmaan nuo huokoisuus arvot, sekoitus suhteet, raekoot jne. melko vaikeita näin selittää joten jos kiinnostaa niin betonitekniikan perusteet kirja esille ja lukemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe