Verkkoasema-2 työasemaa

Muokkaustilassa

Moi

Jos esim. word -tiedosto sijaitee verkkoasemalla, niin saako sitä auki kahdella eri työasemalla, siten että se on molemmilla muokattavissa.

Vaikuttaa siltä, että kun tiedoston avaa yhdellä työasemalla ja sen jälkeen yrittää avata toiselle, niin se avaa vain kopion eikä anna (tai ainakaan tallettaa) tehdä muutoksia. Onko mitään kikkaa???

Jos ei ole, niin olisiko muita ohjelmaehdotelmia, millä tuollainen temppu onnistuisi?

2

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäisi jakaa

      eli antaa kummankin verkkoaseman käyttöön, luultavasti sitten onnistuu. Kattelepa löytyiskö wordin ohjeesta jotain tiedoston jakamisesta - tai googleta.

    • Eipä taida toimia edes ajatuksena. Ajatellaanpa, että tiedostossa on teksti "Helsinki on Suomen suurin kaupunki.". Nyt kaksi eri käyttäjää muokkaa sitä yhtaikaa, toinen muotoon "Helsinki on Suomen tyhmin kaupunki." ja toinen muotoon "Helsinki on Suomen tolloin kaupunki.". Kumman pitäisi jäädä voimaan?

      Toinen esimerkki. Ensimmäinen käyttäjä muokkaa mainitun lauseen muotoon "Helsinki on Suomen tyhmin kaupunki.". Jos toinen muokkaaja hetkeä myöhemmin muuttaa lauseen muotoon "Helsinki on Suomen tolloin kaupunki.", niin hänhän muokkaa tekstiä näkemättä sitä. Kakkosmuokkaaja luulee muuttavansa tekstiä "Helsinki on Suomen suurin kaupunki.", vaikka hän muuttaakin tekstiä "Helsinki on Suomen tyhmin kaupunki.".

      Tilanne on vähän sama kuin jos tietokoneeseen liittää kaksi hiirtä (usb-hiirillä tämä on mahdollista). Molemmat siirtävät samaa ruudulla näkyvää kohdistinta. Jos eri henkilöt käyttävät eri hiirillä samaa kohdistinta, niin se ei taatusti toimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      65
      4936
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3725
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3350
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1522
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe