sellaista, että kun olemme olleet ystävä perheellä kylässä, niin isäntä on ylpeänä esitellyt itse tekemäänsä taloa.
Kaikkia sisäpintoja peittää kipsilevy = pahvi, ja ulkovuoraus on tehty paneelista.
Isäntä ylpeänä sanoo, että kyllä puutalo on jämpti ja voi vaikka sitten ulkopuolisen värin aina vaihtaa jos alkaa nykyinen kyllästyttää!!!
Onko tämä pahvivuoraus / päreverhous sitten sitä laadukasta puutalo rakentamista??
olen ihmetellyt
9
1889
Vastaukset
- juuri noin
kuin isäntä kertoo... vanhat hirsikämpät on jo historiaa
- Rauno Kangas
...minä ihmettelin, kun tuttu ammattirakentaja antoi vinkkiä, että kiviseinään kannattaa liimata saneerauslaastilla kipsilevyt päälle, jottei tarvitse rappauksia olla joka vuosi olla korjailemassa.
- mitä ...
olet ihmetelly.Puutalossa on yleensä Runko ja ulko-verhous puuta.
"Onko tämä pahvivuoraus / päreverhous sitten sitä laadukasta puutalo rakentamista?? Mikä pahvi ja päre??
Onko sinun mielestä vain HIRSI-talo puutalo????- ohis
runko alkaa olla lähes kaikkea muuta kuin puuta. Pahvi/villatalojahan ne on eikä mitään puutaloja.
- Joulupukki
ohis kirjoitti:
runko alkaa olla lähes kaikkea muuta kuin puuta. Pahvi/villatalojahan ne on eikä mitään puutaloja.
No kyllä se runko on puuta,tolppavälit eristettä täynnä,ulkopuolella tuulensuoja levytys ja ilmaraon jälkeen ulkoverhous.Sisäpuoli,höyrynsulku,levytys ja pintamateriaali.On meinaan parempi kuin entisajan lauta puru viritykset jotka nykyisin saneerauksissa usein pilataan lopullisesti.
- sitten
ohis kirjoitti:
runko alkaa olla lähes kaikkea muuta kuin puuta. Pahvi/villatalojahan ne on eikä mitään puutaloja.
Savea tai siporexia. Kiveä ei missään.
- emoh
suurin osa homeongelmataloista ollut tiili-kivitaloja,mistä johtuu,?
- johtuu
valesokkelista tai räystäiden puutteesta tai molemmista.
- kumpikaan...
johtuu kirjoitti:
valesokkelista tai räystäiden puutteesta tai molemmista.
ei homehduta seinää, jos se on oikein tehty. Riittävä tuuletusrako ulkoseinässä alas asti, myös valesokkelin takana ja sisäpuolelta bitumoitu valesokkeli. Kaksikerroksisessa tiilitalossa ei räystäs paljon anna suojaa alkerran seinille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763