Onko Antalyan kauppiaat miten tyrkyttäviä eli saako katsella rauhassa kojuilla? Miten siellä taksikuskit käyttäytyvät,ovatko huutelemassa kyytiä ja onko niissä mittarit? Luxorissa kaksi kertaa käyneenä,niin rasittavia oli juuri nämä kaksi asiaa.
Antalyan
kauppiaat ja kuskit
91383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
hei egypti ja turkki ovat eri asia ensinnäkin antalya on kaupunki ei varsinainen turistirysä antalyalaiset liikkeet eivät tyrkytä kylläkin palvalevat saat varmasti olla rauhassa basaari on kuitenkin aina basaari.
kova vitsiä vääntämään, noin yleisestikin? Missään tyrkytetä sillä tavalla feikkitavaroita, kuin antalyassa. Minusta Egypti huomattavasti sivistyneempi kohde, kuin Turkki. Olen jopa käynyt molemmissa paikoissa.
Olen käynyt molemmissa kohteissa useita kertoja, Turkissa eri paikoissa. Välimeri jakaa tavat, Turkki on Egyptiin verrattuna länsimaa. Luxorissa pelkkä kävely kadulla oli mahdotonta: perässä ajeli hevoskärry poikineen ja lisäksi liuta takseja, kävelevistä kauppiaista puhumattakaan. Jos erehdyit kadulle siivossa mutta lyhythihaisessa t-paidassa, käänsit takuulla katseet, eikä ollenkaan suopeasti. Turkissa voi joutua kokemaan jotain lievästi samaa basaareissa, mutta sinne ei kukaan pakota.
Kadulla ei ole mitään ongelmia eikä normaaleissa kaupoissa. Turkkilaiset ihmiset ovat ystävällisiä ja kohteliaita, lisäksi hyvätapaisia.
olen täysin samaa mieltä kanssasi jos suomalaista kaupan käyntiä kaipaa niin pysykööt suomessa,lapsikin jo tietää että eri maissa eri tavat ja antalya on tosiaankin rauhallisin ja rennoin paikka kaupan käynnin osalta ja upeat ostos mahdollisuudet laatua edullisesti ja puhun nyt liikkeistä en basareista ja mistähän ne vaatteet suomeen kulkeutuvat kannattaisi joskus vilkaista made in läpyskää..
juuri tuollaisia ovat turkkilaiset, yhtään ei saa rauhassa kävellä edes kadulla,aina on joku huutelemassa perään. Taksikuskit ne vasta tyrkyttääkin kyytiä, saattavat vain pysähtyä kadulla kulkevan ihmisen viereen ja taas parinsadan metrin päässä uudelleen.
Ja kaupoissa sama juttu.
Hyvin Turkissa pärjää myyjien kanssa. Ovat toki kovia kauppaamaan ja lähtöhinnat ovat hirvittäviä. Jos meinaa kauppaa tehdä niin tinkimään joutuu oikein kunnolla :) Mut jos taas haluaa katsella tai ei vaikka halua mennä katseleen niin sanoo vaan et kiitos ei niin kyl heist irti pääsee. Minusta näist myyjist pelotellaan ihan liikaa. Businestahan he itselleen tekevät ja se on siellä maan tapa. Minua se ei häirinnyt ja hyvin pärjää kun vastaa vaan kohteliaasti et ei.
olet tietty omalla käytökselläsi sen aiheuttanut levitellyt rahojasi ympäriinsä tai ollut niin pihi juomarahoissa että inhosivat sinua valmiiksi saatan vain kuvitella että olet paksumman puoleinen keski iän ylittänyt punakka sandaalihemmo he he ihan nauruttaa kun olet hikikarpalot otsalla muovikassi kädessä joutunut pinkomaanpakoon mene tulevana kesänä vaikkapa saimaalle tai yyteriin.
Olet just tyypillinen Turkin vouhottaja,jos jotain negaviivistä kirjotttaa ,ollaan turpa väärällään huutamassa.
saa kulkea rauhassa. ei mitään tyrkytystä. basaarit tosiaan eriasia muttei sielläkään samanlaista kuin vaikkapa alanyassa.