mistä saa avoliittolaisille oman testamentin pohjaksi mallisellaisen ettei tarvii mennä juristille?
malli testamentti
10
2404
Vastaukset
- Expert
Testamentin mallin saa esim asiakirjamalleista,(kirjasto) mutta oikeusvarmuuden kannalta ja ennen kaikkea, jotta kaikki mahdolliset asiat tulisi huomoitua, onko järkevää säästää 200-300 euroa asiassa, jossa edunmenetykset voivat olla helposti kymmeniä tuhansia euroja.
- _oi
eivät todellakaan ole riittävä pohja testamentin laatimiselle, jos kyseessä on vähäisestikin poikkeva perusmuotoisesta.
Ulkopuolisesta avusta huolimatta on syytä perehtyä asiaan itsekin. Kirjastoissa on runsaasti asiaa koskevaa materiaalia mallien lisäksi myös avopareille.- Expert
Korostan edelleen, että ammattilaisen apu on todella tärkeää, koska maallikon on mahdoton ymmärtää testamentin laadinnan kaikkia hienouksia, esim. toissijaismääräykset, avioehto, toimeenpanijamääräykset ym. asiat, joilla varmistetaan testaattorin tahdon totetuminen.
- _oi
Expert kirjoitti:
Korostan edelleen, että ammattilaisen apu on todella tärkeää, koska maallikon on mahdoton ymmärtää testamentin laadinnan kaikkia hienouksia, esim. toissijaismääräykset, avioehto, toimeenpanijamääräykset ym. asiat, joilla varmistetaan testaattorin tahdon totetuminen.
tässä ollaan, ammattilaista tarvitaan.
Perehtyminen asiaan itsekin vain antaa paremman valmiuden ymmärtää, mitä ollaan tekemässä.
- Ulkosuomalainen
menin pankkiin ja siellä auttoi pankin juristi tekemään sekä avioehtosopimuksen että testamentin.
Ei maksanut mitään koska olin pitkäaikainen asiakas.- Héja Sverige!
Se on ruotsissa helpompaa moni asia. toisin on täällä vitun härmälandiassa..
- alkuun
Ilmoitan täten viimeisen tahtoni ja testamenttini olevan, että omaisuuteni on kuolemani jälkeen jaettava seuraavalla tavalla: ...
Kaksi esteetöntä ei-lähisukulaistodistajaa yhtä aikaa paikallaolevina varmentamaan testamentin tekijän henkilöllisyys tai allekirjoitus.
PK 10:1 § - kopteri11
Olen perheetön ,siis naimaton lapseton vanhapoika joten minun on helppo kirjoittaa tuollainen testamentti.Omistan talon ja kesämökin jotka testamenttaan kahdelle veljelleni.Kolme ahnetta sisarta saavat jäädä nuolemaan näppejään.Asia yksinkertainen.
- .-.,
Pankista voit kysyä myös, josko siellä olisi sellaista johtajaa joka tekee, saisit samalla todistajat testamenttiin. Kannatta maksaa se mitä pyytävät, niin tulee sinun tahto täytettyä. Ja ota samalla 2 kopioa, joista annat yhden veljellesi.
Jos pankissa on tallelokero, voit vuokrata sellaisen ja säilyttää tärkeitä papereita. Lokero luetteloidaan pankissa AINA kuoleman jälkeen, kun omainen tulee hakemaan sen siällön ja tieto myös siirtyy pankin antamaan tilitietoon ja perunkirjoitukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047