Olen lukenut jonkin verran kirjallisuutta akupunktiosta ja käynyt akupainantakurssin. Olisikohan turvallista alkaa pistelemään itseäni varovasti neuloilla? Ajattelin aluksi noita käden pisteitä testailla. Vai onko mahdollista saada aikaan jotain suurta vahinkoa?
Akupunktuurin harjoittelua
3
872
Vastaukset
- lääkärit
toimivat kuten sinäkin, tosin eivät lue mutta käyvät muutaman tunnin viikonloppukurssin ja sitten mainostavat tekevänsä akupunktiota.
Ja eivät toisinsanoen tiedä yhtikäs mitään pisteiden indikaatioista.
Jos haluat OIKEASTI oppia käyttämään akupunktiota niin sitä varten on 3 vuotinen koulutus jo usemmalla kouluttajalla.
Näin opit oikeat pistosuunnat ja pisteiden oikean sijainnin sekä niiden vaikutukset.- fysioman
Kannattaa hakeutua asianmukaiseen koulutukseen. Käsien pistelystä tuskin on haittaa mutta en usko sitä kautta menevän "opin" perille. Lisäksi haluan oikaista että fysioterapeuteilla ja lääkäreillä on useimmiten asianmukainen akupunktuurikoulutus. Koulutus kestää noin 2-3 vuotta. Mielestäni on turha ruveta väheksymään eri alan ammattilaisia.
- näin pitkään
fysioman kirjoitti:
Kannattaa hakeutua asianmukaiseen koulutukseen. Käsien pistelystä tuskin on haittaa mutta en usko sitä kautta menevän "opin" perille. Lisäksi haluan oikaista että fysioterapeuteilla ja lääkäreillä on useimmiten asianmukainen akupunktuurikoulutus. Koulutus kestää noin 2-3 vuotta. Mielestäni on turha ruveta väheksymään eri alan ammattilaisia.
lääkäreitä ja fysioterapeutteja. Juuri hiljattain oli lehdessä juttu fysioterapeutista joka oli kahtena viikonloppuna ollut akupunktiokurssilla ja nyt innokkaana pisteli neuloja potilaille.
Kyllä hirvittäis mennä tollaselle hoitoon.
Mutta juuri heidänlaiset ovatkin tehneet virheitä neulapistoissa,yksikin asiakas sai ilmarinnan.
Minä valitsen ihan suosiolla akupunktion tekijän, joka suorittanut 3 vuotisen kiinalaisen lääketieteen koulutuksen. Näitä koulutuksia eivät lääkärit tai fysioterapeutit käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214