Jalan puutuminen leikkauksen jälkeen

Kohtuuton (-u)

Onko jollakulla kohdunpoistoleikauksen läpikäyneellä ilmennyt jalan tai kuten minulla, reisilihaksen puutumista? Tunto häviää kokonaan ihan levossa ollessakin ja sitten asentoa vaihtamalla taas pikku hiljaa palautuu. On kuin hiiret juoksisivat ja kuroisivat kiristyssiteellä lihaksen kasaan ja sen jälkeen tunto häviää täysin. Kirurgin tekemän vahinkoviillon vuoksi joudun pitämään katetria vielä jonkin aikaa jotta virtsarakkoon ei syntyisi painetta ja että haavaan ommellut tikit kestäisivät tarvittavan ajan. Kiva olis saada kokemustenvaihtoa näin :)

5

8128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurjaa---

      Se voi johtua siitä, että leikkaus on kestänyt pitkään ja kun jalkasi ovat olleet samassa asennossa (huonosti?), että siellä on joku hermo ollut puristuksissa. Kannattaa mainita siitä lääkärille tarkastuksessa.

      • kohtuuton (-u)

        Kiitti kommentista! Tänään kerroin lekurille, mutta tässä vaiheessa ongelmaa ei vielä saatu selville eikä lisätutkimuksiinkaan nyt hötkyillä. Leikkaussalin henkilökunta veikkaili juuri tuota samaa mitä sinäkin. Jospa vaiva pikkuhiljaa häviää ihan itsestään varsinkin, kun nyt(ilman katetria)pääsen paremmin liikkumaan :)


      • oikea jalka
        kohtuuton (-u) kirjoitti:

        Kiitti kommentista! Tänään kerroin lekurille, mutta tässä vaiheessa ongelmaa ei vielä saatu selville eikä lisätutkimuksiinkaan nyt hötkyillä. Leikkaussalin henkilökunta veikkaili juuri tuota samaa mitä sinäkin. Jospa vaiva pikkuhiljaa häviää ihan itsestään varsinkin, kun nyt(ilman katetria)pääsen paremmin liikkumaan :)

        siis en saanut nostettua edes vetämällä jalkaa sängyn päälle takaisin, kun olin yrittänyt nousta ylös.Virtsarakko lakkasi samoin toimimasta, molemmat vaivat kestivät 6 viikkoa, jonka ajan olin sairaalassa.Ensimmäisen kerran sain itse ulos virtsaa, juotuani mieheni tuomat oluet, jonka jälkeen nukuin pari tuntia. Silloin tuntui koko rakko kääntyvän nurin, tuli sekä pottaan että kävellessä. Virtsarakko on on toiminut huonosti senkin jälkeen nyt 6 vuotta, aina ei saa mitään ulos, vaikka rakko on täynnä, esim.öisin ja silloin pelkään, että taitaa tulla loppu.
        Sairaalasta (Saksassa)en ole saanut mitään apua,ovat pitäneet huolen, etten saa apua lääkäreiltäkään, joilla olen käynyt.Olen itse hankkinut Netistä lääkkeitä, esim.Blasenkraft, ne auttavat jonkun verran.-Olen lukenut myös, että nämä vauriot (jalan halvaus,virtsarakon halvaus) johtuvat selkäydin-puudutuksesta leikkauksen yhteydessä, ei siis itse leikkauksesta.Olen myös lukenut, että jossain saa apua tälläisiin vaurioihin perussolu(Stammzellen)-terapialla.Yritän löytää sen kohdan netistä uudelleen, jos sinne pääsee, on varmaan eri juttu.


    • Anonyymi

      !2 vuotta on mennyt tuosta kommentista, mutta sama tapahtui minulle tällä viikolla. Oikea reisilihas on puutunut ja sitä särkee. Yritän hieroa ja kävellä, mutta toistaiseksi se on vain tullut pahemmaksi. Heti leikkauksen jälkeen ei ollut näin pahana kuin nyt, 4 päivää leikkauksen jälkeen. Suolisto ei toimi kunnolla, muuten on parantuminen edennyt kiitettävästi.

      • Anonyymi

        Hei, minulla myös kohdunpoiston jälkeen oikeassa reidessä seuraavana päivänä ilmestynyt tunnoton kohta. Sairaalasta sanoivat johtuvan lihaspinteestä. Toivottavasti palautuu jalka normaaliksi vielä. Leikkauksesta nyt viides päivä menossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe