Nyt se tuli: UPM lomauttaa

Kuulitteko radion uutiset? Nyt sitten ollaan siinä tilanteessa että lomautukset alkavat. Ensiksi sahan väki kilometritehtaalle.
81602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ikävä uutinen, lopun alkua, näyttää siltä, että
tehtaan sulkeminen lähitulevaisuudessa on tosiasia.
jäljelle jää työttömiä, joille toivon jostain töitä ja tulevaisuutta.
mutta jää myös puhtaampi ilma ja myrkyttömämpi joki.

Äänestä

saaste puhdistuu ja saamme hengittää puhdasta ja terveellistä ilmaa ilman saasteita.

Toivokaamme, että tämä tapahtuu jo hyvin pian!

Äänestä
  • Haistakaa pee! 700 työtöntä tähän konkurssikaupunkiin merkitsee että menee viimeisetkin palvelut.

    Äänestä

  • ja miettikää kirjoitti:

    Haistakaa pee! 700 työtöntä tähän konkurssikaupunkiin merkitsee että menee viimeisetkin palvelut.

    No kyllä haisee peetä pahempi, kun tehtaan lähellä liikkuu, olet kai lukenut, että tehdas on saanut useita huomautuksia, kun on rikkonut päästömääräyksiä.

    Jos menee palvelut, niin voidaan kuitenkin kalastaa puhtaasta joesta(jos sen myrkkyjen jälkeen enää puhtaaksi saa).

    Ja lapsikullat, kun te laitatte tänne noita mielipiteitänne, niin lukekaa ensin, mistä on kysymys.
    Mikä saa sinut luulemaan, että kaikki lomautetut muuttaisivat Kajaaniin?? Siis Kajaanista lomautetaan 99..

    http://www.kainuunsanomat.fi/a/2008/02/13/2747651.shtml

    Äänestä

  • kerropa miten.

    Äänestä

  • saastutaa kirjoitti:

    kerropa miten.

    Kreosootin polttaminen,mitä käytetään ratapölleissä on melkoista myrkkyä.taitaa palaa satojatuhansia kappaleita,vuodessa.

    Äänestä

  • ((((((( kirjoitti:

    Kreosootin polttaminen,mitä käytetään ratapölleissä on melkoista myrkkyä.taitaa palaa satojatuhansia kappaleita,vuodessa.

    selvää, jotta olet varma missä kreosoolit puihin laitetaan ja ennenkaikkea poltetaan,

    Äänestä

UPM:n Kajaanin tehtaan YT-neuvottelut päättyivät

UPM pysäyttää Kajaanin tehtaan paperikoneen kymmeneksi kuukaudeksi runsaan viikon kuluttua ja lomauttaa kolmisenkymmentä työntekijää. Lisäksi tehdas vähentää työvoimaansa 27 toimihenkilöllä ja arviolta 47 työntekijällä.

Työttömäksi jäävien lukumäärä tarkentuu TES-neuvotelujen päätyttyä maaliskuun lopussa.
UPM ilmoitti jo joulukuussa vähentävänsä sanomalehtipaperin tuotantokapasiteettia 250 000 tonnia.

kainuun radio

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kolmulka kirjoitti:

Kuulitteko radion uutiset? Nyt sitten ollaan siinä tilanteessa että lomautukset alkavat. Ensiksi sahan väki kilometritehtaalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu