ruotsiin menossa

kekkonen

hyviä neuvoja kaivattaisiin,elikkä oon menossa ensimmäistä kertaa täysperällä ruotsiin skelleftehamniin niin onko mitään mitä kannattais tietää ruotsin liikenteestä.

11

9090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedäthän että

      Ruotsissa on nykyään myös oikeanpuolinen liikenne.Niin ja Ruotsi kuuluu EU-maihin joten ylensä ei tarvii tullata enään.
      Ylinopeutta ei kannattaa ajaa kun nuo poliisisedät ovat aika tiukkoja, samoin myös ei kannata ajaa ylipitkä päivää.
      Kerro terveisiä "Karl pissar" (Kalle kustaa) jos näet. Hyvää matkaa.

      • keijojuhani

        Ei ne svedut missään EU:ssa ole. Ainahan sinne on voinut mennä ihan tuosta vaan, avosylin ottavat vastaan ja taputtelevat perseelle.


    • tiemaksu

      Jos eli kun joudut ajelemaan vähänkin pidemmän matkan eurooppateitä Ruotsissa, on syytä maksaa tievero eli ostaa ns. eurovinjetti. En tiedä mitä kautta olet menossa, mutta "m/s Haparandalla" mennessä sen saa Tornion puolelta Nesteeltä ja Halparannasta Shelliltä. Ilman sitä voi polis-setä kirjoittaa 3000 kruunun laskun. Muuten tuolla nyt niin ihmeellistä ole, sen kun ajelee ihmisiksi.

    • ruottista

      poliisi on tarkka ja sakot julmia. liikenne kultuuri paljon fiksumpi kuin täällä. tauko paikkoja ei ole niin hyvin kuin suomessa, joten eväitä kannattaa ottaa mukaan.

    • jee

      oletko kenties menos kuusakoskel?

      • kekkonen

        rikamaatin ivecon raadolla sinne pitäis yrittää.


    • JaakkoTeppo(SWE)

      Kunhan et ota ylipainoa

    • Anonyymi

      miten maksan tieveron ruotsiin netissä

      • Anonyymi

        eurovignettes kirjoitat googleen niin aukee maksusivusto. Naftakortilla tai luottokortilla saa maksettua


    • Anonyymi

      Ruotsiin ei kannata mennä, homoja on tosipaljon.

      • Anonyymi

        Ja negroja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe