Klaipeda

-----

Onko jollakin kokemuksia/ tietoa Klaipedasta? Minkälainen kaupunki on ja missä siellä kannattaisi käydä (nähtävyydet, kaupat, ravintolat, baarit)? :)

4

2563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ZaZaMinna

      Olin kolmisen vuotta sitten kesällä Klaipedassa. Kiva, pienehkö kaupunki. Jotenkin pohjoismaisemman oloinen kuin Liettuan muut kaupungit. Nähtävyyksistä kiinnostavin on Kuurin kynnäs, kapea maakaistale Liettuan ja Kaliningradin välillä. Hiekkadyynejä ja vanhan lomaparatiisin fiilistä. Vanha kaupunki on myös kiinnostava.

      Ravintoloita en enää muista, mutta kivoja jazz-paikkoja ja edullisia ruokaravintoloita kyllä löytyy. Olutlautanen on aina hyvä ostos.

    • Riganieki

      Jos haluaa shoppailla, on Akropolis -ostoskeskus oiva paikka. Neringassa on merimuseo ja -akvaario sekä delfinaario. Jos kesäaikaan aiot mennä Klaipedaan, kannattaa piipahtaa Palangassa siinä lähellä. Palanga on kuin "etelän" rantalomakohde.

    • On ihan kiva kohde,Olut (0,5l) 1,5e,eikä ruokakaan kallista,5e maksaa ravintola annos keskimäärin..
      Nida on myös mainio rantakohde Palangan ohella,Kaliningradin rajalla.
      Vanhakaupunki on pieni,mutta viihtyisä,Saksalaistyylinen.Olihan se Klaipeda lähes 500vuotta Saksalaisten kaupunki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3814
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2781
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1859
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1789
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      385
      1448
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1437
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe