Nosto merkit

Puun ajo

Löytyykö netistä mistä millasia merkkejä pitäis näyttää nosto vaiheessa?

7

2917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattikoululaisia

      Et ainakaan ole autoa ajanut.

      • kysymykseen

      • asiallinen vastaus

        On se kumma että joka asiaan tarvitsee kommentoida täysin typerästi! Tänne olet sitten omaa pahaaoloasi tullut purkamaan. Mielestäni täysin asiallinen kysymys. Hyvä että kysyjä sai myös asiallisen vastauksen.


    • Meillä kun noita pällirakenteita vaihdellaan autosta toiseen josku myös moottoreita, välillä nosturilla ja välillä kahdella pyöräkoneella niin olen tehnyt muutaman asian selväksi ennen kuin aloitetaan uraka.

      Sääntö 1. On ainoastaan yksi henkilö joka näyttää käsimerkkejä nosturimiehelle. joskus olen kattellut kun viisikin miestä heiluu kuin sammakko tehosekottimessa, on siinä nosturimiehellä ihmetelemistä ketä totella.

      Sääntö 2. Nosturimies ei tee mitään omia liikkeitä, vaan ainoastaan sen mitä näyttäjä käskee.

      Sääntö 3. Selvät käsimerkit. Itse en ole käyttänyt mitään virallisia merkkejä vaan sormi suorana, ranne kyynäpäästä asti samassa linjassa ei siis että käsi näyttää oikealle ja sormet vasemmalle, tätä merkkiä ennen ollen näyttänyt peukalolla ja etusormella matkan kun ollaan loppuvaiheessa, avonainen kämmen on ollut stop merkki.
      Pari kertaa olen käynyt näyttäjältä kysymässä että onko täälä meneillään viittomakielen uutiset. Näin talvella ongelmaksi tulee näyttäjän nahkarukkanen joka heiluu hihan päässä, ota siitäkin sitten selvää.

      Nämä asia kun tekee selväksi (ennen nostoa tai laskua)niin siinä kaksi oudompaakin henkilöä tulee toimeen keskenään.

    • -jori69-

      anal

    • Gonan guittinen

      Vie yks närekuitu kuorma inksaan ja katso punnituslapun taakse niin olet saanut kaikki tiedot tuohon kysymykseen!!
      T: gonan guittinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      363
      1964
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      853
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe