Heips!

Norppanen

hei. mitä teen kun 5 kk bokserin pentu yksinollessaan kusee sänkyy?

7

1036

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johnanna

      .. estää koiran pääsy sänkyyn. Selvästi protestoi tai merkkailee. Uroskoirani teki samaa, kun estin koiran pääsyn sänkyyn muutamaksi viikoksi niin kuseminen loppui! Kyllä siinä hymy hyytyy kun joutuu pesemään peitot, tyynyt, petarin ym. päivittäin :)

      • Norppanen

        koira ei saa olla sängyssä eli menee sinne yksinään ollessaan, muuta yritetään estää pääsy ja toivotaan että toimii :) Kiitoksia


      • Nimetön
        Norppanen kirjoitti:

        koira ei saa olla sängyssä eli menee sinne yksinään ollessaan, muuta yritetään estää pääsy ja toivotaan että toimii :) Kiitoksia

        Mun kaverin koiralla oli sama ongelma ja ne osti semmosen pistokkeeseen kiinnitettävän laitteen, josta erittyy rauhoittavia hormoneja. Reilun viikon taisi kestää niin ongelma poistui.


      • Johnanna
        Nimetön kirjoitti:

        Mun kaverin koiralla oli sama ongelma ja ne osti semmosen pistokkeeseen kiinnitettävän laitteen, josta erittyy rauhoittavia hormoneja. Reilun viikon taisi kestää niin ongelma poistui.

        Luettuani Pertti Villanderin Koiran Korjauskirjan (jota muuten suosittelen lämpimästi), minulle selvisi, että koira "protestoi" 3 eri syystä: tylsistyminen, pelkotilat ja selkeä protestointi.

        Eli jos oletetaan koiran olevan peloissaan omistajan lähdettyä kotoa, niin tässä tapauksessa toki DHP auttaa. Eikös sen toiminta juuri perustu siihen, että se tuottaa rauhoittavaa fermoonia huoneilmaan!? Toki jos koira ei pelkää ja vain protestoi sitä, että omistaja on jättänyt yksin, niin tuskin tuosta DHP:stä silloin on apua.. Sillon pitäisi varmaan ottaa muut keinot käyttöön.


    • sänkyyn koskaan

      Se on niin kultainen ja ihana , se vain PISSAA......


      Kunniaan ihananinen kullannuppurotu.

    • :))

      bokseri teki samaa. pidettiin makkarin ovea kii ja heti kotiin tullessaan ku avattiin se meni sänkyyn katsoi suoraan silmiin ja pissas, sit jätettiin ovi auki ja silti, ihan miten päin tehtiin, se vaan pissas.. eikä ees joutunut ole yksin paljon ku mies oli koulussa ja minä kotona, mitä nyt kauppareissut oltiin yhtäaikaa poissa :) Sit mun isä toi sellaisen sängyn kokoisen kuplamuovin, laitoin sen päiväpeiton alle, heh voit kuvitella mitä tapahtui ku koiruus sinne hyppäs.. Joo eipä enään pissannut sen hypyn jälkeen sänkyyn, hih. Nyt onkin 9v mamma ja ei voi ku nauraa sen toilailuille pentuna, en kadu mitään, mitä se on aikoinaan tehnyt, vaikka silloin hermot menikin :D

      • jenkka

        meidän kääpiöpinseri pissaillee sisälle jatkuvaan jos yksin joutuu. Käytiin ostamas uros vaipat lemmikkiasemalta ja kokeiltiin niitä, saihan se ne revittyä jalasta pois. mutta sitten kehittelin vanhasta säärystimestä niin sanotun vaipan, eli leikkasin jaloille aukot ja hännälle, eiku vaippa jalkaan ja säärystin päälle. ei ole pissinyt sen jälkeen sisälle :) kannattaa kokeilla. ei ole niin paljon voimia enään repiä pois vaippaa ja säärystintä pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe