onko täällä pohjois-savossa jotakin mp-kerhoa

vastasavolaistunut

vai uskaltaakohan näiden savolaisten kanssa kaveerata ollenkaan........?

14

1182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimmot..hei!

      Muishta nyt sihtten,että vastuu on kuulijalla, kun savolainen puhuu !
      Tulitäshä miäleen,etä muishtaatko kaikki ...vai pithääkö aamulla käyvä katsomasa mitä on kiirjoitttanut tänne?

    • vaan varoa

      niitä kanuunankuulia, ettei käy huonosti.

    • maan mukavimmat

      mp-kerhot.
      Itsekin muutin tänne 2005 ja en ole katunut.
      Ei mitään selkään puukottajia kuten kehän
      sisällä oli.

    • Liikutaan

      Jos käyt kaveeraamaan savolaisen kanssa niin se teettää kaikki hommat sulla.Savolainen on olevinaan luontaisesti päällysmies ja sen roolin ne luontaisesti ottaa vaikka kyvyt eivät riittäisikään. Vastuu lopputuloksesta on sinulla,mutta kunnia ottaa savolainen.Harkitse tarkkaan mihin liemeen itsesi saatat.

    • Talitintti eksyi muuttomatkalla yöllä savoon.
      Aamulla sitten katseli ympärilleen ja ihmetteli että mihinkä sitä oikein on jouduttu.
      Alkoi sitten huudella josko olisi kavereita lähistöllä tietä neuvomaan,TITITYY,TITITYY.
      Kohta kuuluikin jo vastaus,TITIPÄ HYVINNII TYY.

      • Enska-setä

        Savon muakuntalintu on kaakana. Siellähän lauletaannii "kukkuu, kukkuu, kaakana kukkuu". Ystäväni Kauppinen muutti Kuopijoon ja koska häntä aina kutsui paikalliset nimellä Kaappinen, muutti hän virallisestikin nimensä Kaappiseksi. Nyt häntä puhutellaan nimellä Kuappinen. Ai että minä tykkeen Savosta! Kerran kesässä on pakko piästä rouvan kanssa haistelemmaan Kallavein raekkaita tuulia. Ja maistelemmaan Satamakapakka Sampon muikkuja. Ravintolan, jonka henkilökunta ilmoittaa iloitsevansa jokaisesta asiakkaasta, toisista heidän suapuessa ja toisista poistuessa.


      • seon!
        Enska-setä kirjoitti:

        Savon muakuntalintu on kaakana. Siellähän lauletaannii "kukkuu, kukkuu, kaakana kukkuu". Ystäväni Kauppinen muutti Kuopijoon ja koska häntä aina kutsui paikalliset nimellä Kaappinen, muutti hän virallisestikin nimensä Kaappiseksi. Nyt häntä puhutellaan nimellä Kuappinen. Ai että minä tykkeen Savosta! Kerran kesässä on pakko piästä rouvan kanssa haistelemmaan Kallavein raekkaita tuulia. Ja maistelemmaan Satamakapakka Sampon muikkuja. Ravintolan, jonka henkilökunta ilmoittaa iloitsevansa jokaisesta asiakkaasta, toisista heidän suapuessa ja toisista poistuessa.

        Jos ies joku joskus jossai jottai vuan ku ei kukkaa koskaa missää mittää, ja jos joku joskus kuitennii jossai jottai - nii ainavuan !


    • pärjää kunhan ensin

      oppii tulkitsemaan niitä.
      Tästä tulikin hauska juttu mieleen jo vuosien takaa.
      Matkustin junassa pasilasta kuopioon ja sieltä
      tahkolle laskettelemaan.
      Juna oli jo tietysti täpötäysi ja minä kysäisin kondittööriltä onko takana vapaata tilaa."On onpa
      hyvinnii" kuului vastaus.
      No minä raahauduin suksineen ja monine kassine kohti junan takaosaa.Per..... sielä mitään vapaita paikkoja ollut,joten seisoin mikkeliin asti.
      Lähellä kuopiota huomautin ukolle asiasta niin tämä tokasi: Minähän sanoin jotta siellä takana on tilloo mut et sie junasta mittää kysynny.


      junnoo

      • LångvikinMotörhed

        te ootte hullunhauskaa porukkaa

        lisää vitsejä!
        meitsin täytyy nyt vihdoin alkaa treenata kylkiluiden joustavuutta ja nauru auttaa parhaiten


    • Enska-setä

      Savolaeset on reiluu väkkee! Ite en oo ies savolaenen, mutta oon suorittanna yljopistossa savonkielen diplomin ja siihen kuuluu savolaesen kulttuurin hallihteminen. Savolaeset arvostaa reilluu ja avvointa pellii. Senhän näkkee niihen jiäkiekkojoukkuvveen mualjtilastoistahhii. Tää minun savon ihhailu on monjmutkanen assii, mutta siihen liittyy yks haaskan näkönen naenen. Savolaesuuven syvin olemus näkkyy jopa saunan lauveratkasuissa. Savossa tehhään lauteet silleesä, että ukkoloihen (ja miksei akkoloihennii) nuamat on vastakkain. On rattosampi huastella, ku näkköö kaverin ilmeet ja voip tulukita onko se tosissaan. Ala vuan het rohkeesti kavveeraamaan! Piätin muuten just, jotta minun palstakielj on jonnii aikoo savo!

    • kaupunki on Helsinki

      • Savolaane

        Yksi savolainen on eksoottinen lisä cocktail-kutsuilla. Kaksi savolaista on sosiaalinen ongelma. Kolme savolaista on jo Seppo Kääriäisen tupailta.

        Kun savolaisia tuli enemmän kuin kolme, heitä varten piti rakentaa Jakomäki.


    • tulee olemaan...

      nimittäin kaveraaminen savolaisten kanssa. Itse olen asustellut puolisen vuotta savossa, työpaikka muuton syy. Voin sanoa että nämä sanonnat pitävät 100 % paikkaansa : "kierot savolaiset tai savolaisten puheet on kuulijan omalla vastuulla". Löytyy täältä hyviäkin tyyppejä mutta paljon riittää kaksinaamaisuuttakin ja se ei ole hyväksi ainakaan kaverisuhteissa saati sitten prätkä porukoissa.

      • sitä

        vakavasti, kaikkialta löytyy kaksinaamaisuutta ja kaikkia puheita ei pidä ottaa vakavasti tai sanotaanko pitää yrittää suodattaa asiat esille varsinkin savossa. Voi olla että olen liian läheinen sanomaan näin kun olen koko ikäni Ylä-Savossa asunut. Niin ja sitten motoristi vitsi!!
        Poika talutti tiellä isoa lehmää ja paikalle tuli motoristi, joka kysyi pojalta: "Minnekkäs sitä lehmää ollaan viemässä", johon poika sanoi: "Naapurin sonnin luo". Motoristi kysyi: "Eikö isäsi olisi sitä voinut hoitaa". Poika mietti hetken ja sanoi: "Kyllä minä luulen että sonni siihen tarvitaan".


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe