Välttäkää näitä tuotteita!

Otsonalle

Tiedoksi kaikille Aasiaan suuntaaville:
Kiinassa (myös Vietnamissa ja Etelä-Koreassa) tarhataan karhuja julmissa oloissa. Niiden vatsasta valutetaan sappinestetä, jota käytetään kiinalaisessa perinteisessä lääketieteessä. Useilla tarhoilla karhut joutuvat makaamaan paikoillaan vuosia jopa yli 20 vuotta pystymättä kääntymään tai edes ojentautumaan suoraksi. Tämä on pöyristyttävän julma käytäntö! EU on muutama vuosi sitten ilmaissut kielteisen kannan tähän, mutta se ei sido Kiinaa mihinkään. Välttäkää karhunsappituotteita ja "karhuravintoloita", jos sellaisiin törmäätte. Karhunsappea lisätään saippuoihin, shampoisiin, erilaisiin vesiin, oluisiin ja viinaan yms. Sitä myydään myös pulverina. Kiinalaisesta etiketistä on meidän mahdoton lukea, mitä tuote sisältää, mutta karhutuotteissa (luulen) yleensä on päällä karhun kuva, eli jokin vinkki siihen mitä se sisältää.
Ikävää myös kuulla niiden matkailojoiden kertomuksia "villi"eläimistä, joiden kanssa voi itsensä kuvauttaa. Ystäväni kertoi nähneensä erään ulkolaisen turistin kuvauttavan itsensä tiikerin vieressä. Joka kerran kun tiikeri vähänkin liikahti se sai kovan iskun päähän. Älkää hyvät ihmiset antako rahaa tällaisille ja ilmaiskaa, jos mahdollista, miksi. Sama koskee sappituotteita. Me turistit voisimme (mikäli siis mahdollista) ilmaista ettemme hyväksy tällaista käytäntöä.
Suomessa toimii Animalian alla ns. Karhuryhmä, joka tukee Aasiassa toimivaa Animals Asia Foundation nimistä järjestöä. Tämä organisaatio on saanut vapautetuksi onneksi karhuja tarhoilta ja se edelleen tekee työtä lainsäädännön muuttamiseksi karhutarhausmaissa.
Siis jotain positiivista on onneksi tapahtunut., mutta karhuja on vielä tuhansia ja tuhansia, jotka ovat vankina näillä tarhoilla.

3

1302

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • referenssia

      Terveisia taalta Kiinasta.

      Olethan tietoinen, että Kiinassa omat vanhemmat silpovat lapsiaan jotta heidan avullaan kerjaaminen on tuottoisampaa.

      Myos yhden lapsen politiikan ansiosta varsinkin maaseudulla tytot eivat ole toivottuja ja tyttovauvoja tapetaan lukemattomat maarat ja yritetaan uudelleen josko seuraava olisi poika josta olisi tulevaisuudessa enemman apua jokapaivaisen leivan hankkimisessa.

      Tata listaa voisi jatkaa loputtomiin Kiinan epakohdista lansimaalaisen silmin tarkasteltuna, tassa vain pari esimerkkia.

      Se, etta elaimia kohdellaan kaltoin, on tietenkin surullista eika ole hyvaksyttavaa mutta on todella naivia kuvitella etta Kiina korvaansa lotkauttaa EU:lle tai millekaan vastaavalle instanssille. Animalia? :)

      Talouskasvu- ja varallisuuden hankkiminen, keinoja kaihtamatta on taman paivan Kiinaa eika sita mikaan muuta, nyt kun se on kaikille kansalaisille periaatteessa mahdollistettu.

      Valitettavasti.

      • Otsonalle

        Olen kyllä tietoinen Kiinan ja muunkin maailman muistakin epäkohdista liittyvät ne sitten ihmisiin tai eläimiin, mutta se ei yhtään vähennä tässä tapauksessa karhujen tai muiden villieläinten, tai koirien ja kissojen tuskaa Aasiassa.
        Mielestäni on todella laiskaa ja välinpitämätöntä latistaa kaikki tyyliin "joillakin on asiat melkein yhtä huonosti jossain, joten turha tehdä mitään tai ottaa yhtään vastuuta" ja jatkaa siihen omaan napaan tuijottamista ja kolmanteen kesämökkiin säästämistä. Tuollaisia kommentteja kuulee surullisen usein. Tosiasia on se että samassa veneessä tässä ollaan kaikki elolliset olennot. Jospa ei ummistettaisikaan silmiä joka kerta ja annetaisi pahan kiertää. Se on ainakin tosiasia, että kyynisellä elämänasenteella ja mitään tekemättömyydellä ei mikään muutu olipa kysymys ihmisten tai eläinten oikeuksista.


    • Yksi muuttaja

      Joo nyt on tulossa meidän perheelle tilanne jossa muutetaan Kiinaan vähäksi aikaa.

      Meillä on suvussa vahvoja perinteitä eettisten normien noudattamiseen ja nyt on sitten itse vähän tiukoilla. Eli lähden Kiinaan ja tuen sikäläistä yhteiskuntajärjestystä. Hanke jonka puitteissa lähden on saanut Kiinan valtiolta syvän hyväksynnän. Ja ei minulla ko hankkeen suhteen olekaan ongelmia. Se auttaa aidosti Kiinan heikko-osaisinta kansanosaa.

      Mutta mitä teen ruokakaupassa, ravintolassa, taksissa, julkisissa kulkuneuvoissa. Voinko selvitä periaatteideni mukaisesti. Vain eettisesti kestäviä tuotteita, ei korruptiolle (hankimme asunnon) yms.

      Koiraa en ole menossa syömään ja karhujen suhteen on sellainen periaate että syön vain omaa tai kavereiden metsästämää. Tietyt muutkin lajit ovat sisäisessä kiellossani. Ilmeisesti norsunluutuotteitakaan ei siellä ole ilmeisesti vaikeaa löytää (Näitä siis ei myöskään tule päätymään meidän hyllylle). Valastuotteet on myös selvä asia. Hylje, kissapedot yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1193
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1160
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1027
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1023
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      998
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      910
    7. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      858
    8. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      801
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      701
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      70
      682
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      681
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      619
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      614
    Aihe