Johannesburgiin lokakuun lopulla -08?

Lentomatkalle seuraa

Hei,

olen suunnitellut matkustavani ensi syksynä lokakuun lopulla noin viikon matkalle Johannesburgiin ystäväni luo.

Onko henkilöä, josta voisi olla seuraa nuorekkaalle viiskymppiselle naiselle? Etsin siis seuraa lähinnä lentomatkalle, menomatkalle tai sekä meno- että paluumatkalle. :) Iällä ja sukupuolella ja minkäänlaisilla suuntauksillakaan ei juuri ole väliä. Tulen hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa. Osaan olla myös hiljaa, enkä pälätä koko aikaa koneessa.

Mikään kone ei näytä lentävän sinne suoraan ilman välilaskuja ja matkoilla näyttää olevan tuntien odotusta lentokentillä. Tuntuu kurjalta ja turvattomaltakin ajatella, että siinä sitten yksin etsiskelen oikeita jonoja ja kulutan aikaani. En ole kovin tottunut matkailija ja kielitaitokaan ei ole paras mahdollinen...

Voisitko sinä olla henkilö, joka tulisit vaikka baariin drinkille välilaskun aikana ja yhdessä etsisimme oikeat reitit vaikka et koneessa vieressäni istuisikaan?

4

1466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri SA:sta palannut

      ketään joka sattuisi samalle lennolle.
      Suoralla lennolla ei Helsingistä Joburgiin pääse. Parhaat yhetydet ovat Münchenin, Frankfurtin, Lontoon tai Amsterdamin kautta.
      Itse suosin Müncheniä, koska se on uusi ja selkeä kenttä ja jossa "Eu" alueelta - "ei Schengen" alueelle ei ole hirveän pitkä matka kävellä.
      Kentillä on yleensä hyvät ja selkeät opasteet ja apua saa.
      Suosittelen selvittämään etukäteen lentoyhtiön kanssa koneenvaihdon yksityiskohdat.
      Mikäli lähdet Joulukuussa olen menossa vaimoni kanssa seuraavan kerran :)

      • Aloittaja

        Kiitos ohjeista! Harmi kyllä olen menossa lokakuun lopulla, koska syyslomani ajankohta on aina työnantajan määräämä.


      • päivä nä
        Aloittaja kirjoitti:

        Kiitos ohjeista! Harmi kyllä olen menossa lokakuun lopulla, koska syyslomani ajankohta on aina työnantajan määräämä.

        olet lähdössä?


    • Matkustava

      Hei, älä turhaan jännitä lentämistä tai siihen liittyviä välilaskuja. Jo pelkästään välilaskukentän valinnalla voit vaikuttaa paljon siihen kuinka "oikea jatkoportti" löytyy. Suosittelisin valitsemaan joko tuon aiemminkin mainostetun Munchenin tai sitten Frankfurtin kentän. Amsterdam ja erityisesti Pariisi voivat aiheuttaa ylimääräisiä sydämenlyöntejä, mikäli muutenkin jännittää. Itse käytän lähes pääsääntöisesti Frankfurtia Etelä-Afrikan reissuilla ja ainakin minun mielestäni se on kohtuullisen selkeä. Tosin kävelemään siinä kyllä joutuu mikäli lennät Helsingistä (Suomesta tulevat koneet ovat pieniä ja sijoittuvat aina melko kauas enemmän liikennöiviltä porteilta).

      Vinkki, mikäli joudut lähtemään matkalle yksin niin kannattaa ilmoittaa jo koneessa (tai jo matkaa varatessa) lentoemoille se että sinua hieman jännittää tuo portin löytäminen. He varmasti auttavat mielellään ja voivat jopa olla yhteydessä lentohenkilökuntaankin ja saada sinulle saattajan/neuvojan vastaanottajaksi. Toinen vaihtoehto on, että lentoemot näkevät matkustusasiakirjoista jonkun toisen E-Afrikkaan menevän henkilön, jonka he voivat pyytää opastamaan sinua. Kannattaa siis kysyä rohkeasti.

      Kun varaat lentoja, huomioi myös se että onko kyseessä päivä- vai yölento Jburgiin. Yölentojen aikaan välilaskukentät ovat melko hiljaisia, jopa baarin löytäminen voi olla vaikeaa ellet matkusta businessluokassa. Itse suosittelen lämpimästi päivälentoa, silloin näet myös mm. mahtavan Saharan alueen matkallasi. Yölennon jälkeen olo on usein naatti, vaikka koneessa saisikin jotenkin nukuttua.

      Oikein ihanaa Etelä-Afrikan matkaa, itse olen menettänyt sydämeni kyseiselle maalle vaikka toki sieltä niitä nurja puoliakin löytyy (niinkuin kaikkialta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      153
      8312
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      432
      7402
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      71
      3821
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3522
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      111
      2988
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      50
      2533
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2006
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1853
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1674
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1510
    Aihe