eipä taida olla järkevää ostaa dieseliä pellolle koska joutuisi tankkaamaan verollista ainetta eikä polttoöljyä... näin minä ymmärsin AKE:lta
www.ake.fi sieltä verotus ja lisävero
www.ake.fi sieltä verotus ja lisävero
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kannatta laittaa diesel autoa pellolle. Laita bensa auto niin kyllä lähtee!
ei mulla dieseliä olekkaan vaan bensa mutta tulis edullisemmaksi ajella pellolla polttoöljyllä mutta jos ei saisi...=(
Mulla on Toyota Camry 2.0 Turbo diesel. minä ajan poltto öljyllä. diisseli autol voi ajaa vaikka puolen metrin lammikkoo eikä se sammu. kaikki muut bensa autot sammmuu vaikka olis vaihtanut kaikki virran jakajan osat. toi mun camry on paljo tehokkaampi ku mun muut bensa autot vaikka mun bensa autois on 1.5L, 1.6L, 2.0L koneita. ainut auto mikä on Camryä tehokkaampi on vuoden 1972 Ford Granada jossa 2.6L V6. Jos ostat diesel auton osta semmonen misä on iso kone ja TURBO.
kukas sen tulee kattomaan mitä sä tankkaat.
tutulla oli joskus diisselimorrismarina ja kyllä sillä punasella aineella ajettiin! muistaakseni joskus seassa jäteöljyäkin :)
kuka sinne pellolle tulee sitä tarkastamaan?
ei sitä varmaa ketää tule kattomaankaa mutta on se silti hassua ettei edes rekisteröimättömällä autolla saa ajaa. ja kai sitä ittekin ukkon öljyä käyttäis...=)
ootte te aika vitun dorkia. kyllä pellolla saa ajaa vaikka saatana grillinesteellä jos auto ei oo vakuutuksessa/rekisterissä. ootte te aika vitun idiootteja.