Onko joku taho kokenut hyvää tässä kinaamisessa?
Miten olette rakentuneet henkisesti riitelyillänne?
Ketä riitely
2
383
Vastaukset
- niin ainaskin
negatiivisuus on ollut huipussaan. ennen soosattiin puoskareista ja nyt shy:stä. ja kaikki alkoi "piip"
- hghju
En ole varma kenen riitelyä tarkoitat. Mutta jos tarkoitat SHY:n toimintaan kohdistunutta kritiikkiä. Niin mielestäni on kysymys hypnosin uskottavuudesta ja asiaksturvallisuudesta. On tärkeää saada ihmille tietoa siitä että on olemassa myös hypnoosin amattialisa jotka ei sotkee hypnoosiin mitään ylimääräistä siihen kuulumatonta. Hypnoosilla on pitkät vuosisataiset perinteet ja käytännöt joista on paljon kokemusperäistä tietoa jotka on hyviksi havaittu. Tämä uusi tajunnantaito ajattelu sotkee eri terapiamuotija surutta keskenään. Tämä heikentää asikkaan mahdollsuutta vaikuttaa siihen minkälaisen terapiaan hakeutuu.
Tottakai valinnanvara lisääntyy ja asiakas itse voi päättää mihin hekeutuu. Mm. näillä argumenteillä tajunnantaitolaiset ovat toimintaansa perustellut. Ja tämähän on tietysti totta.
Ongelma on vain siiä että ihminen ei voi tietää minkälainen käsitys hypnoosista juuri sillä kyseisellä terapeutilla on jonka pakeille hakeutuu. Sitten terapeutti siirtää oman hypnoosikäsityksensä asiakkaalleen, koska asiakkaan silmissä kyseinen henkilö on hypnoosin ammattilainen ja näin auktoriteetti. Eikä asiakkaalla useinkaan ole kovinkaan paljon tietoa hypnoosista jotta voisi paljoakaan kyseenalaistaa auktoriteettia. Ja näin leviää kummalliset uskomukset hypnoosista. On kuitenkin syytä muistaa että SHY:n perustehtävä on asillisen hypnoositietouden levittäminen suomessa. On ainakin ollut joskus.
Jos pidetään hypnoosi hypnoosina, reiki reikinä ja enkeliterapia enkeliterapiana jne. niin asikkaalla on todellinen valinnanvapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089763Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.664759Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.53243Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 451487
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331