moi.
eli minkälaisilla arvosanoilla ja opintomäärillä ootte päässeet väylällä yliopistolle?
Siis vaatimukset riippuvat aina koulusta, mutta kai väyläläiset aina pistetään järjestykseen joka tapauksessa.. Pääsitkö? paljonko oli opintoviikkoja? millä arvosanoilla? minne pääsit?
Esim helsinki ja bilsa kiinnostais. Nyt keskiarvo noin noin 4 ja pisteitä bilsasta ja sivuaineista kasassa jotain 100.
minkälaisilla pisteillä
2
813
Vastaukset
- feeeeh
Nuo vaadittavat opintopistemäärät saat kun soitat siihen tiedekuntaan, johon olet hakemassa ja kysyt.
- Manalainen
Minuakin kiinnostaisi kuulla jonkun omakohtainen kokemus väylän kautta sisään pääsemisestä. Esim. Helsingin yliopiston sivuilla sanotaan näin: "Avoimessa yliopistossa suoritettujen opintojen perusteella voi hakea tutkinnonsuoritusoikeutta yliopistoon (avoimen yliopiston väylä). Pääsääntöisesti opintoja tulee olla suoritettuna 85 opintopistettä (60 opintoviikkoa). Opintoihin tulee yleensä sisältyä haettavasta oppiaineesta perus- ja aineopinnot, toisen aineen perusopinnot sekä tarvittaessa muita opintoja." (http://avoin.helsinki.fi/opas/vayla.htm )
Riittääkö käytännössä esim. valtsikkaan haettaessa, että koossa on tuo 85 opintopistettä (perusopinnot 25 op 25 op ja lisäksi aineopinnot 35 op) suoritettuna hyvin tiedoin (väh. 3/5), vai millaisia kokemuksia ihmisillä on? Varmasti on aina paremmat mahikset mitä paremmin arvosanoin opinnot on suoritettu, mutta onko opintopisteiden määrällä mitään väliä, eli onko tuon yli 85 op:n kerätyillä mitään merkitystä haussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1432390
- 1751661
- 911556
- 681508
- 79904
- 68841
- 55786
- 58773
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6765Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152725