Hintaesimerkkejä?!! :)

Ollaan lähdössä avokkini kanssa elokuussa marmarikseen ja shoppailun ystävänä olisinkin kiinnostunut kuulemaan minkähintaisia tuotteita olette ostaneet. Esimerkiksi kengät, laukut ja vaatteet, ovatko missä hinnoissa ja voiko siihen luottaa, että ne kestävät edes jonkinlaista käyttöä? :) Toki ymmärrän, että hinnat vaihtelevat ja tinkiminen auttaa, mutta jos olisi antaa sellaisia "noin" hintoja.
2959
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä muista tuotteista kuin Omegan ja Tissotin kelloista sekä Mavin farkuista.
Kellot olen ostanut Gold Centeristä ja Kurt Jevelerystä. Omega Seamaster maksoi 2000€ - verot, jotka palautettiin Dalamanin kentällä. Omegan lähtöhinta oli 3150€.
Suomessa vastaavan olis saanut 2000 pintaan, mutta taxfree palautus oli sitten sitä oikeeta alennusta.

Tissot maksoi 400€, lähtöhinta oli 735€. Samalla kertaa ostin muijalle myös Tissotin jonka lähtöhinta oli 550€ ja lopullinen 300€.

Mavin kauppa löytyy basaareilta, mutta itse ostin farkkuja Dalamanin lentokentän TaxFree alueelta. Farkut makso 70€ kappale, eli samaa hintaluokkaa kuin Levikset Suomessa, mutta ainakin minulle Mavit mukavamat päällä kuin Levikset.

Äänestä

Olen ostellut Marmariksesta vaatteita ja laukkuja. Vaatteissa suosikkini on LTB-niminen farkkkutyylisten vaatteiden kauppa. Farkut on normaalihinnalla n. 80-90 liiraa, mutta tarjouksia on usein. Nämä on siis oikeaa merkkikamaa, ei kopioita. Toinen kiva on Koton, jossa on fiinimpiä kuteita, housupuku n. 150-200 liiraa. Käsilaukkuja olen ostellut sekä basaareilta, että erillisistä liikkeistä. Nahkainen kopiolaukku maksaa viidestä kympistä eurosta pariin sataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiuks kirjoitti:

Ollaan lähdössä avokkini kanssa elokuussa marmarikseen ja shoppailun ystävänä olisinkin kiinnostunut kuulemaan minkähintaisia tuotteita olette ostaneet. Esimerkiksi kengät, laukut ja vaatteet, ovatko missä hinnoissa ja voiko siihen luottaa, että ne kestävät edes jonkinlaista käyttöä? :) Toki ymmärrän, että hinnat vaihtelevat ja tinkiminen auttaa, mutta jos olisi antaa sellaisia "noin" hintoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu