Kuinka kauan rotat pärjää yksin?

Minulla on 4 rottaa ja olen miettinyt että kuinka kauan ne pärjäävät yksikseen jos niille jättää paljon ruokaa ja vettä häkkiin?
73776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä en raaskis jättää yhtäkään mun eläintä päiväksi pidempään yksin. Seurusteluu ihmisenkin kaa ne tarvii kuitenkin joka päivä. Suosittelisin max. 1-2 pv.

Äänestä

Mä luulisin että ne ei pärjää kun pari-kolmepäivää meillä 2 rottaa ja ne ei oo ollut ku kerran 2 pvä yksin kun oltiin laivalla mutta kun sulla on 4 rottaaa ni tarvii jättää paljon ravintoa !!ja jos oot piakoin lähössä ja rotat on jää kotiin ni kannattaaa ostaa monta vesipulloa kun on näin kuuma! Ite oon lähös 2.8 Marmariksel viikoks ja lemmikit(2 rottaa & 2 gerbua) jää kotiin ja joku käy ruokkii tai serkut ottaa ne hoitoo vaikka niillä on jo 1 undulaatti,i chinchilla,1 koira ,5 kissaa ja 2 hiirtä!:)

Äänestä

Eli pari päivää pärjäävät. Rotille tulee jättää paljon kuivaruokaa mutta ei lainkaan tuoreruokaa, koska se voi pilaantua ja aiheuttaa rotille mahavaivoja. Vettä tulee olla vähintään kahdessa juomapullossa (sinun kohdallasi kolme ei olisi hätävarjelun liioittelua).

Häkki tulee siivota vähän ennen matkalle lähtöä ja luukkujen kiinnipysyminen varmistetaan esim. rautalangalla juuri ennen lähtöä. On myös huolehdittava, että häkki ei ole vetoisessa paikassa eikä siihen saa missään vaiheessa päivää osua suora auringonpaiste.

Et saa tietenkään jättää rottia yksin jos edes epäilet yhdenkään olevan sairas. Rotta ei kestä kauan ilman hoitoa.

http://www.geocities.com/leenanrotat

Äänestä

kyllähän ne varmaan PÄRJÄÄ pari päivää, mutt itse en ikinä jättäisi lemmikeitäni ainakaan päivää kauemmaksi ajaksi yksin!!! IKINÄ ET VOI TIETÄÄ MITÄ TAPAHTUU!!! AJATTELE JOS JOKU ROTISTASI LOUKKAANTUU!???! SIELLÄ SE SITTEN KITUU MONTA PÄIVÄÄ ILMAN MINKÄÄNLAISTA APUA!!!! KAMALAA EDES AJATELLA!!!

Äänestä

Mulla ois yks juttu ku jätin kaheks yöks kaks rottaa yksin. Niillä oli kaks vesi pulloo ja kuivaruokaa. Onko ne enää elossa?

Äänestä
  • On varmasti jos kaikki oli rotilla kunnossa kun lähdit eli toimivat juomapullot täynnä vettä ja ruokaa tarpeeksi. Varmasti pärjäävät pari päivää. (Itse jättäisin lähtiessä vielä jonkin tuorepalan.)

    Äänestä

Rotat kerääntyvät Mac Donaldsiin. He jotka ovat ihmisiä eivät rottia potkitaan pois Mäkkäristä ja syljetään perään.

Mäkkäri eli Mac Donalds Suosittelen pysymään pois. Kukaan, joka on pitkään työskennellyt tuossa firmassa ei ole hyvä tyyppi. Hyvät ihmiset potkitaan Mäkkäristä ulos. Vuoropäälliköt ja ravintolapäälliköt ovat ötököitä eivät ihmisiä. Henkilökunta pidetään huumehumalassa juottamalla jokaista heistä henkilökohtaisesta mukista, jonka sisäpinta sivellään psykedeelillä. Monella on työvuorossa punoittavat silmät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jasperi kirjoitti:

Minulla on 4 rottaa ja olen miettinyt että kuinka kauan ne pärjäävät yksikseen jos niille jättää paljon ruokaa ja vettä häkkiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu