Jouduin erittäin vastentahtoisesti kokeilemaan windows visvaa, sillä piti lainata kaverin läppäriä.
Missä on entinen run... -komento start-valikosta? Jopas kesti aikaa avata vaivainen notepad sieltä valikoiden sekamelskasta.
Entä mistä löytyy koneen kovalevyt ja niiden hakemistorakenne? Huh huh, ei ainakaan tavallinen tallaaja niitä heti löydä. No mitäs niillä tekiskään, kyllä visva osaa paremmin.
On se vaan ilo käyttää tätä debiania. Aaaah. Hommma on omissa käsissä eikä kukaan muu määrää. Ja silti helppoa kuin mikä. Eikä edes maksa mitään.
Missä on entinen run... -komento start-valikosta? Jopas kesti aikaa avata vaivainen notepad sieltä valikoiden sekamelskasta.
Entä mistä löytyy koneen kovalevyt ja niiden hakemistorakenne? Huh huh, ei ainakaan tavallinen tallaaja niitä heti löydä. No mitäs niillä tekiskään, kyllä visva osaa paremmin.
On se vaan ilo käyttää tätä debiania. Aaaah. Hommma on omissa käsissä eikä kukaan muu määrää. Ja silti helppoa kuin mikä. Eikä edes maksa mitään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vistassa on omat juttunsa, kuten Linuxissa tai Mac OS X:ssä! Jos olet tottunut käyttämään XP:t, ei se merkkaa, että olet expertti Vistassa!
Vaikka olenkin itse Mac-käyttäjä, pitäneen sanoa, että Vista on oma käyttiksensä, johon pätee kaikki samat säännöt kuin muihinkin uusiin käyttiksiin!
Niissä on omat metkunsa!
Vista != XP!
Ihan vaan sanon Vistan puolustukseksi, että se on UUSI käyttis! Tottukaa siihen!
Koska OSX ei ole teille!
yhdellä hiiren klikkauksella siitä saa "perinteisen Windowsin"!
On se tosiaan vaikea joillekin, debixen tai mäkkin käyttäjille?
Toivottavasti ette oo tietokone inssejä tai alalla muuten vaan palkkaa nauttimassa,..;O
Minäkin vanha vaari tuollaisen osaan, ilman et olisin ollut päivääkään tämän alan palaverissa.
Microsoftin toimita on hämäräpeliä, tehdään "uusi" käyttis joka maksaa järjettömän paljon ja sitten...
"yhdellä hiiren klikkauksella siitä saa "perinteisen Windowsin"!" HAHAHA!!! Miks ostit? jos vanha oli parempi?
Oletteko te saatana ihan uunoja kun ostatte jotain "uutta" joka ei ole käyttökelpoinen ellei siitä tee vanhan kaltaista hahahahahah. Vista on idioottien rahastusta, Vista on urpojen, hinttien ja aivottomien tohvelisankarien käyttis.
Kun on noin "SÄLITTÄVÄÄ !!!!!Rikollista!!! "
Kait poju tiedät et Suomessa melkein kaikki uuden koneen ostajat "saa" Vistan pakko kylkiäisenä!
Jo tuossa yläpuolella on Suomen suuri Microsoftin markkinoija.
En minä!
Ainakaan tällaisella järjestelmällä:
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; fi; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12
Kyllä se windows koneen hinnaasa on. Ei ole pakko ostaa windowsasennettua, ainahan voi teettää koneen. Silloin saa hyvästä raudastakin, eikä tarvi maksaa ylihintaa "merkkikoineista" jotka on kasattu eilisen päivän tähteistä.
On se perkele, ettei tuohon windows kytkykauppaan puutu mikään kuluttajainstanssi. Koneet ja käyttöjärjestelmät pitäisi erottaa toisistaan myyntivaiheessa. Windows asennuslevyjä voi sitten kukin ihan itse ostaa jos siitä sonnasta haluaa maksaa.
mutta järkee!!
Periaatteessa ihan samaa mieltä, mutta jos valmistaja suunnittelee ja valmistaa sekä koneen että käyttöjärjestelmän yhdeksi kokonaisuudeksi ei ole mitään järkeä pakottaa niitä erilleen.
Siis jos kone ja käyttöjärjestelmä on eri tuottajilta, niiden kytkykauppaa ei tule sallia - etenkään jos toisella on toisella on kilpailua rajoittava määräävä markkina-asema.
Tärkeää on myös dataformaattien avoimuus. Ohjelmat voivat sitten olla suljettuja tai avoimia - kukin pelatkoon tyylillään.
Kunhan kenellä tahansa on mahdollisuus tuottaa ja käsitellä niiden tuottamia datatiedostoja. Kaupallisuus ei sinänsä ole paha, vaan sen monopolistinen väärinkäyttö.
"mutta jos valmistaja suunnittelee ja valmistaa sekä koneen että käyttöjärjestelmän yhdeksi kokonaisuudeksi"
Käytännössä merkkikoneeseen asennetaan winukka ja ajurit, harvoin näkyy mitään kunnolla sovitettua kokonaisuutta ja sitä tuskin on edes olemassa todellisuudessa.
Pakosta tarvii winukkaa joskus, mutta en herrajumala osta mitää merkkikonetta, tarjoo
jolleki gurulle vähä limsaa ni se kasaa sulle sovitettuun rautaan softapuolen ja vieläklin olet merkkikoneeseen nähden omillasi.