ruotsiin menossa

kekkonen

hyviä neuvoja kaivattaisiin,elikkä oon menossa ensimmäistä kertaa täysperällä ruotsiin skelleftehamniin niin onko mitään mitä kannattais tietää ruotsin liikenteestä.

11

9011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedäthän että

      Ruotsissa on nykyään myös oikeanpuolinen liikenne.Niin ja Ruotsi kuuluu EU-maihin joten ylensä ei tarvii tullata enään.
      Ylinopeutta ei kannattaa ajaa kun nuo poliisisedät ovat aika tiukkoja, samoin myös ei kannata ajaa ylipitkä päivää.
      Kerro terveisiä "Karl pissar" (Kalle kustaa) jos näet. Hyvää matkaa.

      • keijojuhani

        Ei ne svedut missään EU:ssa ole. Ainahan sinne on voinut mennä ihan tuosta vaan, avosylin ottavat vastaan ja taputtelevat perseelle.


    • tiemaksu

      Jos eli kun joudut ajelemaan vähänkin pidemmän matkan eurooppateitä Ruotsissa, on syytä maksaa tievero eli ostaa ns. eurovinjetti. En tiedä mitä kautta olet menossa, mutta "m/s Haparandalla" mennessä sen saa Tornion puolelta Nesteeltä ja Halparannasta Shelliltä. Ilman sitä voi polis-setä kirjoittaa 3000 kruunun laskun. Muuten tuolla nyt niin ihmeellistä ole, sen kun ajelee ihmisiksi.

    • ruottista

      poliisi on tarkka ja sakot julmia. liikenne kultuuri paljon fiksumpi kuin täällä. tauko paikkoja ei ole niin hyvin kuin suomessa, joten eväitä kannattaa ottaa mukaan.

    • jee

      oletko kenties menos kuusakoskel?

      • kekkonen

        rikamaatin ivecon raadolla sinne pitäis yrittää.


    • JaakkoTeppo(SWE)

      Kunhan et ota ylipainoa

    • Anonyymi

      miten maksan tieveron ruotsiin netissä

      • Anonyymi

        eurovignettes kirjoitat googleen niin aukee maksusivusto. Naftakortilla tai luottokortilla saa maksettua


    • Anonyymi

      Ruotsiin ei kannata mennä, homoja on tosipaljon.

      • Anonyymi

        Ja negroja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      139
      5686
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      73
      3214
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1705
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      972
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      76
      954
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      924
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      834
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      825
    Aihe