Olemme ensi kesänä menossa keski- ja etelä-Norjaan. Onko kukaan ajanut Galdhöpiggeniltä Prekestoleniin asuntovaunun kanssa? Eihän reitille satu liian kapeita serpentiiniteitä? Ajattelin vaan, että jos joku on reitin ajanut, niin ei tulisi yllätystä paikan päällä ettei jostain kohtaa pystykään ajamaan. Reittivaihtoehtojahan ei liiemmin ole. Matkassa on kyllä erittäin kokenut auto-asuntovaunuyhdistelmän kuljettaja, mutta silti ajattelin kysyä. Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Galdhöpiggen - Prekestolen asuntovaunun kanssa
6
1580
Vastaukset
- olen joskus
ajanut sen paikan ohitse,ja olen käynyt norjassa muutaman kerran, ne serpentiinitiet ovat minun mielestä aika kapeita, minä en nyt muista mitä reittiä me ajettin, mutta me käytiin geirangerissakin, tämä on hienoa seutua ja hienoja paikkoja. anteeksi huonosta suomenkielestä osaan ruotsia paremmin.(asun ruotsissa). Haluan vielä mainita että se oli noin 15 vuotta sitten kun viimeksi kävin norjassa, sen mitä minä muistan eniten on se että norja on kallis maa.
- Anni
Allaolevan linkin takana on Matti Grönroosin kokoama luettelo asuntovaunun kanssa vaikeista teistä (alakohta 4.9).
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq
Jos tarkoitat Galdhöpiggenin tiellä tieltä nro 55 Juvasshyttanille eroavaa pientä yksityistietä, niin sen olen käynyt ajamassa henkilöautolla. Ei ole asuntovaunulla ajettava. On serpentiiniä, yksikaistainen, ei kunnollisia sivuutuspaikkoja.
Vastaantuleva liikennettä onneksi on vähän ja näkee pitkälle eteenpäin. (En suostu menemään toista kertaa henkilöautollakaan.)
Juvasshyttan on yksi mahdollinen lähtöpaikka huipulla käymistä varten (jalkaisin). Muistaakseni kesäaikaan sieltä lähtee joka päivä opastettu retki huipulle.- kesämatkailija
Heinäkuussa 2007 oli Juvashyttanille menevä tie remontissa alkuosaltaan. Tiestä vaikutti tulevan aika leveä ja hyvä. Loppuosa tunturissa olikin jo remontoitu nähtävästi ihan viime vuosina.
Farmariautolla liikuttaessa ei tie Juvashyttanille vaikuttanut kovin hankalalta vaan oikeastaan aika hyvältä keskinorjalaiseksi tieksi.
Paikallisbussi ajaa Juvashyttanille, mutta taisi olla turistibusseille ajokielto(?)
- niiden teiden luonteesta nä...
Galdhöpiggenille en perille lähtisi sille pikkutielle, vaunun kanssa ajamaan, jättäsin sen vaunun johonki sen 55 varrelle, ja silläkin tiellä on melkoisia laskuja/ nousuja, varsinkin Turtagron luona, jossa vaunun jarrut todella kovilla jos ei pidä jäähdytystaukoja... mutta ne paikat tahtoo olla välillä aika vähissä, niissä lasku- serpenttiineissä. Eli tärkein asia että auto on riittävän tehokas ,ja jarrut huollettu ja kuskilla myös hyvää peruutustaitoa ja vaunun leveyden arviointi kohdallaan.
Preikkestonelle sillä pikkutiellä loppumatkalle ei niin kummosia mutkamäkiä ole.
Mutta aikaa pitää varata reilusti koska ne tiet yleensä siellä keski-Norjassa on pikkasen mutkasempia ja mäkisempiä kuin esim pohjoisessa. niin se linkki
http://munhiekkis.fi/?page_id=813- jos suunnilleen
osaisit alustavan reitin kertoa mistä oli tarkoitus mennä, ja mitä paikkoja käydä katsomassa, tuolle välillehän osuu jos haluaa sieltä kautta mennä se Laerdal-Aurland 25km tunnelikin, jossa ei kyllä yhtään maisemia pääse katsomaan, yläkautta 42 km, hyvät maisemat mutta osa matkasta tosi kaposta tietä.
Turtagrosta pääsee yksityistä maksullista pientä tietä suoraan Övre Åldaliin, mutta sillä tiellä on tosi tiukkoja ja kapeita kurveja varsinkin loppu laskussa Ö-Åldaiin.
Mutta yleensä päätiet on hyvä kuntosia ja jatkuvasti niitä levennetään ja mutkia suoristellaan, sekä uusia tunneleita tehdään, paljon ne on 10 vuodessa muuttunut nopeammaksi.
- Kokenut
Hyvää matkaa. Jos olet "normaali kuski" matka onnistuu hyvin. Galdhöpiggenille mennessä aja Jyvashyttanille ja sieltä parin tnnin patikointi huipulle. Älä lähde patikoimaan yksin. Jäätikön sulaessa keski kesän aikaan varaan 20 m vahvaa narua mukaan railojen ylityksen varalta.
Preikkestolenin myös patikoitava noin parin tunnin matka. Vaunun voit jättää leirialueelle.
Hyvää matkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111635Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968841Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.124407Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka223968Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73646- 903636
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle143446Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343222Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452425