Kauanko annan teippien olla korvissa? Milloin ei enään tarvitse laittaa teippejä/vaihtaa uusia?
Korvien teippaus
teippi6
7422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitä teippejä ja kenen korvassa?
ja millaiset teipattavat korvat on eli onko puolipystyt vai täysin luppakorvat.. Niin ja tietysti koiran iästä. Tarkoitat ilmeisesti, että koirallasi on teipattu korvat siinä tarkoituksessa, että ne eivät nousisi pystyyn?
Omalla sheltillä on pentuna liimattu korvat oikean asennon löytämiseksi ja toimi kyllä. Koirallani oli ns. kevyet korvat eli ne pyrkivät koko ajan pystyyn. Painoja käytettiin aluksi, mutta koira rapsutteli ne aina irti, joten niistä ei ollut apua. Liimattuna pidettiin noin kuukausi ja sillä saatiin pysyvä lopputulos.
Keskimäärin pennulla korvat pyrkivät pystyyn hampaiden vaihtumisen aikana eli ainakin hampaiden vaihtumisen aika olisi hyvä pitää. Toisilla koirilla taas pitää olla korvat fiksattuna koko luuston kasvukauden ajan. Huomaat kyllä itse hyvin milloin voi ottaa pois. Voit kokeilla muutaman viikon välein, jos parin päivän sisällä alkaa korvat nousta niin teipit takaisin, muutama viikko lisää ja uusi testaus. Joillain koirilla ei korvien "pakottaminen" auta kuitenkaan koskaan..
Kyseessä naku harjakoira ja korvat pitäisivät saada pystyyn. Vieläkö teippejä laitetaan vaikka teippien lähtiessä korvat ovat pystyssä?
Luin noita muita vastauksia... Mitä helvettiä! Teipataan koiran korvia? Pakotetaan niitä pystyyn? Liimaillaan? Mitä HELVETTIÄ te oikein teette. Mitä VÄLIÄ sillä on millaiset korvat koiralla on? Koirahan on PERHEENJÄSEN, YSTÄVÄSI. Mitä väliä miltä koira näyttää? Te varmaan alkaisitte teippailemaan tai leikkaamaan irti omien lastenne korvia, jos niissä olisi jotain mihin ette ole tyytyväisiä.
OTTAKAA JÄRKI KÄTEEN ja kysykää itseltänne MIKSI.
Olen täysin samaa mieltä. Tuohan kuulostaa joltain kidutukselta.
Mitä ihmeen väliä sillä on, miltä koira näyttää, se on RAKAS PERHEENJÄSEN. Ei koirasikaan arvioi sinun ulkonäköäsi, älkää te koiran. Jos olette ostaneet koiran vain näyttelyjä varten niin... voi hyvä luoja.
Sanonpa vain että älä kommentoi asiaan josta et mitään tiedä (: Ja tiedoksi, että maalarinteippi ei mitenkään satuta koiran korvia koska on sen verran pehmeää :D
en suhtaudu teippaamiseenne negatiivisesti mutta en kyllä positiivisestikaan. olen toisealta samaa mieltä edellisten kirjoittajien kanssa. törkeätä teipata viattoman luontokappaleen korvat jotta ne tulisivat sellaisiksi ku SINÄ ITSE OMISTAJANA haluat. tiedän näistä asioista paljokin mutta en pidä näitä hyvinä tapoina. miltä tuntuisi jos sinulle laitettaisiin maalariteippiä korviin?
mutta omapa on asiasi. itse hyväksyn koirani sellaisenaan enkä teippaile hänen korviaan.