Hyvää tietoa tukijärjestelmistä eri maissa, hypoteettisesta termistä maailman markkinhinnat, ja siitä miksi maataloustuotantoa ylipäätään tuetaan.
http://valtramme.valtra.fi/main/Current/Message/uutiset/1_1.asp?id=102
Kommentoi vapaasti mm. sitä onko Suomi kaiken pahan alku ja juuri maatalouden tuissa ? Onko USA:lla puhtaat jauhot pussissa WTO- neuvotteluissa, joissa se vaatii vientitukien poistamista ?
http://valtramme.valtra.fi/main/Current/Message/uutiset/1_1.asp?id=102
Kommentoi vapaasti mm. sitä onko Suomi kaiken pahan alku ja juuri maatalouden tuissa ? Onko USA:lla puhtaat jauhot pussissa WTO- neuvotteluissa, joissa se vaatii vientitukien poistamista ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkempaa kaivattaisiin.
Mitä uutta tässä oli, nämä on niitä perusasioita, jotka jokainen tietää tuista ja niiden synnystä, joka vain haluaa niistä ottaa selvää.
USA:ssa tukia, alettiin maksamaan 30 luvulla laman seurauksena, EU:ssa 50 luvun lopulla, elintarvikepulan pahennuttua.
Japani, joka on yksi korkeimpien tukien maksaja maailmassa, aloitti tukien maksamisen 30 luvun nälänhädän seurauksena, silloin Japanissa kuoli nälkään melkein satatuhatta ihmistä.
Suomessa on periaatteessa samanlaiset taustat, itsenäistyminen 1917 johti siihen, että halvan viljan tulo Venäjältä loppui, samaanaikaan tuli työttömyys. Moninkertaistuneet elintarvikehinnat ja suurtyöttömyys samaanaikaan oli yksi suurimpia syitä kansalaissotaan.
Suomen johtajat yrittivät korjata tilannetta tekemällä maareformin, kansalaissodan jälkeen torpparit saivat maat itselleen, samoin meneteltiin toisen maailmansodan jälkeen, maata jaettin väestölle, siirtolaisille ja rintamamiehille, jotka olivat työttöminä, näin ehkäistiin yhteiskunnallisia levottomuuksia.
Myöhemmin valtio alkoi tukea maataloutta, taatakseen elintarviketuotannon ja kohtuulliset hinnat.
Tukien syyt on pohjimmiltaan samanlaiset eri maissa, vaikka ratkaisut poikkeaakin toisistaan jonkinverran.
Ne valtiot joilla on varaa, takaavat yhteiskuntarauhan ja normalin kehityksen, pitämällä elintarvikkeet niissä hinnoissa, että köyhimmätkin pystyvät niitä ostamaan riitävästi.
kiinnostaa ainoastaan mihin meidän suomalaisten maksamat verorahat käytetään.
ruuantuotantoon.
Tyypillinen sosiaalidemokratian tuote, kulkee laput silmillä uskoen kaiken mitä puoluekaaderit propagoivat.
Nythän on viikon tärkein poliittinen uutinen Vanhasen ja Ruususen oikeudenkäyti. Joko iltis on ostettu?
Kaikki Suomen maksamat kansalliset maataloustuet
Vuonna 2006 Suomi maksoi kansallisia tukia yhteensä 611,7 miljoonaa euroa:
Etelä- Suomen 141-tuki (A-ja B-alueet) 96,5 miljoonaa euroa (15,8%)
Pohjoinen 142-tuki (C-alueet) 329 miljoonaa euroa (53,8%)
Ympäristötuen kansallinen lisäosa 55 miljoonaa euroa (9%)
Luonnonhaittakorvausten kansallinen lisäosa 119,9 miljoonaa euroa (19,6%)
Muut kansalliset tuet 11,3 miljoonaa euroa (1,8%)
Vertailun vuoksi todettakoon, että EU:n kassasta maksetaan tänä vuonna suomalaisille viljelijöille
maataloustukea hieman yli 750 miljoona euroa.