onko ej-rekisteriin

koiralla pieni värivirhe?
4382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun kaksi rekisteröityä koiraa saa pennut, ne rekisteröidään kaikki onpa ne värivirheellisiä tahi ei. Sellaista ei ole luvallista harrastaa, että pentueesta vain osa rekisteröitäisiin.

Äänestä
  • Tuo ej-rekisteri tarkoittaa Ei Jalostukseen-rekisteriä.

    Äänestä

Kennelliiton sivuilla kerrotaan EJ eli ei-jalostukseen rekisteristä seuraavaa http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/A83BDCF0-87BA-4839-BD78-5C15695FCC46/0/skl_eijalostukseenrekisterointi.pdf

____________________________________________

EJ-rekisteri
(hall 3/99 ja 7/99)
EJ-rekisterillä tarkoitetaan ei-jalostukseen-rekisteriä. EJ-rekisteriin merkityn koiran jälkeläisiä ei rekisteröidä.

1. EJ-rekisteriin merkitseminen

Kasvattaja voi rekisteröidä EJ-rekisteriin pennun, jossa kasvattajan mielestä on sellainen vika, ettei koiraa tule käyttää jalostukseen. Kasvattaja toimittaa pentueilmoituksen liitteenä perustelunsa sille, minkä vuoksi koira merkitään EJ-rekisteriin. EJ-rekisteriä koskevat samat rekisteröintimääräykset kuin FIN- ja ER-rekisteriä. Poikkeuksena seuraavat
tapaukset:
- Mikäli uroksen kivekset eivät ole normaalit (kohdan 6.1. ehdot eivät täyty), voidaan sen jälkeläiset rekisteröidä EJ-rekisteriin.
- Mikäli pentueen vanhemmat eivät täytä rotukohtaisen PEVISA-ohjelman kaikkia ehtoja, voidaan jalostusosaston päätöksellä yksi pentue narttua tai urosta kohden rekisteröidä EJ-rekisteriin. Rekisteröintimaksu on tällöin oman maksuluokan perusmaksu kolminkertaisena.
- SKL:n hallitus voi evätä kasvattajalta EJ-rekisterin käytön toistuvien laiminlyöntien vuoksi tai EJ-rekisterin väärinkäytöstä.

2. Siirto rekisterien välillä

Koiran omistaja voi halutessaan anoa koiran siirtoa rekisteristä toiseen. Koira voidaan siirtää toiseen rekisteriin ainoastaan kerran.
Koiran siirrosta FIN- tai ER-rekisteristä EJ-rekisteriin päättää jalostustieteellinen toimikunta. Koiran siirrosta EJ-rekisteristä FIN- tai ER-rekisteriin päättää SKL-FKK:n hallitus jalostustieteellisen toimikunnan esityksestä. Anomukseen tulee liittää riittävät selvitykset (esim. DNA-testi) siitä, että EJrekisteröintiperuste on poistunut tai ettei se enää ole jalostuskäytön esteenä. Kennelliitto voi pyytää tarpeelliseksi katsomansa selvitykset ennenkuin asiaa käsitellään. Siirrettäessä koira rekisteristä toiseen peritään toimenpiteestä alhaisimman maksuluokan mukainen maksu (hall 3/2001).

3. EJ-rekisteröidyn koiran rekisteritodistus

EJ-rekisteriin merkityn koiran rekisterinumeron eteen tulevat kirjaimet EJ ja rekisteritodistus merkitään leimalla "jalostuskielto, avelsspärr, not for breeding".

_____________________________________________

Eli kuten Kennelliiton sivulla kerrotaan niin kasvattaja tekee sen päätöksen. Joutuu siis pohtimaan onko ko. vika sellainen, että koiraa ei tule käyttää jatkossa jalostuksessa. Riippuu varmaan tässä tapauksessa siitä kuinka dominoiva tuo värivirhe on geneettisesti ja kuinka suuri virhe värityksen virhe on kyseisellä rodulla, eli onko se hylkäävä esim. näyttelyissä.

Äänestä
  • virhe ei ole iso, mutta virhe kuitenkin, silmien välissä tulee olemaan liian vähän valkeaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jos on kirjoitti:

koiralla pieni värivirhe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu