Minkälaista valoa reissulle mukaan?

maasaaa

Olen lähdössä Thaimaahan videokuvaamaan reilun viikon päästä. Mukaan tarvisin jonkilaista lisä valoa haatatteluja/sisäkuvia varten. Onko hyviä vinkkejä mistä saisi halvalla valoja. Valojen ei tarvitse olla niinkää ammatti käyttöön ja mieluiten helposti kannettavia ja akulla toimivia.
Kiitos!

3

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Durzellah

      Class ohlsonilta saa erilaisia akulla toimivia työvaloja melko edullisesti.

      Tässä yksi malli, josta käytännöllisen soft-valon, kun putken ympärille virittää jonkinlaisen kalvon. itse käytin tavallista talouspaperia sekä leivinpaperia. Toki oikea kääntökalvo on aina paras. Polttoaika tuolla lampulla on todella kiitettävä.
      http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=59012028

    • OP

      Hopea/kulta tai valkoinen/kulta heijastin on näppärä lisävaruste. Minulla on noin metrinen pyöreä heijastin, joka menee suhteellisen pieneen tilaan. Ainoa haittapuoli on se, että tarvitaan joku pitämään siitä kiinni ja tuulisissa paikoissa se on hankala. Sillä voi ohjata lisää valoa kohteeseen sisällä ja ulkona kuvattaessa vastavaloon, sillä voi valaista varjopuolen.

    • x

      Valosta,
      nykyään on tehokkaita led taskulamppuja, antavat jopa 5 m päähän hyvän valokiilan ja kantavat vielä 10 metriinkin,

      kun netistä hakee, sellaisia tosi hyviä on jo 25 €, ei tosin suomesta.

      "otsalamppukin" on yksi hyvä vaihtoehto,
      sellaisella on paljon kuvailltu, on kai 72 lediä ja 4 paristoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe