kuinka paljon teidän doggien ruokinta maksaa kuukaudessa ja syovätkö minkä verranpäivässä ja mitä ruokaa? uteliaisuuttani vaan kyselen :)
ruokinnasta..
(==)
111266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nutra Nuggetsin performancea 3krt/pvä, kerrallaan n.7-8dl. Säkin hinta nousi vasta reiluun 37€oon/15kg ja se kestää reilu 2 viikkoa.
Royal Caninin Great Danea syödään meillä. Kaks kertaa päivässä ja kerralla n. 800g(kaks rc:n mittakupillista). Säkki maksaa 60,20e ja kestää kahdella dogilla viikon.
Jahti & Vahti energia 3 x n.7dl/pv,
15kg/n.2vk á 22.90e
Elääkö koiranne pelkillä nappuloilla?
eläinlääkäreiltä tiedustellut, niin hyvin elää, kunhan ruoka on vain hyvälaatuista. Meillä koira saa lisäksi joskus luita ja makupaloina näkkileipää.
meidän koirat syö ihan marketin nappuloita, merkkiä vaihdellen ja kaikkea mahdollista kotiruokaa, ja hyvin voivat!! naudanluita järsittävänä pihalla ja kuivaa leipää makupaloina. toiset doggi tuttavat ovat ihmetelleet miten hyvä karva meidän kaveruksilla onkaan...
terveysongelmia ilmetä sitten myöhemmin kun syöttää ns. halpisruokia...
tiedän doggeja jota olleet ihan halpis nappuloilla,lisänä kotiruoka. eläneet n.10 vuotiaiksi täysin terveenä...ja olen myös kuullut että kiertymät harvinaisempia koirilla jotka syövät edellämainittua ruokaa. onhan ne koirat enneki maataloissa eläneet "pöydän antimilla". ja oletan että koira sairastaa söipä mitä tahansa jos on sairastaakseen.
terveysongelmat alkoivat kalliilla penturuualla, jalat alkoivat vääntyä eikä vatsa kestänyt. Vaihdettiin kotiruokaan ja niihin ns. halppisruokiin joita marketista saa ja jo loppui ongelmat ja rakas doggimme antoi meille 11 ihanaa vuotta seuraansa. Nyt jo juoksentelemassa kukkakedolla ystävineen, mutta tätä linjaa olemme jatkaneet hänen seuraajalleen ja hyvin voi tuokin :)
eli mullakin marketruualla 12.5vuotiaaksi, tosin ruuan piti olla vehnätöntä.
Meillä syödään franksin pro gold -sarjan activea ja raakaa sika-nauta jauhelihaa. Napuja menee n. litra päivässä, enemmänki ja lihaa 800 gramman pötkylä. Hintaa kaikille kertyy kuussa alennuksien jälkeenkin n. 70 €/kk. Kallista, mutta sen arvoista; maha on kunnossa ja doggi iloinen! :)