Olemme ensi kesänä menossa keski- ja etelä-Norjaan. Onko kukaan ajanut Galdhöpiggeniltä Prekestoleniin asuntovaunun kanssa? Eihän reitille satu liian kapeita serpentiiniteitä? Ajattelin vaan, että jos joku on reitin ajanut, niin ei tulisi yllätystä paikan päällä ettei jostain kohtaa pystykään ajamaan. Reittivaihtoehtojahan ei liiemmin ole. Matkassa on kyllä erittäin kokenut auto-asuntovaunuyhdistelmän kuljettaja, mutta silti ajattelin kysyä. Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Galdhöpiggen - Prekestolen asuntovaunun kanssa
6
1585
Vastaukset
- olen joskus
ajanut sen paikan ohitse,ja olen käynyt norjassa muutaman kerran, ne serpentiinitiet ovat minun mielestä aika kapeita, minä en nyt muista mitä reittiä me ajettin, mutta me käytiin geirangerissakin, tämä on hienoa seutua ja hienoja paikkoja. anteeksi huonosta suomenkielestä osaan ruotsia paremmin.(asun ruotsissa). Haluan vielä mainita että se oli noin 15 vuotta sitten kun viimeksi kävin norjassa, sen mitä minä muistan eniten on se että norja on kallis maa.
- Anni
Allaolevan linkin takana on Matti Grönroosin kokoama luettelo asuntovaunun kanssa vaikeista teistä (alakohta 4.9).
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq
Jos tarkoitat Galdhöpiggenin tiellä tieltä nro 55 Juvasshyttanille eroavaa pientä yksityistietä, niin sen olen käynyt ajamassa henkilöautolla. Ei ole asuntovaunulla ajettava. On serpentiiniä, yksikaistainen, ei kunnollisia sivuutuspaikkoja.
Vastaantuleva liikennettä onneksi on vähän ja näkee pitkälle eteenpäin. (En suostu menemään toista kertaa henkilöautollakaan.)
Juvasshyttan on yksi mahdollinen lähtöpaikka huipulla käymistä varten (jalkaisin). Muistaakseni kesäaikaan sieltä lähtee joka päivä opastettu retki huipulle.- kesämatkailija
Heinäkuussa 2007 oli Juvashyttanille menevä tie remontissa alkuosaltaan. Tiestä vaikutti tulevan aika leveä ja hyvä. Loppuosa tunturissa olikin jo remontoitu nähtävästi ihan viime vuosina.
Farmariautolla liikuttaessa ei tie Juvashyttanille vaikuttanut kovin hankalalta vaan oikeastaan aika hyvältä keskinorjalaiseksi tieksi.
Paikallisbussi ajaa Juvashyttanille, mutta taisi olla turistibusseille ajokielto(?)
- niiden teiden luonteesta nä...
Galdhöpiggenille en perille lähtisi sille pikkutielle, vaunun kanssa ajamaan, jättäsin sen vaunun johonki sen 55 varrelle, ja silläkin tiellä on melkoisia laskuja/ nousuja, varsinkin Turtagron luona, jossa vaunun jarrut todella kovilla jos ei pidä jäähdytystaukoja... mutta ne paikat tahtoo olla välillä aika vähissä, niissä lasku- serpenttiineissä. Eli tärkein asia että auto on riittävän tehokas ,ja jarrut huollettu ja kuskilla myös hyvää peruutustaitoa ja vaunun leveyden arviointi kohdallaan.
Preikkestonelle sillä pikkutiellä loppumatkalle ei niin kummosia mutkamäkiä ole.
Mutta aikaa pitää varata reilusti koska ne tiet yleensä siellä keski-Norjassa on pikkasen mutkasempia ja mäkisempiä kuin esim pohjoisessa. niin se linkki
http://munhiekkis.fi/?page_id=813- jos suunnilleen
osaisit alustavan reitin kertoa mistä oli tarkoitus mennä, ja mitä paikkoja käydä katsomassa, tuolle välillehän osuu jos haluaa sieltä kautta mennä se Laerdal-Aurland 25km tunnelikin, jossa ei kyllä yhtään maisemia pääse katsomaan, yläkautta 42 km, hyvät maisemat mutta osa matkasta tosi kaposta tietä.
Turtagrosta pääsee yksityistä maksullista pientä tietä suoraan Övre Åldaliin, mutta sillä tiellä on tosi tiukkoja ja kapeita kurveja varsinkin loppu laskussa Ö-Åldaiin.
Mutta yleensä päätiet on hyvä kuntosia ja jatkuvasti niitä levennetään ja mutkia suoristellaan, sekä uusia tunneleita tehdään, paljon ne on 10 vuodessa muuttunut nopeammaksi.
- Kokenut
Hyvää matkaa. Jos olet "normaali kuski" matka onnistuu hyvin. Galdhöpiggenille mennessä aja Jyvashyttanille ja sieltä parin tnnin patikointi huipulle. Älä lähde patikoimaan yksin. Jäätikön sulaessa keski kesän aikaan varaan 20 m vahvaa narua mukaan railojen ylityksen varalta.
Preikkestolenin myös patikoitava noin parin tunnin matka. Vaunun voit jättää leirialueelle.
Hyvää matkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172738Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242497Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152432Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1092318Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992151Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141945Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683