Poweria

Kuinka ison virtalähteen tarvitsee, jos koneeseen tulee AMD:n 5600-prossu, NVidia 8600GT-näytönohjain, pari kiintolevyä ja kirjoittava DVD. Muistia 2GB, ei korppuasemaa ja erillinen Firewire-kortti. Riittääkö 500W? Tai peräti 450W?
1109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

400-450W:n riittää tuolle kokoonpanolle ihan hyvin. Tietty virtalähteen merkki ja laatu ratkaisee. Joku halvin mahdollinen "noname" 500W:n lähde saataa kyykätä, jo reilun 300W:n kuormalla. Itellä koneessa on 8800GT, ja prossuna ainakin vielä toistaiseksi 3500 A64, niin hyvin riittää papu 385W:n lähteessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Virtalähde kirjoitti:

Kuinka ison virtalähteen tarvitsee, jos koneeseen tulee AMD:n 5600-prossu, NVidia 8600GT-näytönohjain, pari kiintolevyä ja kirjoittava DVD. Muistia 2GB, ei korppuasemaa ja erillinen Firewire-kortti. Riittääkö 500W? Tai peräti 450W?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu