Voiko merestä ottaa kotiloita (niitä pieniä tavallisia kivissä kiinni vedesssä eläviä) ja panna tavalliseen akvaarioon??
Vai myyydäänkö kaupoissa?
Ajattelin, että kesällä voisin merestäottaa ja panna kala-akvaariooni tai omaan akvaan.
kotiloista
10
2610
Vastaukset 10
- ei merestä
Jos ottaisit merestä kotiloita, on päivän selvää, että myös akvaariosi täytyy olla meriakvaario ja muutenkin samanlaiset olosuhteen kuin siinä meressä on, mistä ne keräisit. Eli toisin sanoen sinun täytyy tuntea keräämäsi kotilot ja niiden elintavat ja elinolosuhteen muutenkin. Meriakvaario taas merkitsee sitä, että sinulla on sellaisia kaloja, jotka tarvitsevat merivettä.
Eläinkaupoissa myydään vesikotiloita. Ota kunnolla selvää haluamastasi kotilolajista ennen hankintaa. Täsmääkö akvaarion vesiarvosi kotilon tarpeisiin?
Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa erilajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo.
Omenakotiloita--> http://www.herppi.net/gallery/albums/userpics/10237/normal_babypile.jpg
omenakotilot ovat 4-6cm kokoisia ja värikirjo on aika laaja :)
tietoa omenakotiloista ja väreistä löydät täältä--> http://www.freewebs.com/zorrominkotilot/omenakotilo.html
paratiisikotilo:http://i70.photobucket.com/albums/i107/anniinanakvaariot/Galleria/178_7829.jpg
siinä nyt jonkin moinen kuva. Paratiiseista löydät tietoa täältä--> http://www.freewebs.com/zorrominkotilot/paratiisikotilo.html
seepraleväkotilo näyttää tältä: http://www.freewebs.com/vikeninsirkat/SUC51702.jpg
tietoa löydät seepralevistä tästä osoitteesta:
http://personal.inet.fi/luonto/anniina/lev%E4kotilot.html
ja täällä lisää vesikotiloita. kaikkia ei todellakaan myydä eläinkaupoissa, joitakin lajeja löytää suomen vesistöistä. siis pikkuruiset esittelyt, lisää tietoa haluamastasi lajista löydät varmasti googlettamalla:
http://www.vikenin.suntuubi.com/?cat=29- kiinnostais
Nuo omenakotilot kiinnostais eniten. Myydäänkö niitä yleensä eläinkaupoissa vai pitääkö kasvattajalta ostaa?
Onko kellään kokemusta omenakotiloista? :) - ei merestä
kiinnostais kirjoitti:
Nuo omenakotilot kiinnostais eniten. Myydäänkö niitä yleensä eläinkaupoissa vai pitääkö kasvattajalta ostaa?
Onko kellään kokemusta omenakotiloista? :)kirjoitin juuri jos satuit lukemaan kokonaan
"Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa eri lajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo." -siellä mainittiin omenakotilo. Eläinkaupan omput ovat usein kylläkin sitä keltaista värimuotoa, mutta olen nähnyt satunnaisesti myös paria muutakin väriä. (keltainen on yleisin).
Kyllähän omenakotiloita kasvatetaankin. Kysyppä vaikka aqua-webistä http://www.aqua-web.org/forum/ jos siellä olisi tai olisi joku, joka tietäisi jonkun toisen kasvattavan. - kyllä luin
ei merestä kirjoitti:
kirjoitin juuri jos satuit lukemaan kokonaan
"Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa eri lajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo." -siellä mainittiin omenakotilo. Eläinkaupan omput ovat usein kylläkin sitä keltaista värimuotoa, mutta olen nähnyt satunnaisesti myös paria muutakin väriä. (keltainen on yleisin).
Kyllähän omenakotiloita kasvatetaankin. Kysyppä vaikka aqua-webistä http://www.aqua-web.org/forum/ jos siellä olisi tai olisi joku, joka tietäisi jonkun toisen kasvattavan.Joo kyllä mä luin sen sun kirjottaman viestin kokonaan.
- kekkonen96
totta kai niit voi mut ne ei oo samanlaisii ku aksut eikä ne kasva isoiks
- netu96
Ei kannata! Ne ei välttämättä totu olemaa akavaarioissa. Eläinkaupoista saa vastaavia.
- janina
Meren kotilot kuuluu mereen. osta kunnon kotilo, jos tarvitset.
- Mirja Paunu
Senkun otat.Mutta muista ettei ulkomailta saa tuoda mitään lemmikkiä salaa Suomeen.Luulisi sen verran tietävän Suomen laista jokaisen.Varsinkaan cites-lain alaisia.
- tyydeli
tota..kotilot on just sellasii elukoita, että ne eläis vielä ydin tuhon jälkeenkin. että ei varmaan kuole jos on olot ookoo. mutta jos syy ottaa kotilo luonnosta, on pelkkä rahan säästäminen niin..akaattikotiloita saa ilmatteeks.
- Aamunkasteenkotilot
Mulla olis nyt myynnissä eilen eli 6.8.12 kuoriutuneita aksu vauvoja .......
Ovat 100 % eri sukuisista vanhemmista :) Terveille näyttävät :) Luovutus Loka-marraskuussa :) Erittäin pirteitä ovat päivän ikäsiks :). Postitus mahdollisuus on myös haku onnistuu asun Kuopiossa . Tuonti onnistuu Kuopion lähistöllä sovitusti :) !
Lisätietoa ja kuvia joko [email protected] tai [email protected]
Eli kotilot ovat Aamunkasteen kotiloja :) ! Myyn vaan lemmikki kotiloiksi :) Hinta sovitaan s.postissa noin 1.50 e -3.00 e kappale mutta jos otat enemmän tietysti halvemmalla :) !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321635
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1251451Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1391245Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella651206- 43896
- 77864
- 25842
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.104823- 14763
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak102713