Kielletty Kalevala

Muistanko aivan väärin, vai onko alkuperäiseen Kalevalaan sisältynyt jokin sellainen osa, joka on poistettu myöhemmin kiellettynä tai sopimattomana? Muistelen, että siinä käsiteltäisiin seksiä tms. Vai onko tämä vain urbaanilegendaa tai Kalevalan "moderni versio"...?
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lönrothin keräämät seksijutut on varmassa tallessa Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran kokoelmissa. Melko ronskiakin sanankäyttöä löytyy. Käsittääkseni niitä ei koskaan yritettykään Kalevalan kansien väliin painaa, vaan jemmattiin suoraa arkistoon tutkijoitten iloksi.

Äänestä
  • ...siis muistin :) Olisipa joskus kiva päästä lukemaan noita vanhoja juttuja...

    Äänestä

  • Piip kirjoitti:

    ...siis muistin :) Olisipa joskus kiva päästä lukemaan noita vanhoja juttuja...

    täältä:
    http://dbgw.finlit.fi/skvr/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piip kirjoitti:

Muistanko aivan väärin, vai onko alkuperäiseen Kalevalaan sisältynyt jokin sellainen osa, joka on poistettu myöhemmin kiellettynä tai sopimattomana? Muistelen, että siinä käsiteltäisiin seksiä tms. Vai onko tämä vain urbaanilegendaa tai Kalevalan "moderni versio"...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu