valmet 755

onkohan öljynpuute kun ei kunnolla "pitoja".Onko tietoa paljonko öljymäärä ja miten lisäys/vaihto tapahtuu..
75141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos et satu tietämään niin masinistit.fi -palstalla (Fordson club) ratkeavat useimmat traktorikysymykset

Äänestä
  • Neuvvot ja apukin valtra huollolta.

    Äänestä

niin lakkaa lipsumasta. Tuollaisia virityksiä ei pitäis laittaa traktoreihin alkuunkaan. Jos voimansiirto ei muuten kestä niin pitää tehdä parempi.

Olen omistanut 2 turbiinikytkimellistä konetta: Porshe master ja IH 1455 XLA, enkä todellakaan vielä tänä päivänäkään ole keksinyt mitään hyötyä ko varusteelle. Jos joku on niin hidasälyinen, että esim metsäkäytössä pitää sitä hyödyllisenä varusteena, niin kannattaa harkita alan vaihtoa. Etukuormain käyttö on ainut, mutta sitten traktorilla ei järkevästi muuta voikaan tehdä, joten muunninvaihteisto tai mehuveto kuormainkoneessa olis parempi.

Äänestä
  • Taas kirjoittaa vanhaisäntä, joka ei mistään mitään ymmärrä. Asiantuntija tosiaan..... hepetihei!

    Äänestä

  • Se on Valmetissa valinnaisvaruste tuo turbiinikytkin. Ei sitä ole pakko ottaa, ei todellakaan jos ei sitä halua.

    Toiset ottavat sen eivätkä edes harkitse muuta.

    Eikö olekin hieno tämä Valmetin varustelusysteemi kun saa itse päättää minkätyyppisen kytkimen ottaa.

    Ja turbiinikytkimellä ei ole mitään tekemistä momentinmuuntimen kanssa, vaikka ne toisiaan rakenteellisesti muistuttavatkin.

    Äänestä

vastauksia... :(

Eräästä toisesta lähteestä muistan lukeneeni, että noissa tapauksissa yleensä varsinainen ajokytkin luistaa, ei turbiini. En kyllä muista, miten sen selvittää, mutta kannattaa etsiä tuota kautta ongelmaan ratkaisua.

Äänestä

aina kun minä ajan valmet 755
minä jätän kaikki asetukset päälle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turbiinikytkin kirjoitti:

onkohan öljynpuute kun ei kunnolla "pitoja".Onko tietoa paljonko öljymäärä ja miten lisäys/vaihto tapahtuu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu