On niin onnellinen olo ; pirtti puhdas , pyykit hoidettu , ruuat laitettu . Ei tarvitse kuin olla ja nauttia olostaan ja aivan yksin! Myrskykin on laantunut , muttei aurinko vieläkään näy! Mutta, kaikki aikanaan. Toivon muillekin samanlaista onnelista viikon loppua.
Pirtti puhdas
Pakkasakka
16516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ootpa reipas.mulla ei nyt noin oo asiat.
toi on muuten mielenterveyttä kun osaat nauttia tekemisetäsi noin.minäkin nyt reipastun sillä positiivisuus tarttuu.
Saat minulta vielä miljuuna kiloa reipasta ja positiivistä mieltä !!! Ole hyvä !
kiitos-sainkin vähän siistittyä keittiötä ja lättyjä paistoin.joskaan siivoaminen ei onnelliseksi tee nii antaa se viitekehyksiä.onhan kyseessä oma koti.
Mikä oivallinen idea illaksi , otanpa siitä vaarin!!! Kiitos! Onkohan minulla marmelaadia , no on minulla ainakin hilloja(lakkoja) ja jäätelöä!!! Arvaathan ; olen laihduts kuurilla ,mutten kuihdutus laarilla. Jatkoja.
Kiitos toivotuksista. Ihan samalla tavalla nautiskelen olotilastani. Meilläpäin paistaa aurinko kirkkaasti, on sellainen hieno helmikuinen talvipäivä. Olo on tyytyväinen :)
tai siivoamatta jättämisistä!
Sehän on maallista vaan, pistää silmät kii!
ja niin siistiks ei kämppää saa kukaan, ettei kevätaurinko sitä pöllyytä kauhean näköseks.
Nautitaan siis muutevvaan.
Ei meilläkään onnellisuus ole vain siitä kiinni , mutta avittaa paljon. En minäkään mikään himo siivoja ole , mutta olen niin allerginen , että pakko ,mikä pakko.Välillä se on yhtä pakko pullaa. Vielä ,kun saisin jonkun leipomaan meille , että tulisi se tuoreen pullan tuoksu... Ah , olisi onneni täydellinen(melkein)
Ei minua kukaan jaksa kattella, jos huusholli ei ole siivottu ja puhas. Niin kiukkusta akkaa ei ole olemas, kun itte olen, jos paikat ei ole ooringis :( Kyllä silloin tuiskahtaa sinne ja tänne kiukkusia huomautuksia, siispä teen ja olen tyytyväinen :)) ..... Ja muutkin ovat.
Myönnän ; mie olen myös melkoinen tuittupää jos paikat on sekaisin ! Mutta mie olen sitte vaan AIVAN hiljaa , mitä nyt ovet vähän paukkuu.Mutta ko oikein paljon kiukuttaa , niin jopas saa aikaan paljon ja nopeasti. Lähden saunaan! Iloista iltaa !
Olen siinä kohtaa. Alkoi oikein naurattamaan, kun muistelin nuoruutta, vielä kotona oloaikaa. Lisäkseni meidän huusholliin kuului neljä nuorempaa veljeäni ja kyllä he saivat huutia lattiarievusta, "ympäri korvia", kun sisko siivosi. Äiteekin siinä oli väliin hätää kärsimäs ja komensi poikia ulos. Muistelee vieläkin tyttärensä siivous tempauksia.
Niin, en minäkään kovasti puhele silloin, enimmäkseen sen kuule kaikesta muusta, puhinasta ja tuiskahduksista :)))))
No toki, onhan sitä tullut rauhotuttua jo tähän ikään. Kärsimätön vieläkin jos asiat eivät ole niinkuin pitäis.
Mukavaa lauantaiehtoota pakkasakalle :)
aikaa kiva tuulettaa petivaatteita, ja mattojakin pidin ulkona yön yli..mie nimittäin siivosin jo eilen.
Tänään kaunis ilma on jatkunut, aamulla pakkasta oli -14* - taisi tullakin talven ennätys viime yönä.
Heissan! En minäkään tiedä mitään mukavampaa ko mennä raikkaisiin ja viileisiin petivaateiden alle . Se tuoksukin on mahtava. Ei meilläkään ole vielä niitä tulipalo pakkasia paljon ollut , ei kyllä paljon olekkaan , johtuen varmaan maantieteellisestä sijainnista. Nyt on vieläkin mukava pirtsakka pyry ,lumi lentää vaaka tasossa , mutta ko ulos mnee , niin laitanpa kunnon tamineet ylle ja menoksi!
juluippi tuuli käy jäällä, että ei sinne edes akaansa viitti laittaa. Muuten kyllä lauantaipäivä alkaa olemaan pulkassa.
Kyllä meilläkin järvellä tuulee ja lujaa , mitä tuo nyt olisi jotain 15m/s . Tuulee kyllä pihallakin , mutta tamineet sään mukaaan! Minä painelen kohta saunaan köllöttelemään ja nautiskelemaan , sitten vain olen (mitä välillä käyn pukkaamassa sitä lunta , että saa aamulla oven auki) !Iloista ilataa!
kadehtia olotilaasi, kun itsellä vielä monta hommaa edessä.
Nyt on leivät uunissa, pullataikina nousemassa ja ruoka odottaa uuniin pääsyä.
Siivoamiset vielä kaikki odottamassa. Liian myöhään taas heräsin ja koko päivä on sikäli pilalla, että myöhässä ollaan. No, yöllä ei kuitenkaan nukuta, joten sama kait sit, jos vaikka siivoilen ja sitte saunomaan.
Lisäsit hetken päästä, että sunkin rauhallisen olosi pilasi uusi lumipyry, joten ei käy kateeksi.
On kait sulla sauna lämpiämässä, niin siellä saat kipeitä paikkojas vähän pehmitellä.
Rauhallista iltaa sulle kuiteskin.
Mie olen huomannut , ettei ne hommat katoa minnekkään , vaikken heti teekkään. Mie taas kadehdin niitä leipä ja pulla juttuja ; mie en osaa lainkaan leipoa(nyyh) .Ei pyry ja tuuli pilaa minun olotilaani , kyllä mie nautin myös kovasta tuiverruksesta, sehän on vain pukeutumis kysymys!. Ja saunaan kipasen tuota pikaa ja nautiskelen siellä ja venyttelen .. Samoin sinne rauhallista olo tilaa ja lämpimäisiä....