Johannesburgiin lokakuun lopulla -08?

Lentomatkalle seuraa

Hei,

olen suunnitellut matkustavani ensi syksynä lokakuun lopulla noin viikon matkalle Johannesburgiin ystäväni luo.

Onko henkilöä, josta voisi olla seuraa nuorekkaalle viiskymppiselle naiselle? Etsin siis seuraa lähinnä lentomatkalle, menomatkalle tai sekä meno- että paluumatkalle. :) Iällä ja sukupuolella ja minkäänlaisilla suuntauksillakaan ei juuri ole väliä. Tulen hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa. Osaan olla myös hiljaa, enkä pälätä koko aikaa koneessa.

Mikään kone ei näytä lentävän sinne suoraan ilman välilaskuja ja matkoilla näyttää olevan tuntien odotusta lentokentillä. Tuntuu kurjalta ja turvattomaltakin ajatella, että siinä sitten yksin etsiskelen oikeita jonoja ja kulutan aikaani. En ole kovin tottunut matkailija ja kielitaitokaan ei ole paras mahdollinen...

Voisitko sinä olla henkilö, joka tulisit vaikka baariin drinkille välilaskun aikana ja yhdessä etsisimme oikeat reitit vaikka et koneessa vieressäni istuisikaan?

4

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri SA:sta palannut

      ketään joka sattuisi samalle lennolle.
      Suoralla lennolla ei Helsingistä Joburgiin pääse. Parhaat yhetydet ovat Münchenin, Frankfurtin, Lontoon tai Amsterdamin kautta.
      Itse suosin Müncheniä, koska se on uusi ja selkeä kenttä ja jossa "Eu" alueelta - "ei Schengen" alueelle ei ole hirveän pitkä matka kävellä.
      Kentillä on yleensä hyvät ja selkeät opasteet ja apua saa.
      Suosittelen selvittämään etukäteen lentoyhtiön kanssa koneenvaihdon yksityiskohdat.
      Mikäli lähdet Joulukuussa olen menossa vaimoni kanssa seuraavan kerran :)

      • Aloittaja

        Kiitos ohjeista! Harmi kyllä olen menossa lokakuun lopulla, koska syyslomani ajankohta on aina työnantajan määräämä.


      • päivä nä
        Aloittaja kirjoitti:

        Kiitos ohjeista! Harmi kyllä olen menossa lokakuun lopulla, koska syyslomani ajankohta on aina työnantajan määräämä.

        olet lähdössä?


    • Matkustava

      Hei, älä turhaan jännitä lentämistä tai siihen liittyviä välilaskuja. Jo pelkästään välilaskukentän valinnalla voit vaikuttaa paljon siihen kuinka "oikea jatkoportti" löytyy. Suosittelisin valitsemaan joko tuon aiemminkin mainostetun Munchenin tai sitten Frankfurtin kentän. Amsterdam ja erityisesti Pariisi voivat aiheuttaa ylimääräisiä sydämenlyöntejä, mikäli muutenkin jännittää. Itse käytän lähes pääsääntöisesti Frankfurtia Etelä-Afrikan reissuilla ja ainakin minun mielestäni se on kohtuullisen selkeä. Tosin kävelemään siinä kyllä joutuu mikäli lennät Helsingistä (Suomesta tulevat koneet ovat pieniä ja sijoittuvat aina melko kauas enemmän liikennöiviltä porteilta).

      Vinkki, mikäli joudut lähtemään matkalle yksin niin kannattaa ilmoittaa jo koneessa (tai jo matkaa varatessa) lentoemoille se että sinua hieman jännittää tuo portin löytäminen. He varmasti auttavat mielellään ja voivat jopa olla yhteydessä lentohenkilökuntaankin ja saada sinulle saattajan/neuvojan vastaanottajaksi. Toinen vaihtoehto on, että lentoemot näkevät matkustusasiakirjoista jonkun toisen E-Afrikkaan menevän henkilön, jonka he voivat pyytää opastamaan sinua. Kannattaa siis kysyä rohkeasti.

      Kun varaat lentoja, huomioi myös se että onko kyseessä päivä- vai yölento Jburgiin. Yölentojen aikaan välilaskukentät ovat melko hiljaisia, jopa baarin löytäminen voi olla vaikeaa ellet matkusta businessluokassa. Itse suosittelen lämpimästi päivälentoa, silloin näet myös mm. mahtavan Saharan alueen matkallasi. Yölennon jälkeen olo on usein naatti, vaikka koneessa saisikin jotenkin nukuttua.

      Oikein ihanaa Etelä-Afrikan matkaa, itse olen menettänyt sydämeni kyseiselle maalle vaikka toki sieltä niitä nurja puoliakin löytyy (niinkuin kaikkialta).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      278
      3462
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1913
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1441
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      1003
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      865
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      716
    Aihe