Kotona hengailee pari kuukautta vanha Topfield (TF4100PVRC) ja sen kanssa on ilmaantunut pahoja ongelmia. Muutaman kerran,täysin arvaamatta, vekotin ilmottaa että ei signaalia. Ja sitten sitä signaalia ei löydy moneen tuntiin tai niinku nyt päivään. Olen hakenut kanavat uudestaan ehkä sata kertaa mutta kun ei boxi löydä yhtään. Jos jollain samanlaisia ongelmia tai mahdollinen ratkaisukeino olisin tosi ilonen sen kuullessani..
Hermot menee piakkoin!
Hermot menee piakkoin!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vastaus tulee yleensä kahdessa päivässä.
myyjäliikkeeseen ja takuuhuoltoon. Miksi ihmiset pähkäilevät näiden ongelmien kanssa? Laki on yksiselitteinen...boxien tulee toimia ongelmitta ja jos ei, niin myyjäliike vastaa. Jos laitteella ei ole enää tehtaantakuuta, niin suomessa on myös olemassa kuluttajalaki joka on ylitse takuuajan. Ns. käyttöikäolettama on digiboxilla n. 5 vuotta ja sinä aikana myyjäliike vastaa tuotteesta.
Sinun tapauksessasi laite on niin tuore, että vaatisin uutta laitetta, enkä hyväksyisi sen lähettämistä huoltoon.
Ensiksi kannatta tarkastaa, että antennijohdot ovat kunnossa ja oikein kytketty. Aiheeton takuuhuoltoon vienti tulee kalliiksi. Syy voi olla myös antennirasiassa tai talon verkossa.
pitäisi muka olla paras vehje,testivoittaja ym.ym.mun mielestä ihan kelvoton laite
Oireet viittaavat siihen,
1) ettet ole kytkenyt virittimien väliin digiboksin taakse mukana tullutta antennijohdonpätkää. Tsekkaa!
2) olet kytkenyt kohdan 1 johdon, mutta se on rikki. Kokeile tavallisella antennijohdolla.
3) boksin jompi kumpi virittimistä on rikki. Eli jos kohdat 1 ja 2 eivät auta, vie boksi huoltoon.
joskus tehnyt samaa, olen kysellyt syytä, niin on kertoneet että tekevät lähetys päässä digi huoltoa, ollut joskus koko päivän pimeänä, mutta on sitten kuva tullut takaisin. Vika ei ole välttämäti boksissa. Itsellä ollut Topfield jo yli 1½v, muuten laite pelannut hyvin.