kotiloista

kymysys

Voiko merestä ottaa kotiloita (niitä pieniä tavallisia kivissä kiinni vedesssä eläviä) ja panna tavalliseen akvaarioon??
Vai myyydäänkö kaupoissa?

Ajattelin, että kesällä voisin merestäottaa ja panna kala-akvaariooni tai omaan akvaan.

10

2542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei merestä

      Jos ottaisit merestä kotiloita, on päivän selvää, että myös akvaariosi täytyy olla meriakvaario ja muutenkin samanlaiset olosuhteen kuin siinä meressä on, mistä ne keräisit. Eli toisin sanoen sinun täytyy tuntea keräämäsi kotilot ja niiden elintavat ja elinolosuhteen muutenkin. Meriakvaario taas merkitsee sitä, että sinulla on sellaisia kaloja, jotka tarvitsevat merivettä.

      Eläinkaupoissa myydään vesikotiloita. Ota kunnolla selvää haluamastasi kotilolajista ennen hankintaa. Täsmääkö akvaarion vesiarvosi kotilon tarpeisiin?

      Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa erilajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo.

      Omenakotiloita--> http://www.herppi.net/gallery/albums/userpics/10237/normal_babypile.jpg
      omenakotilot ovat 4-6cm kokoisia ja värikirjo on aika laaja :)
      tietoa omenakotiloista ja väreistä löydät täältä--> http://www.freewebs.com/zorrominkotilot/omenakotilo.html

      paratiisikotilo:http://i70.photobucket.com/albums/i107/anniinanakvaariot/Galleria/178_7829.jpg
      siinä nyt jonkin moinen kuva. Paratiiseista löydät tietoa täältä--> http://www.freewebs.com/zorrominkotilot/paratiisikotilo.html
      seepraleväkotilo näyttää tältä: http://www.freewebs.com/vikeninsirkat/SUC51702.jpg
      tietoa löydät seepralevistä tästä osoitteesta:
      http://personal.inet.fi/luonto/anniina/lev%E4kotilot.html

      ja täällä lisää vesikotiloita. kaikkia ei todellakaan myydä eläinkaupoissa, joitakin lajeja löytää suomen vesistöistä. siis pikkuruiset esittelyt, lisää tietoa haluamastasi lajista löydät varmasti googlettamalla:

      http://www.vikenin.suntuubi.com/?cat=29

      • kiinnostais

        Nuo omenakotilot kiinnostais eniten. Myydäänkö niitä yleensä eläinkaupoissa vai pitääkö kasvattajalta ostaa?
        Onko kellään kokemusta omenakotiloista? :)


      • ei merestä
        kiinnostais kirjoitti:

        Nuo omenakotilot kiinnostais eniten. Myydäänkö niitä yleensä eläinkaupoissa vai pitääkö kasvattajalta ostaa?
        Onko kellään kokemusta omenakotiloista? :)

        kirjoitin juuri jos satuit lukemaan kokonaan
        "Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa eri lajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo." -siellä mainittiin omenakotilo. Eläinkaupan omput ovat usein kylläkin sitä keltaista värimuotoa, mutta olen nähnyt satunnaisesti myös paria muutakin väriä. (keltainen on yleisin).

        Kyllähän omenakotiloita kasvatetaankin. Kysyppä vaikka aqua-webistä http://www.aqua-web.org/forum/ jos siellä olisi tai olisi joku, joka tietäisi jonkun toisen kasvattavan.


      • kyllä luin
        ei merestä kirjoitti:

        kirjoitin juuri jos satuit lukemaan kokonaan
        "Eläinkaupoissa olen nähnyt muutamaa eri lajia myynnissä. Esimerkiksi omenakotilo, paratiisikotilo ja seepraleväkotilo." -siellä mainittiin omenakotilo. Eläinkaupan omput ovat usein kylläkin sitä keltaista värimuotoa, mutta olen nähnyt satunnaisesti myös paria muutakin väriä. (keltainen on yleisin).

        Kyllähän omenakotiloita kasvatetaankin. Kysyppä vaikka aqua-webistä http://www.aqua-web.org/forum/ jos siellä olisi tai olisi joku, joka tietäisi jonkun toisen kasvattavan.

        Joo kyllä mä luin sen sun kirjottaman viestin kokonaan.


    • kekkonen96

      totta kai niit voi mut ne ei oo samanlaisii ku aksut eikä ne kasva isoiks

    • netu96

      Ei kannata! Ne ei välttämättä totu olemaa akavaarioissa. Eläinkaupoista saa vastaavia.

    • janina

      Meren kotilot kuuluu mereen. osta kunnon kotilo, jos tarvitset.

    • Mirja Paunu

      Senkun otat.Mutta muista ettei ulkomailta saa tuoda mitään lemmikkiä salaa Suomeen.Luulisi sen verran tietävän Suomen laista jokaisen.Varsinkaan cites-lain alaisia.

    • tyydeli

      tota..kotilot on just sellasii elukoita, että ne eläis vielä ydin tuhon jälkeenkin. että ei varmaan kuole jos on olot ookoo. mutta jos syy ottaa kotilo luonnosta, on pelkkä rahan säästäminen niin..akaattikotiloita saa ilmatteeks.

    • Aamunkasteenkotilot

      Mulla olis nyt myynnissä eilen eli 6.8.12 kuoriutuneita aksu vauvoja .......
      Ovat 100 % eri sukuisista vanhemmista :) Terveille näyttävät :) Luovutus Loka-marraskuussa :) Erittäin pirteitä ovat päivän ikäsiks :). Postitus mahdollisuus on myös haku onnistuu asun Kuopiossa . Tuonti onnistuu Kuopion lähistöllä sovitusti :) !
      Lisätietoa ja kuvia joko [email protected] tai [email protected]
      Eli kotilot ovat Aamunkasteen kotiloja :) ! Myyn vaan lemmikki kotiloiksi :) Hinta sovitaan s.postissa noin 1.50 e -3.00 e kappale mutta jos otat enemmän tietysti halvemmalla :) !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      86
      7601
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      104
      5517
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4728
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4662
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3382
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2758
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2447
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe