Hoitajien kokemuksia selittämättömistä ilmiöistä hoitotyössä..

Hoitaja

Kyllä minulle on ihan työnmerkeissäkin sattunut muutama outo juttu. Olen hoitajana vanhainkodissa, siellä tietenkin kuolema ja kuolemaan liittyvät asiat ovat osa työtämme mutta pari outoa tapausta on kohdalleni sattunut, nämä lähinnä yövuoroissa.

Kaksi kertaa on potilaan seinäkello pysähtynyt potilaan exitus- eli kuolinhetkellä. Tätä on molemmilla kerroilla ollut todistamassa myös toinen yöhoitaja. Usein kuoleman vieraillessa talossa sekä asukkaat että hoitajat saattavat kohdata outoja valoilmiöitä ( kuin valon leimaus ilman järkevää syytä,sisätiloissa ), usein tulee hautajaskukkien tuoksu tietylle osastolle jos joku on lähiaikoina odotettavissa nukkuvan pois. Moni asukkaista on tällöin nähnyt enkelin, osa on nähnyt mustan ja toiset valkoisen enkelin. Usein myös huoneilma on muuttunut kylmäksi. Tässä ei todellakaan ole kaikki kokemukseni, muutama esimerkki vain. joten kyllä, uskon tuonpuoleiseen!
Onko muilla hoitajilla samantyyppisiä kokemuksia?

8

3473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vielä

      Nyt kannattais vähän ruveta funtsaamaan, mihin päin maailma pyörii. Vähemmän scifii ja lisää realityy. Älä vaan kerro tutuille tuntemuksistas, älä ainakaan pomolle.

      • Hoitaja

        Tietenkään en todellakaan ole ainoa työpaikallani jonka kohdalle kyseisiä ja muita ilmiöitä on sattunut. Tietenkin jokaisessa sairaalassa ja vanhainkodissa on tietynlaisia urbaanilegendoja joita sitten kerrotaan hoitajasukupolvelta toiselle, usein myös lisäten herkullisia yksityiskohtia.

        Tietysi sinulla on oikeus mielipiteisiisi, mutta minä uskon siihen mitä olen nähnyt ja kokenut.


    • Iivari

      Meidän paikkakunnalla viestinnän opiskelijat järjästivät tyhjilleen jääneeseen mielisairaalaan tapahtuman, johon yleisö sai osallistua. Se oli kuin jostakin kauhufilmistä, minäkin kävelin yhtä tyhjää käytävää pitkin ja yhtätäkkiä käytävän päähän ilmestyi naamiomies ja lähti veitsi kourassa kävelemään minua kohti, kyllä siinä tuli paniikinomainen olo. Sairaalassa oli aika hämärää, ikkunat oli peitettu mustalla muovilla. Sinne oli järjästetty kaikenlaisia kauheuksia, ihan mielenkiintoinen tapahtuma.

      Eräs tyttö kertoi että monet heistä tunsivat vaikka olivat yksin jossain huoneessa että sinne ilmestyi joku muukin, tunne oli niin vahva että ihan iho kihelmöi, kun joskus ukonilmalla. Tyhjät keinutuolit alkoivat keinua kiivaasti, tyhjissä huoneissa ja suuri peili räsähti sirpaleiksi, vaikka kukaan, ainakaan elävä olento ei ollut sen lähellä. Tapauksista kirjoitettiin paikallisessa lehdessäkin.

    • hoitotyöhön.

      Puhu näistä kokemusista esimiehellesi tai vaikka työpaikkapsykologille. Nähtävästi psyykkeesi on ruvennut rakoilemaan.

    • pysähtyi

      Olen nyt jo 31v nainen. Isäni kuoli, kun olin 10 vuotias. Hänellä oli illalla tapana seisauttaa käkikello, ettei se sitten yöllä möykkää tasatunnein. Isä sai yhtenä aamuna äkillisen sydänkohtauksen. Täsmälleen samana kellonlyömänä, jona oli illalla seisauttanut käkikellon. Sattumaa vai mitälie, ainakin se mietityttää yhä meidän perheenjäseniä.

      • hamuillaan

        Isäni oli sodassa ja kertoi paljon juttuja henkimaailman olennoista ja kummista tapahtumista. Myös kotonani kummitteli, kun olin pieni/nuori. Isäni kuoli, minun ollessani 15v. Sen jälkeen äitini voitti kolme kertaa joka vuoden ensimmäisellä lottoarvonnalla 6 1
        Unessa Isäni käy aina varoittamassa tai neuvomassa meitä. Myös muutkin pois lähteneet sukulaiset ja ystävät ovat tuoneet viestejä.
        Näen myös auroja, ja kerran ihmettelin erään vanhemman naisen auraa. Aivan kuin joku olisi valo liidulla piirtänyt toisen ihmisen hänen vasemmalle puolelle. Kun sanoin naiselle tämän, hän alkoi itkemään ja kertoi miehensä kuolleen reilu vuosi sitten.
        Minulla on lukemattomia kokemuksia ja kuultuja juttuja haamuista, mutta niistä joskus toisten.


    • Mutta olen kuullut ja tiedän että elämän päättymiseen liittyy paljon energiaa. Ja se sitten ilmenee eri tavoin läsnä olioiden keskuudessa. Isäni kauan sitten kertoi tarinaa että laitoksessa olevat muut potilaat tiesivät kuka kuolee ja että myös näkivät elämän ja kuoleman kamppailun omassa huoneessaan.Ja kun henki lähti niin sanoivat nyt se kuoli. Tällaisista ei yleisesti puhuta..nämä ovat tabuja. Se on tappio , sillä tietäisimme paljon enemmän jos arvostaisimme sitä tietoa joka tällä tavalla kertyy yhteisöissä joissa on paljon rajan taakse siirtymistä.

    • Kiitoksia mielenkiintoisista kokemuksistasi. Sinun on turha pelätä mielenterveyttäsi näiden kokemusten vuoksi, vaikka palstoilla tuleekin helposti mollatuksi ymmärtämättömien ihmisten taholta. Näitä tapauksia sattuu jatkuvasti, ja niitä pitäisi saada kerättyä luottamuksellisiin arkistoihin tutkijoiden mahdollista myöhempää käyttöä varten.

      Valitettavasti nämä kokemukset taitavat olla hoitolaitoksissa tabu, jota vaitiolovelvollisuus vielä vahvistaa. Suosittelisin, että kaikki tapausten kokijat kirjoittaisivat kaiken tuoreeltaan muistiin, mahdollisimman yksityiskohtaisesti. Esimerkiksi SKS:n kansanrunousarkisto ottaa varmasti näitä kokemuksia vastaan. Tarkistuksen vuoksi olisi hyvä antaa yhteystietonsa.

      On hurjaa, että näistä tapauksista niin visusti vaietaan virallisissa yhteyksissä. Moni pelkää olevansa tulossa hulluksi erikoisten kokemuksien takia ja jää yksin niiden kanssa. Rajatiedon piirissä näitä tietenkin kerrotaan, mutta se tapahtuu uskomuspohjalta, välittämättä yksityiskohdista ja tarkistuksista.

      Myös minä ottaisin mielelläni näitä kokemusselostuksia vastaan, tietenkin luottamuksellisesti. Minulle onkin jo kerääntynyt niitä melkoisesti, ja tarkoitukseni on lähettää ne jossakin vaiheessa johonkin arkistoon. Sähköpostini on okivi dnainternet.net. Kissanhäntä tietenkin pitää lisätä plussan paikalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      27
      2381
    2. En halua miestä joka

      Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll
      Ikävä
      277
      1981
    3. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      30
      1935
    4. Keskisarja todettiin rasistiksi

      Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän
      Maailman menoa
      465
      1751
    5. Yllättyisit miten iso, paksu ja esteettisesti kaunis minulla on!

      Haluaisin tehdä sillä vaikutuksen sinuun ihana nainen. ❤️❤️🧡💛💚
      Tunteet
      14
      1749
    6. Mitähän tapahtuisi?

      Jos meidät tiputettaisiin tunniksi samaan huoneeseen kaksin? 😏
      Ikävä
      161
      1665
    7. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      367
      1269
    8. Olitkohan koskaan

      yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos
      Ikävä
      86
      1139
    9. Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua

      ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.
      Ikävä
      9
      1122
    10. Etkö muka halua

      Et nähdään.
      Ikävä
      93
      1039
    Aihe